Inne misje kosmiczne

Badania innych planet i księżyców, w tym Księżyca. Przygotowania, loty i opracowanie wyników nie-marsjańskich misji kosmicznych.

Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji dotyczących możliwości pozyskiwania surowców z asteroid. W kwietniu 2012 roku prywatna firma Planetary Resources Inc. (PRI), poprzednio znana pod nazwą Arkyd Astronautics, ogłosiła na konferencji prasowej zamiar rozwijania technologii górniczej, która pozwoli na wydobycie surowców z asteroid. Innym przedsiębiorstwem zmierzającym do tego samego celu jest Deep Space Industries (DSI). Również NASA jest w trakcie opracowywania misji mającej za zadanie rozpoczęcie wykorzystywania materiałów dostępnych w przestrzeni kosmicznej. NASA skupiła się na sprowadzeniu asteroidy do układu Ziemia-Księżyc, gdzie prace mogą być prowadzone zarówno przez maszyny jak i ludzi, natomiast PRI na rozwiązaniach zautomatyzowanych i zdalnych.

Miliardy lat temu, w odległej przeszłości , Mars był bardziej przyjaznym miejscem niż obecnie. Teren marsjański został wyrzeźbiony z kanałów, które przypominają suche koryta rzek. Sondy  wysłane na Marsa  zidentyfikowały fragmenty minerałów, które mogą powstać tylko w obecności wody. Wydaje się, że w zamierzchłej przeszłości, Mars był miejscem, na którym mogło powstać życie z gęstą atmosferą wystarczającą do zaistnienia tam jeziora a nawet morza.

NASA zaplanowała dwie nowe misje: MSL i MAVEN , z których pierwsza będzie poruszać się po powierzchni planety i analizować próbki skał, a druga badać górne warstwy atmosfery. „Zasadniczym zadaniem tych misji jest odpowiedź na pytanie, czy na Marsie było kiedykolwiek życie.” – mówi Paul Mahaffy z Goddard Space Flight Center w Greenbelt.  – „Czy życie mikrobiologiczne mogło zaistnieć na Marsie i co z nim się stało podczas zmian zachodzących na planecie? Czy życie to wymarło, czy też zeszło pod powierzchnię, gdzie byłoby chronione przed promieniowaniem kosmicznym?”

Dwie sondy NASA, które lecą w kierunku gwiazd położonych dziewięć mld lat świetlnych od Ziemi, dokonały zaskakującego odkrycia – nasz układ słoneczny jest otoczony "bąbelkowym" polem magnetycznym – informuje dailymail.co.uk.

Voyager 1 i 2 wyruszyły na misję 34 lata temu i są najbardziej oddalonymi od Ziemi obiektami stworzonymi przez człowieka. Obecnie podróżują z prędkością 38 tys. mil na godzinę w przejściu granicznym między naszym systemem a przestrzenią międzygwiezdną.

Teraz przesłały informacje, które zaskoczyły naukowców – na końcach naszego układu słonecznego są bąbelki. Według stworzonych modeli komputerowych, pęcherzyki mają około 100 mln mil szerokości, więc jednej sondzie zajęłoby tygodnie, aby przebyć jeden pęcherzyk.

- Pole magnetyczne Słońca rozciąga się aż do skraju Układu Słonecznego – powiedział naukowiec NASA Merav Opher.

- Ponieważ Słońce obraca się, jego pole magnetyczne jest poskręcane i pomarszczone, trochę jak spódnica baletnicy. Tam, gdzie teraz są Voyagery znajdują się falbanki spódnicy – wyjaśnił.

- Nigdy nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy taką pianę na skraju systemu słonecznego, ale tak jest – dodał Jim Drake z Uniwersytetu Maryland.

Opher twierdzi, że "magnetyczne bąbelki wydają się być naszą pierwszą linią obrony przed promieniowaniem kosmicznym".

Źródło: onet.pl

3 czerwca 2010 o 13:49 czasu lokalnego (11:49 CET) rozpoczęła sie w Moskwie misja Mars500, pierwsza pełnowymiarowa symulacja wyprawy na Czerwoną Planetę. Sześcioosobowa załoga weszła na pokład „statku kosmicznego” i właz został zamknięty. Eksperyment potrwa do listopada przyszłego roku.

NASA dmucha na zimne i w obawie o swój program kosmiczny zagrożony z powodów zbyt niskich nakładów podjęła bezprecedensową decyzję o włączeniu się do programu budowy dwóch prywatnych środków transportu kosmicznego zaproponowanego przez firmę SpaceX oraz Konsorcjum LCC.

Każdy może wysłać swoje imię do pasa planetoid, pomoże w tym amerykańska sonda Dawn. Termin przysyłania imion do NASA mija 4 listopada.
Dawn to nazwa misji przygotowywanej przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Celem misji będzie pas planetoid, znajdujący się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.