Strona MSP jest tworzona za pomocą systemu zarządzania treścią (CMS – Content Managment System), który umożliwia wielu osobom uczestnictwo w jej powstawaniu. Osoby te tworzą redakcję strony – przez analogię z redakcjami gazet czy czasopism. Dostarczycielami treści każdego medium są autorzy. Również strona MSP swoje istnienie opiera na pracy autorów, a ten przewodnik ma im przybliżyć system, w którym będą pracować.

 Image Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu www.marssociety.pl należy się zalogować. Czynimy to klikając w jedną z opcji głównego menu. Po podaniu swojej nazwy (loginu) i hasła, po lewej stronie pojawia się dodatkowe menu użytkownika, na którym będziemy się koncentrować. 
Klikając w „Profil” można zmienić swoje dane, m.in. hasło dostępu. Ostatnia pozycja „Twojego menu” otwiera osobne okno przeglądarki udostępniające pocztę w domenie marssociety.pl. Niemniej – pocztę można też obsługiwać z programów pocztowych. Praca autora polega na dodawaniu do witryny artykułów, czyli tekstu z towarzyszącymi mu obrazami. Można również zaproponować link do innych interesujących miejsc w Internecie. Artykuł może być „newsem” opisującym aktualne wydarzenia lub większym opracowaniem, omawiającym na przykład propozycję projektu do zrealizowania przez MSP. Kliknijmy na pozycji menu „Dodaj do aktualności”. Po chwili, w głównym obszarze strony pojawi się „formularz” w którym można wpisać artykuł.   twoje menu
wybór kategorii  Zaczynamy od nadania tytułu naszej wiadomości i wyboru kategorii, do której będzie zaliczona. Jeśli nie ma odpowiedniej kategorii, przypisz ją do „innych” – być może redaktor naczelny utworzy nowy dział. Każdy artykuł składa się z wprowadzenia i tekstu głównego. Pierwsza część ukaże się pod tytułem i ma zwięźle przekazać informację w jednym, lub co najwyżej kilku zdaniach. Jeżeli czytelnika zainteresuje temat, to przeczyta tekst główny, który będzie zawierał więcej szczegółów. Treść wpisujemy w okienkach edytorów. Mogą to być różne aplikacje, pracujące w trybie WYSIWYG jak i zwykłego tekstu. W swoim profilu decydujemy o wyborze edytora. Poniżej przedstawiono narzędzia edytora TinyMCE. Większość ikonek jest zrozumiała i podobna do tych z edytora Word. Po najechaniu kursorem pojawia się krótki opis funkcji. W tym przewodniku nie będą one opisane.

 

Ikony edytora

Parametry publikacjiOmówimy natomiast parametry artykułu, które można wybrać na dole strony. Zakładka „Publikacja” określa kto i kiedy może oglądać artykuł. Uprawnienie „Public” udostępnia tekst wszystkim, „Registered” – tylko użytkownikom posiadającym konta i zalogowanym, a „Special” – jeszcze węższej grupie osób, mającej wpływ na wygląd strony, w szczególności innym autorom. W większości przypadków ustawiamy uprawnienia na „Public”. W następnym polu można podać jakim imieniem ma być podpisany artykuł. Przeważnie pole te zostawiamy puste, a system podpisze artykuł nazwą skojarzoną z naszym kontem. Kolej-ność oznacza położenie tego artykułu wśród innych. Zwykle nowsze są na początku strony z newsami. Następne pole umożliwia ustalenie daty, od której artykuł ukaże się na stronie, a kolejne – kiedy ma z niej zniknąć. Oczywiście „zniknięcie” nie oznacza skasowania artykułu – istnieje on cały czas w bazie danych witryny i w każdej chwili można z niego skorzystać. Jeżeli artykuł jest tak ważny, że powinien być wyeksponowany na głównej stronie witryny, to zaznaczmy pole wyboru na dole zakładki.

Parametry metadaneNa zakładce Metadane należy podać opisu artykułu i słowa kluczowe. Pierwszy jest dla redaktorów witryny i służy skojarzeniu tytułu artykułu z jego zawartością. Słowa kluczowe są przydatne przy wyszukiwaniu informacji. Powinny się w nich znaleźć nazwy własne (np.: łazików marsjańskich, miejscowości, nazwiska) czy dziedziny działalności (np.: badania pla-net, konferencje). Nie powinny być tu słowa nie występujące w artykule, lub obecne ale nie-znaczące, gdyż wówczas artykuł będzie zaśmiecał wyniki wyszukiwania innych tematów.

Grafikę do artykułów można dodać na dwa sposoby: wskazując obraz na innej stronie www, lub umieszczając ją na serwerze MSP. Po kliknięciu na ikonce drzewka w pasku narzędzio-wym edytora pojawia się wielozakładkowe okno dialogowe, w które wpisujemy m.in. adres URL do obrazka. Pojawi się on od razu w oknie edycji. Ten sposób – choć łatwiejszy – nie jest polecany, gdyż obca witryna może zostać zamknięta, lub zmienić swoją zawartość. Wów-czas obrazki znikną również z naszego artykułu. Najlepiej umieścić obrazy – po sprawdzeniu ich legalności – na własnym serwerze, a następnie użyć w artykule. Zakładka „Grafiki” służy do wyboru ilustracji do artykułu.

Parametry grafiki

Po lewej stronie jest lista plików, można też zmienić ich podkatalog. Przyciskami ze strzał-kami przenosimy pliki między dwoma okienkami, a przyciskami „W górę” i „W dół” ustalamy kolejność pojawiania się obrazów w artykule. Po prawej stronie zakładki określamy właściwości każdego obrazu, takie jak tytuł, wyrównanie, obramowanie itp. Nie zapomnijmy kliknąć w „Zastosuj”!
Ale w które miejsce tekstu zostanie wstawiony obrazek? Otóż pod okienkiem edycyjnym jest ikonka „wstaw obraz”. Jej przyciśnięcie spowoduje wstawienie w miejsce kursora znacznika. To tutaj będzie zdjęcie! Oczywiście ilość tych znaczników powinna zgadzać się z ilością wybranych plików w okienku „Wstawione grafiki”.

Pozostała jeszcze kwestia przesyłania grafik przez autora na serwer MSP. Na razie nie ma takich możliwości. Grafiki dodaje redaktor naczelny. Należy mu je przesłać mailem jako załączniki lub podać linki do nich – jeśli są już w sieci. Dobrym rozwiązaniem jest wstawianie do artykułów linków do obrazków, a naczelny (lub ktoś upoważniony) będzie je przenosił na serwer.

Ikonki zapisuPo zakończeniu pisania artykułu należy go przesłać na serwer i wyjść z edytora, co robimy klikając ikonkę dyskietki. Niebieskie kółko z „ptaszkiem” zapisuje tekst na serwerze pozosta-wiając nas w trybie edycji. Wówczas awaria lokalnego komputera lub łącza internetowego nie zaprzepaści dotychczasowej pracy. Czerwony „iks” pozwala na opuszczenie trybu edycji bez zapisywania artykułu. Nie należy zamykać okna przeglądarki, ani używać polecenia Wstecz przeglądarki (np.: klawisza Backspace), zwłaszcza przy poprawianiu istniejącego już artykułu. Spowoduje to jego zablokowanie i niemożność poprawienia w późniejszym czasie. System CMS nie pozwala na jednoczesną edycję tego samego artykułu przez kilka osób. Jeżeli zaczynamy go edytować, system czeka aż skończymy. Dopóki się nie doczeka przyciśnięcia ikonki dyskietki lub czerwonego iksa, to nie odblokuje tekstu! A co się stanie gdy zabraknie prądu w domu? W takich awaryjnych sytuacjach pomaga opcja „Odblokuj swoje pozycje” w „Twoim menu”.

Na koniec należy wylogować się klikając przycisk Wyloguj pod „Twoim menu” (podobnie działa „Logowanie” w menu głównym). Artykuł czeka na opublikowanie. Zezwala na to redaktor naczelny. Do tego czasu nic nie możemy zrobić.

Ikona edycjiGdybyśmy po ukazaniu się artykułu zauważyli w nim błędy, to możemy je poprawić. Na końcu tytułów naszych tekstów jest ikonka kartki papieru i ołówka. Klikając w nią przechodzimy do znanych już okien edytorów i postępujemy tak samo jak poprzednio. Poprawki ukazują się natychmiast bez czekania na akceptację naczelnego.

Omówiliśmy tworzenie „newsów”, lecz w identyczny sposób tworzy się dowolne inne artyku-ły, w szczególności dotyczące projektów. Jest do nich osobna pozycja w naszym menu.

Nowy link   Witryna MSP nie jest jedyną godną uwagi ;) Inne ciekawe strony możemy wpisać na stronę korzystając z pozycji menu „Zaproponuj link”. W otwartym formularzu należy wpisać nazwę strony, wybrać kategorię, do jakiej ją dodajemy, podać adres URL i opisać stronę. Opis ukaże się przy odnośniku i powinien określać co znajduje się w środku.

To już koniec tej krótkiej instrukcji. System CMS, w którym działa strona MSP nazywa się joomla! Odwiedzając stronę tego przedwsięzięcia, można dowiedzieć się więcej. Polecam następujące dokumenty:

Napisał marcusos w październiku 2006
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.