University Rover Challenge

Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Mars Society Polska od 2009 roku zespoły z polskich uczelni biorą udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge. Zawody są przeznaczone dla zespołów studenckich z całego świata. Ich zadaniem jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, a następnie rywalizowanie z innymi zespołami w czterech konkurencjach terenowych symulujących misje marsjańskie. Zawody są rozgrywane na przełomie maja i czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utach, w pobliży analogu bazy marsjańskiej MDRS. Organizatorem zawodów jest The Mars Society.

Więcej na stronie organizatorów http://urc.marssociety.org

Polscy studenci bez kompleksów rywalizują ze swymi kolegami głównie z USA i Kanady. Od kilku lat odnoszą sukcesy i wręcz zdominowali rywalizację.

Poniżej polskie zespoły, które wzięły udział w zawodach URC i pozycje które zajęły.

 

2009

Skarabeusz PW, MSP

6 miejsce

 

 

 

2010

Magma UMK, PB, MSP

3 miejsce

 

 

 

2011

Magma2 PB, MSP

1 miejsce

 

Scorpio PWr

4 miejsce

 

Copernicus UMK

6 miejsce

 

 

 

2012

Scorpio2 PWr

5 miejsce

 

 

 

2013

Hyperion PB

1miejsce

 

Scorpio3 PWr

2 miejsce

 

Legendary Rover PRz

9 miejsce

 

 

 

2014

Hyperion2 PB

1 miejsce

 

Legendary Rover PRz

3 miejsce

 

ERIS Project PW

8 miejsce

 

PCz Rover Team PCz

10 miejsce

 

 

 

2015

Legendary Rover PRz

1 miejsce

 

Scorpio4 PWr

3 miejsce

 

#next PB

4 miejsce

 

PCz Rover Team PCz

6 miejsce

 

ERIS Project PW

8 miejsce

     

2016

Legendary Rover PRz

1 miejsce

 

Continuum UWr

3 miejsce

 

Raptors PŁ

5 miejsce

 

#next PB

7 miejsce

 

PCz Rover Team PCz

10 miejsce

 

finał Phobos

 
 

Scorpio PWr

3 miejsce

 

Scorpio PWr

14 miejsce

     

2017

Continuum UWr

2 miejsce

 

PCz Rover Team PCz

3 miejsce

 

Raptors PŁ

5 miejsce

 

University of Warsaw Rover Team

16 miejsce

 

Scorpio PWr

24 miejsce

     

2018

PCz Rover Team PCz

1 miejsce

 

IMPULS PK

3 miejsce

 

Raptors PŁ

4 miejsce

 

University of Warsaw Rover Team

8 miejsce

 

Legendary Rover PRz

19 miejsce

 

KNR Team PW

32 miejsce

 

Oby dobra passa zespołów z polskich uczelni trwała jak najdłużej.

 

Zawody URC 2016 rozgrywane na amerykańskiej pustyni w stanie Utah składały się z dwóch etapów. Półfinałów, które zostały opisane w poprzednim artykule oraz finałów Ares i Phobos. W finale Ares wystartowało 14 najlepszych ekip z półfinałów, w tym 5 polskich, w finale Phobos 14 z dolnej połowy tabeli, 2 z polski.

 

Tabela wyników półfinałów z przydziałem do poszczególnych finałów

Finał Ares

A1: Legendary Rover Team, Polska (84)

A2: WSU Everett Engineering Club, USA (76)

A3: Michigan Mars Rover Team, USA (76)

A4: #next team, Polska (73)

A5: Continuum, Polska (72)

A6: Cornell Mars Rover, USA (67)

A7: Pharaohs, Egipt (63)

A8: Project Pioneer, USA (63)

A9: Queen’s Space Engineering Team, Kanada (49)

A10: Raptors, Polska (49)

A11: Robotics for Space Exploration, Kanada (48)

A12: RUDRA, Indie (48)

A13: Mars Rover Manipal, Indie (48)

A14: PCz Rover Team, Polska (48)

 

Finał Phobos

P1: Interplanetar, Bangladesz (43)

P2: Yale Undergraduate Rover Association, USA (43)

P3: Husky Robotics Team, USA (43)

P4: Mars Rover Design Team, USA (38)

P5: McGill Robotics, Kanada (34)

P6: Project Scorpio, Polska (29)

P7: AIUB Robotic Crew, Bangladesz (28)

P8: MAVRIC, USA (23)

P9: SJSU Robotics, USA (23)

P10: ROVATA, Korea Południowa (22)

P11: Titan Rover, USA (18)

P12: SKA Robotics, Polska (4)

P13: Wisconsin Robotics, USA (2)

P14: University of Saskatchewan Space Design Team, Kanada (0)

 

W finale Ares zespoły startowały w 4 konkurencjach terenowych; pobór próbki, przejazd terenowy, pomoc astronaucie i zadaniu serwisowym oraz badanie próbki, analiza i prezentacja otrzymanych wyników. Zespoły startowały jednego dnia w dwóch konkurencjach, w przynajmniej 2 godzinnych odstępach czasowych. Rywalizacja odbywała się w trzech oddalonych nieco od siebie lokalizacjach, tak aby dobrze wykorzystać walory urozmaiconego terenu i ograniczyć zakłócenia w łączności. Do każdej konkurencji łazik mógł być odpowiednio modyfikowany i w razie potrzeby serwisowany i naprawiany. Drużyny zakwalifikowane do finału Phobos startowały w 2 konkurencjach, po jednej dziennie. Pierwszego dnia zadanie naukowe, drugiego tor przeszkód.

 

Foto1 Harmonogram pierwszego dnia zawodów.

 

Cztery konkurencje w finale Ares były bardzo zbliżone do zeszłorocznych. Największych zmian dokonano w zadaniu serwisowym.

 

Sample Ciche Task – Pobór próbki

Na wyznaczonym terenie należało wybrać miejsce interesujące pod względem geologicznym (np. skały nie pasujące do otoczenia), świadczące o obecności lub działalności wody, w którym można spodziewać się śladów życia. Sporządzić dokumentację fotograficzną, wyznaczyć współrzędne GPS, zbadać wilgotność i temperaturę gruntu (plus inne dowolne parametry), pobrać próbkę z głębokości co najmniej 5 cm i przebadać ją na pokładzie łazika. Badania i pobór próbki można było wykonać wielokrotnie w wyznaczonym limicie czasu 30min. Jedną próbkę należało zabezpieczyć w pojemniku i dostarczyć do bazy. Na specjalnej sesji dostarczoną próbkę należało przebadać i całość wyników przedstawić sędziom.

 

Foto2 Łazik Raptor z Politechniki Łódzkiej odnalazł skałę wyróżniającą się z otoczenia.  Przodu łazika widoczna jest prowadnica ze świdrem służącym do pobrania próbki z podpowierzchniowych warstw gruntu.

 

Terrain Traversing Task – Przejazd terenowy

Do pokonania w czasie 45 min były przeszkody terenowe znajdujące się na trasie wyznaczonej przez 6 bramek i oznaczenia umieszczone na powierzchni gruntu. Łaziki musiały przejechać po ścieżce z dużymi kamieniami, podjechać na stoki o dużym nachyleniu czołowym lub bocznym, pokonać skarpę, wjechać na dużą górkę i zaliczyć bramkę umieszczona za wzniesieniem. Przeszkody terenowe można było pokonywać w dowolnej kolejności. Za każda z nich były przyznawane punkty.

 

Foto3 Jeden z łazików pokonuje fragment trasy usłany sporej wielkości kamieniami. Przebieg trasy, w tym miejscu, wyznaczają ułożone na ziemi znaczniki, których nie można przekroczyć w trakcie pokonywania przeszkody terenowej.

 

Adtronaut Asistance Task – Pomoc astronaucie

Z miejsca o podanych współrzędnych GPS należało pobrać narzędzia i zbiorniki do 5 kg i rozwieźć je do rozmieszczonych w rozległym terenie astronautów, których znane są przybliżone współrzędne GPS. Odpowiednie narzędzia należało pozostawić w odległości maksymalnie 1 metra od przypisanego im astronauty. Na pokład łazika można było zabrać dowolną liczbę narzędzi.

 

Foto4 Jednym z przedmiotów jakie należało podjąc z wyznaczonego miejsca i dostarczyć przypisanym astronautom był niewielki zbiornik na paliwo o wadze do 2,5 kg.

 

Equipment servicing Task  - Zadanie serwisowe

Za pomocą łazika należało przeciągnąć wózek z pojemnikiem na paliwo w pobliże panelu. Otworzyć wlew, przelać paliwo, zamknąć wlew. Następne odkręcić regulator z jednego symulowanego zbiornika O2 i nakręcić na drugi zbiornik, uruchomić generator przełącznikiem i odczytać komunikat na wyświetlaczu. Punkty były przyznawane za każdą pomyślnie wykonaną czynność. Kary punktowe były przyznawane jeśli czynność była wykonana poza ustaloną kolejnością.

 

Foto5 To była trudna konkurencja. Wlanie paliwa do odpływu oraz wykręcenie i wkręcenie regulatora wymagało od operatora i łazika dużej precyzji i sprawności.W akcji łazik zespołu #next z Politechniki Białostockiej.

Foto6 Harmonogram drugiego dnia zawodów.

 

Po zakończeniu rywalizacji, wieczorem 4 czerwca wszystkie zespoły z łazikami zjechały się na Barbeque połączone z ceremonią ogłoszenia wyników konkursu. Zespoły z polskich uczelni nie zawiodły. Zajęły wysokie lokaty i po raz kolejny udowodniły że są w stanie rywalizować z najlepszymi zespołami z całego świata.

Foto7 Zwycięzcy zawodów URC 2016 zespół Legendarny z Politechniki Rzeszowskiej.

 

Zwyciężył faworyt i zwycięzca z ubiegłego roku, zespół Legendarny z Politechniki Rzeszowskiej. Drugie miejsce zajął WSU Everett Engineering Club, Washington State University, USA. Na trzecim miejscu znalazł się drugi zespół z Polski, debuutujacy w tej imprezie, Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dobre miejsca zajęły pozostałe polskie zespoły startujące w finale Ares. 5 miejsce Raptors z Politechniki Łódzkiej, 7 #next z Politechniki Białostockiej, 10 PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. 

W finale Phobos dobre 3 miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Niestety na ostatnim miejscu znalazł się SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej.

 

Foto 8 Tabela wyników finału Ares

 

 

 

Foto 9 Tabela wyników finału Phobos.

 

Foto 10 Uczestnicy zawodów URC 2016 wraz ze swymi konstrukcjami na wspólnym zdjęciu po zakończeniu zawodów.

 

Dobry występ polskich zespołów przyjdzie jeszcze potwierdzić w trakcie wrześniowych zawodów European Rover Challenge 2016. Finały odbęda się w dniach 10-13 września 2016 r. pod dachem Centrum Wystawienniczo – Kongresowego w Jasionce pod Rzeszowem . Zawody są dostępne dla publiczności. Od tego roku została powołana Rover Challenge Series – liga najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. W skład ligi wchodzą URC, ERC oraz powstające mniejsze narodowe zawody łazików np. United Kingdom University Rover Challenge. Zebrane w zawodach punkty wyłonią najlepszy zespół na świecie.

 

Zawody URC po raz kolejny zakończyły się wielkim sukcesem zespołów z polskich uczelni. Zwyciężył, z dużą przewagą, faworyt zespół Legendary z Politechniki Rzeszowskiej. Na trzecim stopniu podium stanęli studenci z zespołu Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, debiutujący w tej imprezie.

 

Foto1 Podium URC 2016. Zespoły i ich konstrukcje: na środku - Legendarny Politechnika Rzeszów, po lewej - Washington State University Everett, USA, po prawej Continuum, Uniwersytet Wrocławski

 

Organizowane od 2007 roku przez The Mars Society zawody łazików marsjańskich przyciągają coraz większe grono młodych konstruktorów chcących sprawdzić się w rywalizacji z rówieśnikami z całego świata. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba 63 ekip, w tym 10 z Polski. Po dwóch etapach kwalifikacji Team Proposal oraz Critical Design Review, polegających na nadesłaniu wymaganej dokumentacji, do zawodów zostało zakwalifikowanych 30 drużyn, w tym 7 z Polski. Odpadł zespół Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej, University of Warsaw Rover Team oraz Integraf z AGH w Krakowie.

Tradycyjnie finały zostały rozegrane na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS w dniach 2-4 czerwca. 

Pierwszego dnia odbyły się półfinały do których przystąpiło 28 ekip.. Łaziki miały do pokonania w czasie 5 minut krótki tor przeszkód złożony z przejazdu między pachołkami, odpowiedzi na pytanie poprzez przełączenie odpowiedniego włącznika ABCD na panelu, przejazdu przez przeszkody oraz podniesienia i przewiezienia narzędzi.

 

Foto2 Widok trasy do pokonania w trakcie półfinałów. Na pierwszym planie łazik zespołu SKA Robotics.

 

Foto3 Panel. Widoczna kartka z pytaniem i 4 odpowiedziami oraz odpowiadające im włączniki oznaczone ABCD. Łazik zespołu  Continuum.

 

Foto4 Przeszkody do pokonania za panelem oraz narzędzia do podniesienia i przewiezienia w wyznaczone miejsce. Łazik zespołu  #next.

 

Największym wyzwaniem okazał się czas. Do końcowej klasyfikacji półfinałów brana była punktacja z najlepszego z 3 przejazdów każdego zespołu. Najlepiej wypadł zespół Legendary z PRz zdobywając 84/100 punkty w 3 przejeżdzie. 14 zespołów  z najlepszymi wynikami przydzielono do finału Ares, 14 z dolnej połowy tabeli do finału Phobos.

 

Foto5 Tabela wyników półfinałów.

Dalszy ciąg rywalizacji na URC 2016 w następnym artykule.

 

Zdjęcia pochodzą z Fanpage zespołow na FB.

Foto 1, 3 https://www.facebook.com/ContinuumUWr/

Foto 2,5 https://www.facebook.com/universityroverchallenge/

Foto 4 https://www.facebook.com/next.projekt/

 

 

 

W niedzielę zakończyła się tegoroczna edycja zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge. W tych zawodach rozgrywanych na amerykańskiej pustyni w stanie Utah na podium stanęły 2 zespoły z Polski. Zwyciężył zespół łazika Legendary 3 z Politechniki Rzeszowskiej. Trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Pozostałe trzy polskie zespoły spisały się bardzo dobrze. Na 23 startujące drużyny wszystkie uplasowały się w pierwszej dziesiątce. Czwarte miejsce dla zespołu #next z Politechniki Białostockiej, szóste PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej i ósme miejsce zespół Eris z Politechniki Warszawskiej.

Po raz kolejny zespoły studenckie z polskich uczelni spisały się znakomicie w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge http://urc.marssociety.org. W tegorocznej edycji zawodów wygrał zespół Hyperion2 z Politechniki Białostockiej. Na trzecim stopniu podium stanął zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej. W pierwszej dziesiątce uplasowały się również dwa pozostałe polskie zespołu Eris z Politechniki Warszawskiej (8 miejsce) i PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej (10 miejsce). W tym roku konkurencja była bardzo silna. Do zawodów przystąpiła rekordowa liczba 23 zespołów.

Zawody University Rover Challenge URC są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah. W ekstremalnych warunkach, zespoły studenckie z całego świata i ich łaziki marsjańskie, rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Dzięki zaangażowaniu Mars Society Polska, od 2009 roku w zawodach uczestniczą, z sukcesami, zespoły z polskich uczelni. W roku 2013 i 2014 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bezpośrednio wsparło także same przygotowania do zawodów, finansując akcję zachęcającą uczelnie do wystawiania zespołów konkursowych.

Chęć udziału w zawodach URC 2014 zgłosiła rekordowa liczba zespołów 31. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednich latach. Widoczny jest wzrost zainteresowania zawodami uczelni ze Stanów Zjednoczonych. Jak zwykle dopisały uczelnie z Polski i Kanady. W zeszłym roku po raz pierwszy w rywalizacji wzięła udział drużyna z Indii. W tegorocznej edycji zawodów, Hindusi będą stanowili drugą siłę po gospodarzach. Debiutować będą zespoły z Bangladeszu i Egiptu.

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014 już we wrześniu w Polsce. Imprezie towarzyszyć będzie konferencja z udziałem światowej klasy ekspertów ds. kosmosu oraz piknik naukowy. Gospodarzem wydarzenia będzie Województwo Świętokrzyskie.

Otrzymaliśmy relację z zawodów URC 2013 napisaną przez Dorotę Budzyń: członka zespołu Scorpio 3. Przeczytajmy, jak wyglądają zawody "od środka"!

Najwcześniej, bo już 6 czerwca, wróciła do kraju drużyna Hyperion z Politechniki Białostockiej. Na lotnisku im. Chopina w Warszawie, studentów przywitała oficjalna delegacja na czele z rektorem Politechniki Białostockiej prof. Lechem Dzienisem oraz dziekanem Wydziału Mechanicznego prof. Andrzejem Sewerynem. 

Przedstawiciel Mars Society Polska, Kazimierz Błaszczak, który wraz z rodzina podróżuje po Stanach Zjednoczonych, złożył wizytę polskim zespołom biorącym udział w zawodach URC 2013. Miał on okazję zwiedzić analog bazy marsjańskiej MDRS oraz pustynny teren na którym były rozgrywane konkurencje: pobieranie próbki i pomoc astronaucie. Spotkał się również z dyrektorem zawodów Kevinem Sloanem. Przy okazji wizyty zrobił sporo zdjęć i nakręcił kilka filmów. Poniżej wywiady z liderami zespołów z Wrocławia i Białegostoku. Reszta materiałów będzie udostępniona po powrocie z wyprawy na pustynię w Utach. Kontakt z zespołem z Rzeszowa był mocno utrudniony, bowiem mieszkali oni w sąsiedniej miejscowości oddalonej od Hanksville o około 80km. 

Wyniki zawodów University Rover Challenge 2013:

1 miejsce zespół Hyperion z Politechniki Białostockiej, 493 punkty na 500 możliwych

2 miejsce zespół Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej, 401 punktów

3 miejsce zespół Brigham Young University, 350 punktów

Gratulujemy polskim zespołom dużego sukcesu. Brawo!!

Nigdy w historii zawodów URC zwycięski zespół nie osiągnął tak dużej ilości punktów (493 na 500). To już druga wygrana zespołu z Polski w zawodach URC. Poprzednie zwycięstwo odniósł zespół Magma 2, również z Politechniki Białostockiej, w 2011r.

Zespół Scorpio III jest już po ostatniej konkurencji pobierania próbki. Zadanie wykonali prawidłowo i bez problemów. We wczorajszej konkurencji obsługi panelu, zrealizowali 6 z 9 zadań przewidzianych przez instrukcję. Wynik byłby lepszy, lecz silny wiatr zerwał osłonę łazika, która na pewien czas zasłoniła widok z głównej kamery robota.

Zespół Hyperion z Białegostoku rozpoczął dzisiejszą rywalizację o godzinie 10:00 (w Polsce 18:00) od przejazdu terenowego. Całą trasę sprawnie i bez problemów pokonali w rekordowym czasie 12 minut. Do tej konkurencji trasa przejazdu została wytyczona w bezpośrednim sąsiedztwie analogu bazy marsjańskiej MDRS. Jeszcze dzisiaj czeka ich prezentacja zespołu. Jutro ostatnie zadanie - pomoc astronaucie. 

Zespół Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej startował o godzinie 12:00 (w Polsce 20:00) w konkurencji obsługa panelu. Zadanie wykonali bardzo dobrze - zdobyli 73 punkty na 100. Druga dzisiejsza konkurencją będzie prezentacja. 

Zespół Hyperion z Białegostoku jest już po pierwszej konkurencji. Jak sami deklarują poszło im bardzo dobrze. Odnaleźli ślady życia w pobranej próbce. Zadanie rozpoczęli o godzinie 8:00 lokalnego czasu, w Polsce godz. 16:00. Przed startem mieli 20 minut na rozłożenie anteny i sprzętu do sterowania łazikiem.

Wczoraj pogoda dopisała. Deszcz już nie padał i zespoły mogły obejrzeć miejsce rozgrywania zawodów i przetestować swoje konstrukcje w warunkach pustynnych.

Dzisiaj pierwszy dzień zawodów URC 2013. Jak zwykle rano odbędzie się odprawa dla wszystkich ekip biorących udział w rywalizacji. Zespół Hyperion z Białegostoku startuje dzisiaj o 8:00 czasu lokalnego, w konkurencji pobieranie próbki. Zespół Scorpio III z Wrocławia startuje o 10:00 lokalnego czasu. Nie mam jeszcze informacji w jakiej konkurencji. W Polsce będzie to odpowiednio godzina 16:00 i 18:00. Liczymy na to, że po zakończeniu rywalizacji zespoły napiszą jak im poszło wypełnianie zadań konkursowych przewidzianych na dzisiejszy dzień.

Nie ma nowych wiadomości w sprawie zespołu SKNL z Rzeszowa. Mieli odebrać łazik 29.05 w Los Angeles i od razu udać się w drogę do Hanksville. Mają do przejechania ponad 1000 km więc na pewno nie zdążą na pierwszy dzień zawodów. Mam nadzieję, że uda się przełożyć ich konkurencje na drugi i trzeci dzień zawodów.

Trzymamy kciuki za jak najlepszy występ naszych zespołów.

Zespoły Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej i Hyperion z Politechniki Białostockiej przekazały skrzynie z łazikami firmie spedycyjnej Exposped 15 maja 2013 po konferencji prasowej w Centrum Nauki Kopernik. Z usług tej firmy, z powodzeniem, korzystamy już od pięciu lat. Po zapakowaniu baterii w certyfikowane pojemniki i odprawie celnej łaziki 18 maja odleciały do Stanów. Do Los Angeles dotarły bez problemów 20 maja Scorpio III, i 21 maja Hyperion wraz z trzema dodatkowymi paczkami z bateriami, które nie zmieściły się do skrzyni. 22 maja - odprawa celna łazików. Od następnego dnia skrzynie z łazikami czekały na zespoły w tym samym co zwykle magazynie w Los Angeles. Zespoły wyleciały na zawody odpowiednio: Hyperion 22 maja i Scorpio III - 24 maja. Zespół z Białegostoku swój łazik odebrał z magazynu w piątek 24 maja, zespół z Wrocławia w niedzielę 26 maja.

15 maja 2013 w Warszawie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja prasowa poświęcona zespołom biorącym udział w tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge. Po krótkim wstępie, wygłoszonym przez przedstawiciela Mars Society Polska,   przybliżającym obecnym dotychczasową historię polskich występów w tych zawodach, czas na autoprezentację miały zespoły, ScorpioIII z Politechniki Wrocławskiej. SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Hyperion z Politechniki Białostockiej. Te trzy zespoły już za dwa tygodnie rozpoczną rywalizację, na pustyni w amerykańskim stanie Utah, z ekipami z amerykańskich, kanadyjskich i indyjskich uczelni.

15 maja 2013r. o godzinie 15:15 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona zespołom, które będą rywalizowały w tegorocznej edycji zawodów URC. 

Obecnie jednym z najbardziej dynamicznych projektów realizowanych przez Mars Society Polska jest wsparcie udziału zespołów z Polski w zawodach University Rover Challenge. Są to prestiżowe zawody organizowane przez The Mars Society. Przeznaczone są dla zespołów studenckich z całego świata, które mają za zadanie zaprojektować i zbudować roboty mobilne, przez nas nazywane łazikami marsjańskimi. Co roku, na przełomie maja i czerwca, zespoły i ich łaziki rywalizują ze sobą w czterech terenowych konkurencjach na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.
Dzięki staraniom naszego stowarzyszenia, od pięciu lat, w zawodach tych uczestniczą zespoły z Polski.

8 maja 2013 r. w Warszawie miało miejsce spotkanie Premiera z laureatami pierwszej edycji konkursu Generacja Przyszłości. Konkurs ogłoszony przez MNiSW jest przeznaczony dla studentów i zespołów studenckich biorących udział w międzynarodowych konkursach i zawodach naukowych i technicznych.

Jedną z nagród wręczanych przez Premiera Donalda Tuska i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbarę Kudrycką otrzymał zespół Hyperion z Politechniki Białostockiej.

Na przełomie maja i czerwca weźmie on udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, organizowanych co roku przez The Mars Society na pustyni w stanie Utach, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej.

Prezentowany, w ogrodach Kancelarii Premiera, łazik Hyperion wzbudził duże zainteresowanie obserwatorów. Premier Donald Tusk pytał członków zespołu o szczegóły techniczne łazika i zawodów oraz życzył im powodzenia.

W środę 15 maja o godzinie 15:15 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja prasowa i prezentacja łazików przed wyjazdem polskich zespołów na zawody University Rover Challenge 2013.

Na konferencji zaprezentują się trzy zespoły: Scorpio3 z Politechniki Wrocławskiej, Hyperion z Politechniki Białostockiej i SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Obecne będą również zespoły z Torunia i Krakowa, które nie zdążyły ukończyć przygotowań i zespoły z Warszawy, Szczecina i Lublina, które chcą wystartować w przyszłorocznej edycji zawodów.

 

Łazik Scorpio2 z Politechniki Wrocławskiej zajął na zawodach URC 2012 5-te miejsce, na 10 drużyn zgłoszonych do konkursu. Zespół z Polski był ponownie jedynym reprezentantem Europy, obok zespołów z uczelni amerykańskich i kanadyjskich. Zawody URC polegają na budowie analogu łazika marsjańskiego i wykonaniu czterech punktowanych zadań na terenie poligonu marsjańskiego MDRS w Utah, USA. Mars Society Polska od 2009 roku regularnie wysyła na konkurs URC polskie zespoły studenckie, które notują spore sukcesy w konkurencji z ekipami wspieranymi miedzy innymi przez NASA. Wyjazdy te są możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz merytorycznej współpracy z PIAP – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów.

Łazik Magma2 zwyciężył w zawodach URC 2011

Tegoroczna edycja zawodów University Rover Challenge przebiegała pod znakiem rywalizacji Polaków z Amerykanami. Na osiem zgłoszonych zespołów trzy były z USA, trzy z Polski i dwa z Kanady. Niespodziewanie, najlepszy amerykański zespół zajął dopiero trzecie miejsce. Wygrali Polacy przed Kanadyjczykami.

Poniżej prezentujemy tłumaczenie oficjalnego komunikatu ze strony
http://www.marssociety.org/home/press/announcements/untitledpost-2

Trzy wietrzne, gorące i męczące dni konkursu łazików dobiegły końca. W sobotę 4 czerwca, na pustyni w południowym Utah, zakończyła się, sponsorowana przez firmę inżynierską TASC, tegoroczna edycja konkursu: University Rover Challenge 2011. 

Brało w niej udział 8 drużyn studenckich – 3 z Polski, 3 z USA i 2 z Kanady. Warto dodać, że, posługiwały się zaawansowanymi technologiami, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na URC. Na podium znalazły się zespoły ze wszystkich trzech krajów. Miejsce pierwsze zajęła drużyna studentów z Politechniki Białostockiej z łazikiem Magma 2, któremu udało się nie tylko zostawić konkurencję w tyle, ale też zdobyć bardzo wiele punktów. 

Zespół Magma 2 jest pierwszym w historii zwycięzcą z Europy. Był też pierwszym, który w ramach konkurencji wykorzystał bezzałogowy pojazd latający. Tym, a także niezwykle lekką konstrukcją łazika – zbudowanego głównie z poliwęglanu – udało się zespołowi wrażenie na sędziach. Poza tym, twórcy Magmy 2 wykazywali się przy wykonywaniu zadań doświadczeniem godnym starych wygów.[1] Jednak najważniejszym źródłem dla ich sukcesu jest świetna konstrukcja ich łazika.

Najwięcej emocji dostarczył pojedynek o drugie miejsce, w którym starły się drużyny z kanadyjskiego Uniwersytetu w York (York University) oraz amerykańskiego Uniwersytetu Stanu Oregon (Oregon State University). Ostatecznie różnica między nimi wyniosła zaledwie 16 punktów. W sumie można by powiedzieć, że w tym roku na podium stanęły te same drużyny co w zeszłym, tyle że w innej kolejności. 

Kierujący URC Kevin Sloan, zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom konkurencji – Zaawansowanie techniczne łazików jest niesamowite. Widać, że w ciągu roku przygotowań drużyny dawały z siebie wszystko. To co się tutaj w tym roku zdarzyło, wynosi ten konkursu na zupełnie nowy poziom.

Na stronie konkursu zostanie później umieszczone streszczenie wydarzeń oraz pełna punktacja wszystkich drużyn. Dogłębna analiza zostanie też przedstawiona na 14. dorocznej Międzynarodowej Konwencji Mars Society w Dallas, USA, w dniach 4-7 sierpnia 2011.

[1] Zespół z Politechniki Białostockiej brał też udział w URC 2010 – ich łazik Magma zajął wtedy 3. miejsce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć, m.in. w archiwalnych wiadomościach na tej stronie.

Tłumaczenie i opracowanie: Joanna Jodłowska

 

Hanksville, Utah, 5 czerwca 2011 r. – Polski łazik marsjaoski MAGMA2 zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków z York
University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Dzisiaj zespoły przystąpiły do wykonywania 2 konkursowych zadań: serwisowego (przełączanie wtyczek na panelu) i poszukiwania życia (zdjęcia, próbki, analiza i interpretacja). 

Copernicus - poszukiwanie życia
Zespół wystartował z opóźnieniem - w transporcie zerwały się przewody od manipulatora, ale ekipa zdołała uporać się z tym problemem na miejscu. Pomimo krótkiego czasu, który im pozostał zdołali wykonać dużą cześć zadania: robot ruszył z miejsca startu, wykonał szereg zdjęć umieszczonej w pobliżu próbki skalnej. Do tego celu użyta została kamera rejestrująca rozpraszanie promieni UV przez cząsteczki chlorofilu. Kamera jest umieszczona na dole robota i opuszcza się na grunt wraz z osłoną ocieniającą. Pojazd poradził sobie z przeszkodą terenową w postaci płytkiego, suchego koryta po spływie wodnym. Nie zdołano pobrać próbki za pomocą manipulatora - zostało za mało czasu, jazda w terenie była zbyt ryzykowna i zespół zdecydował się na powrót. Niestety po drodze robot zablokował się na kamieniu. Zebrane dane - zdjęcia, odczyty gps, wystarczyły jednak do sporządzenia raportu naukowego, który był drugą częścią zadania. Detektor UV jest bardzo dobrym narzędziem i jest używany przez wszystkie trzy polskie zespoły. Nie widzieliśmy podobnych urządzeń na innych łazikach. Niezależnie od problemów zespół zapunktował całkiem dobrze w tym zadaniu! Sędziom podobała się też interpretacja. 

Copernicus - przełączanie wtyczek
Zawiodło mocowanie manipulatora, który po drodze do panelu z wtyczkami (około 300 m od bazy) przekręcił się od drgań na wybojach. Pojazd wykazał się dobrą manewrowością i sprawną pracą na dużym dystansie. Niestety manipulator okazał się zbyt trudny do opanowania w nienaturalnej pozycji i zespół wolał nie ryzykować dalszych uszkodzeń. System wizyjny wymagany do przeczytania instrukcji na panelu działał bez zarzutu. Zadanie wykonano w 1/5 (20 na 100 punktów).

Scorpio - poszukiwanie życia
Zespół poradził sobie doskonale. Podwozie płatało trochę figli, ale nie przeszkodziło to w wykonaniu misji: najpierw sfotografowano kilka próbek bez ich podnoszenia, z użyciem kamery załamującej światło w paśmie UV. Do zdjęć użyta została także pomysłowa poziomica wyrzucana z chwytaka. W miejscu każdego pobrania próbki wykonano pomiary ciśnienia, temperatury, wilgotności oraz odczyt gps. Robot ma na pokładzie stację pogodową, która stanowi proste i bardzo skuteczne narzędzie do badań naukowych. Następnie łazik ruszył dalej w poszukiwaniu odpowiedniej próbki do przywiezienia do bazy. Próbkę znaleziono, pobrano i dostarczono na miejsce bez większych przeszkód. Pojemnik nie domknął się, ale chwytak nie wypuścił próbki, która dotarła nienaruszona. Część interpretacyjna była bardzo ciekawa dzięki dużej ilości zebranych danych i zrobiła na sędziach dobre wrażenie. 

Scorpio - przełączanie wtyczek
To zadanie jest pechowe dla zespołów, które starują po raz pierwszy. Jednak nie zawiódł manipulator, który był dobrze przygotowany do przełączania wtyczek, ale układ jezdny. Dwukrotnie poszła przekładnia łańcuchowa, być może konstrukcja cierpi wskutek wszechobecnego pyłu. Przez to, że trzeba było naprawiać konstrukcję w czasie wykonywania zadania, zostały odjęte punkty. 

Magma2 - przełączanie wtyczek
Uważane za najtrudniejsze zadanie konkursu i w tym przypadku przyniosło wiele emocji i nerwów. Po zaliczeniu pierwszych wyłączników, jeden ze stopni swobody manipulatora kartezjańskiego przestał działać. Drużyna musiała improwizować ze względu na ograniczony czas (40min) konkurencji. Ku zdumieniu obserwatorów, w pewnym momencie manipulator powrócił do pełnej funkcjonalności – Magma2 miała wiele szczęścia! W pozostającym czasie udało się zaliczyć ponad połowę przycisków. Nie starczyło już czasu na wtyczki.

Magma2 - poszukiwanie życia
"Poszukiwanie życia" jest mocną stroną zespołu z Białegostoku. Zadanie polega na przywiezieniu do bazy i zbadaniu jednej próbki skały. Łazik przywiózł w tym przypadku aż sześć próbek, co spowodowało zamieszanie wśród organizatorów, którzy nie byli pewni, czy jest to zgodne z regulaminem. Po krótkiej dyskusji uznano, że nie jest to zakazane. Spośród sześciu próbek do prezentacji przed jury wybrano jedną, na której, dzięki metodzie rozpraszania światła niebieskiego, wykryto obecność chlorofilu. Dodatkowo, podczas konkurencji, studenci z Magmy dali pokaz możliwości łazika w trudnych warunkach terenowych. Układ jezdny działał bez zarzutu – łazik pokonywał przeszkody płynnie, szybko i pewnie, nawigacja i system wizyjny były w pełni sprawne.

Jutro ostatnie dwie konkurencje! Zespoły są przygotowane. Najważniejsze jest to, że wszystkie 3 drużyny z Polski wystartowały i zapunktowały! Przestało wiać.

Oregon i York nie będą jednak łatwe do pokonania!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wczorajszy wieczór był ostatnim momentem na przygotowania robotów. Dalsze prace ograniczą się już tylko do przezbrajania konstrukcji do poszczególnych konkurencji oraz do ewentualnych działań ratunkowych - miejmy nadzieję, że nie będą potrzebne!

Copernicus i Scorpio wyjechały wczoraj (1.06) po południu na parking. Pomimo początkowych problemów ze skręcaniem Copernicus "nauczył" się swojego systemu sterowania i powoli, acz pewnie porusza się po nierównym terenie. Kilka poprawek załatwiło sprawę. Podobnie Scorpio - był testowany tylko z jednym silnikiem i wymagał pewnych korekt, ale mimo to pędził po parkingu niczym wyścigowy bolid. Zawieszenie świetnie się sprawdza - nawet ostre skręty nie wywracały go, pomimo wysoko umieszczonego środka ciężkości. Na konkursie nie będzie potrzeby takiej szybkiej jazdy. Magma2 ćwiczyła podłączanie wtyczek do panelu, niestety w silnym wietrze przewrócił się pożyczony panel testowy i z dużą siłą uderzył prostopadle w manipulator. Poszło serwo. Dało się naprawić, ale i tak zespół zrezygnował z jego używania, ograniczając swobodę ruchów manipulatora - będzie teraz lepiej dostosowany do zadania. Nie ma tego złego...

 

Dziś o 11 przed południem odbyła się odprawa wszystkich zespołów. Startuje aż 8 drużyn. Nie dojechała tylko drużyna z Iowa State University. Konstrukcje URC z roku na rok są coraz lepsze. Zeszłoroczni zwycięzcy z Oregonu zainspirowali kilka zespołów do zastosowania miękkich "balonowych" kół. Walka będzie ciężka, konstrukcje są naprawdę dopracowane.

Po południu odbyło się ważenie - limit wagi to 50 kg. Magma2: 38 kg, Copernicus: 46 kg, Scorpio 49.5 kg, po rezygnacji z rezerwowych pakietów zasilania. Następnie odbyły się prezentacje, które w tym roku są jednym z 5 punktowanych zadań. Wszyscy poradzili sobie doskonale - ale to sędziowie subiektywnie ocenią wynik, jak na razie nie znamy kryteriów.

 

Wiatr - wyjątkowo mocny i może nieźle namieszać. Utrzymanie namiotu sterowania będzie nie lada wyzwaniem. Warunki są bardzo męczące, pył włazi wszędzie. Copernicus wydaje się być najbardziej stabilny, ale dwie pozostałe polskie konstrukcje mogą mieć problemy z zadaniem przełączania panelu - manipulatory po prostu chwieją się na wietrze. Najgorzej ma Magma2, bo chce wykorzystać heksakopter Cyberdrones, który nie może latać w takich warunkach. Na szczęście zadania z heksakopterem zaplanowano na pojutrze, a prognoza jest pomyślna.

 

Z ciekawostek:

Wczoraj wieczorem Copernicusy skończyli późno pracę nad robotem, ale ponieważ wypili morze kawy nie mogli zasnąć i grali w strzelankę po sieci komputerowej... przez robota!

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj do Hanksville przyjechały kolejne zespoły: spotkaliśmy York University, laureatów 2-go miejsca na URC 2010 i zwycięzców - Oregon State/NASA. York ma zupełnie nową konstrukcję, na pierwszy rzut oka widać, że wykonali kawał dobrej roboty.

Scorpio za chwilę wystawia robota na pierwsze jazdy na parking. Maszyna ma wręcz organiczny wygląd - wielkie ramię manipulatora i wiązki przewodów sprawiają, że wygląda jak żywa istota rodem z filmu Obcy. Jutro ważenie robotów, zobaczymy, czy zespół zmieści się w dozwolonej masie 50 kg. Ich konstrukcja jest bardzo masywna i wygląda na solidną. Copernicus też zapowiada, że będzie dzisiaj gotowy - ich robot stwarza potencjał do wykorzystania poza konkurencjami URC - spora przestrzeń do zagospodarowania wewnątrz kadłuba, dodatkowe źródła zasilania. Także masywny pojazd, ale powinien zmieścić się w limicie. Magma2 stawia na lekkość. Zespół pojechał wczesnym popołudniem na wykopaliska, żeby wykonać fotografie lotnicze stanowiska ze swojego heksakoptera Cyberdrones, niestety porywisty wiatr uniemożliwił start. Według prognoz na najbliższe dni wiatr będzie pojawiał się codziennie około 14. Zespół ma nadzieję, że wykonywanie zadań, w których potrzebne są koptery zostanie zaplanowane na przedpołudnie. Znalezienie astronauty i nawigacja z powietrza mogą być niemożliwe przy silnym wietrze i mogą stanowić zagrożenie dla sprzętu. Jutro spróbują powtórzyć zdjęcia lotnicze dla paleontologów, wczesnym rankiem, przed ważeniem.

 

Zespoły pozdrawiają z Utah!

 

 

Sędziowie nagrody 2011 Europlanet Prize for Public Engagement with Planetary Science przyznali Wojciechowi Głażewskiemu  wyróżnienie za tworzenie studenckich zespołów konstruktorów łazików. Zespoły te brały udział w trzech edycjach międzynarodowego konkursu University Rover Challenge, w latach 2009-2011.

Trzy zespoły dotarły do Hanksville Utah. Z przygodami zafundowanymi przez islandzki wulkan członkowie drużyn zebrali się w Los Angeles po kilku zmianach lotów. Nasz hotel znajdował się w pobliżu lotniska LAX, wokół którego skupione są siedziby głównych amerykańskich koncernów z branży aerospace - Boeing, Lockheed-Martin, Raytheon Space and Airborne Systems. Wycieczka do siedzib raczej trudna do zorganizowania - to firmy o znaczeniu strategicznym dla obronności USA. Następnie studenci wyruszyli na miejsce konkursu. Po drodze zapoznali się z podstawami geologii okolicznych terenów. Hanksville (czyli „Heńkowo”) leży w odległości kilkudziesięciu mil od doliny rzeki Colorado i po drodze studenci mieli okazję porównać skalę tutejszych form geologicznych do tego, co wiedzą na temat Marsa i jego kanionów.

W motelu w Hanksville rozpoczęli montowanie robotów rozłożonych na czas transportu. Magma2 testuje już swoją konstrukcję na pustyni, Copernicus i Scorpio kończą pracę w zaimprowizowanych warsztatach - Scorpio liczy na duży zasięg swojego robota dzięki doskonałej konstrukcji masztu komunikacyjnego. Copernicus montuje panele słoneczne, które umożliwią długą pracę i doładowanie akumulatorów robota w trakcie wykonywania zadań. Zespoły przeprowadziły rekonesans w terenie porównywalnym z obszarami konkursu - nie wiadomo gdzie dokładnie rozegrane zostaną tegoroczne konkurencje. Zespół Magma 2, który używa heksakopterów dostarczonych przez firmę Cyberdrones zdeklarował się wykonać zdjęcia lotnicze dla paleontologów, którzy na oddalonym o 3 km stanowisku jurajskim prowadzą wykopaliska kości dinozaurów.

Drogi dojazdowe do bazy MDRS pokazały zęby. Słabo z zasięgiem komórek i Internetem. Atmosfera świetna - zespoły mimo rywalizacji dogadują się ze sobą. Wspólna droga przez prerię mocno ich zintegrowała, a obfitość wrażeń pozwoliła zapomnieć o zmęczeniu, więc wszyscy mają bardzo dużo wiary w sukces. Na robotach i na autach powiewają polskie flagi.

Jutro kolejne testy na pustyni.
 
 
 
 
 

W poniedziałek 16 maja na specjalnym pokazie w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP zaprezentowano polskie łaziki i drużyny, które będą uczestniczyć w turnieju łazików marsjańskich organizowanych przez The Mars Society. Powstała strona poświęcona naszym załogom dostępna pod adresem www.polskanamarsa.pl.

Więcej informacji przekazuje agencja Planet PR. Drużyny były opisane wcześniej na naszych stronach.

Relacje są również na naszym forum.

Inżynierowie z trzech uczelni szykują niezwykłe pojazdy

Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji prestiżowego konkursu łazików marsjańskich o nazwie University Rover Challenge 2011. Już w czerwcu na pustyni Utah z najlepszymi zespołami z całego świata zmierzą się aż trzy polskie pojazdy. W tegorocznym konkursie biorą bowiem udział zespoły z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Białostockiej. 

Aktualnie polskie ekipy kończą konstrukcję głównych podzespołów łazików i jednocześnie wyposażają je w kluczowe elementy, niezbędne do poruszania się po symulowanej powierzchni Marsa. Miejsce zawodów – amerykańska pustynia Utah – słynie bowiem z ekstremalnych warunków klimatycznych, które są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. Polskie roboty muszą zmierzyć się z wysoką temperaturą oraz skrajnie niską wilgotnością powietrza.

Zeszłoroczna edycja konkursu, organizowanego przez stowarzyszenie The Mars Society,  zakończyła się dużym sukcesem dla jedynej polskiej drużyny, której udało się zakwalifikować do ścisłego finału. Białostocko-toruński robot MAGMA zajął aż trzecie miejsce, ustępując jedynie łazikom amerykańskiemu oraz kanadyjskiemu. Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. 

Finalne konstrukcje łazików oraz ich oficjalne nazwy zostaną zaprezentowane w połowie maja.  

Łukasz Wilczyński
PR Director
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. kom: 0 516 036 036
tel: 012 376 42 70
skype: lwilczynski
www.facebook.com/lukasz.wilczynski
Planet PR: Relations Awareness
www.planetpr.pl 

Wykorzystano oryginalne nagrania z kamer pokładowych Magmy oraz animacje z programu SolidWorks 2009. Zapraszamy do oglądania!

Przy okazji wyjazdu łazika Magma na konkurs URC 2010, dzięki uprzejmości Ambasady USA w Warszawie (szczególne podziękowania dla Jeanne Briganti i Beaty Milewskiej) zorganizowana została wizyta studentów i przedstawicieli MSP w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Mogliśmy obejrzeć „od kuchni” wiodący światowy ośrodek zrobotyzowanej eksploracji Układu Słonecznego – dom Voyagerów, Pathfindera, łazików Spirit i Opportunity oraz najnowszego łazika MSL Curiosity.

Przed wyjazdem do USA spotkaliśmy się także z amerykańskimi astronautami z promu Endaevour, na kolacji u Ambasadora. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć! 

Do University Rover Challenge 2010 zgłosiło się początkowo 12 drużyn, 7 z nich ukończyło na czas budowę łazików i była wśród nich Magma. Lecz jak się okazało czekało na nią większe wyróżnienie: zajęła ostatecznie 3 miejsce. Konstruktorom należą się gromkie brawa, bo ich łazik był najlżejszym uczestnikiem konkursu, podszedł do wszystkich zadań, a ostatecznie został zdeklasowany na podium tylko przez zeszłorocznych mistrzów oraz przez drużynę mającą wsparcie NASA.

 

Oprócz samych konstruktorów, w budowę i sukces Magmy zaangażowani byli m.in. partnerzy merytoryczni (jak Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Mars Society Polska), sponsorowała go Netia, a duchowo drużynę wspierali m.in. kibice uczestniczący w nadawanej na żywo transmisji z Utah.

 

Zaangażowanie młodych ludzi i współpraca na rzecz polskiej nauki połączyły się, dając ten sukces. Następny oby najdalej za rok: na University Rover Challenge 2011.

5 czerwca 2010 odbyły się ostatnie konkurencje University Rover Challenge 2010. Wcześniej informowaliśmy o transmisji na żywo z części zawodów (zobacz tutaj), a teraz czeka nas ogłoszenie wyników. Pomimo pewnych kłopotów, Magma wykonała znaczną część zadań (trzymając czasem polską publiczność w sporym napięciu), może więc liczyć na dobrą lokatę. 9 czerwca 2010 (środa), około 13:00 czasu polskiego planowany jest wywiad z ekipą Magmy (więcej na stronie polskiej transmisji z zawodów: http://www.piap.pl/transmisja_z_marsa). Zapraszamy do śledzenia wydarzeń i zapoznania się z materiałami archiwalnymi na stronie PIAP.

Strona Magmy: http://www.magma.pb.edu.pl

Informacje o University Rover Challenge (po angielsku): http://www.marssociety.org/portal/c/urc

Wkrótce odbędą się zawody URC, w których bierze udział polski łazik Magma. Z tej okazji zostanie przeprowadzona transmisja w internecie, którą będzie można obejrzeć na stronie http://www.piap.pl/transmisja_z_marsa/. Początek 4 czerwca około godziny 20:00 czasu polskiego. Dokładne informacje będą podane na stronie transmisji. Będziemy mieli podgląd rozmów (czatu) między operatorami strony (mission control) a załogą na pustyni w Utah. Poniżej są dane telemetryczne z łazika. Będziemy obserwować studentów sterujących robotem, a być może również obraz widziany kamerami łazika.

Informacje o zawodach URC zawiera strona http://www.marssociety.org/portal/c/urc

Strona łazika to http://www.magma.pb.edu.pl 

W dniach 3-5 czerwca 2010 roku zostanie rzucone wyzwanie Czerwonej Planecie. Polska drużyna wyruszy na marsjańską misję, a nasz łazik Magma będzie zaciekle rywalizować z robotami z innych krajów. Wszystko to  podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge.

Na początku czerwca 2010 roku na pustyni w stanie Utah, odbędzie się kolejna edycja zawodów University Rover Challenge. W trudnych warunkach łaziki marsjańskie będą musiały wykonać cztery zadania, kluczowe dla powodzenia automatycznych i załogowych misji na inne planety Układu Słonecznego. Rozpoznanie terenu, dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie, poszukiwania śladów życia oraz zdalne serwisowanie urządzeń. W tym roku pojawią się co najmniej dwie drużyny z Polski. Oprócz zespołu Skarabeusza, do walki stanie robot Magma, budowany przez studentów Politechniki Białostockiej.

The Mars Society, międzynarodowa organizacja promująca ideę załogowej eksploracji Marsa, ogłosiła w 2006 roku konkurs University Rover Challenge. Od tego momentu wiedziałem, że Polska powinna wystartować w tych zawodach.

Warszawa, 4 czerwca 2008 r. – Polski robot Skarabeusz, jedyny reprezentant Europy na międzynarodowym konkursie University Rover Challenge  2009, zajął 6 miejsce, zachwycając organizatorów i jurorów wytrzymałością konstrukcji i starannością wykonania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Skarabeusza, przedstawionego 19 maja 2009 w siedzibie PIAP. Więcej w tym newsie.

W dniu 19 maja 2009 r., w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, miała miejsce publiczna premiera robota marsjańskiego - Skarabeusz. To pierwszy taki projekt stworzony przez młodych konstruktorów ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Stowarzyszenia Mars Society Poska.

19 maja o godzinie 11:30, w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów przy Al. Jerozolimskich 202 w Warszawie odbędzie się odsłona finalnej wersji robota marsjańskiego Skarabeusz.

Plan konferencji:

1. Przywitanie dziennikarzy i przedstawianie uczestników konferencji przez Łukasza Wilczyńskiego - rzecznika prasowego MSP.
2. Dr inż. Jan Jabłkowski – Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów
3. Doc. dr inż. Stanisław Kaczanowski – Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego Do Spraw Działalności Wspomagającej Badania w zakresie Informacji i Upowszechniania Nauki
4. Mateusz Józefowicz - Prezes MSP
5. Tomasz Kuciński – Prezes SKA
6. Sebastian Rodak – Koordynator – projektu robota marsjańskiego Skarabeusz
7. Pytania dziennikarzy 

Więcej o Skarabeuszu można poczytać na jego stronie.


Mars Society Polska wspólnie ze Studenckim Kołem Astronautycznym buduje łazik na konkurs URC.
Skarabeusz będzie zdolny do wykonywania szeregu zadań porównywalnych z łazikami marsjańskimi, m.in. pobierania próbek gleby
do analiz geologicznych i biologicznych, wykonywania zadań konstrukcyjnych, a także ratunkowych dla przyszłych astronautów.