Mars Society Polska na koniec 2023 roku

|

W ostatnich miesiącach wiele się działo. Odbyło się kilka większych i mniejszych wydarzeń kosmicznych w Polsce, podczas których byliśmy obecni. Jeżeli śledzicie nas na Facebooku, Instagramie czy LinkedIn, to z pewnością o tym wiecie. Jeżeli nie, to zachęcamy do polubienia naszych profili w mediach społecznościowych. Ich pełna lista znajduje się pod tym linkiem.

A teraz zapraszamy na krótkie podsumowanie, uzupełnione o rozbudowane galerie zdjęć wykonanych przez naszych członków.

European Rover Challenge

Wrzesień spędziliśmy na przygotowaniach do kolejnej edycji European Rover Challenge, która odbyła się w Kielcach. O tym jak powstawał MarsYard, czyli marsjański tor na którym rywalizowały drużyny z całego świata, możecie poczytać tutaj.

MarsYard 2023 z lotu ptaka drona

W dniach 15-17 września odbyły się finały zawodów w dwóch konkurencjach: ON-SITE oraz REMOTE. Wyniki wraz z podsumowaniem dostępne są na stronie organizatorów. W sobotę oraz niedzielę miał miejsce również piknik naukowy, otwarty dla szerokiej publiczności. Tam również można było nas spotkać i porozmawiać.

Od lewej: dr hab. Bartosz Smolik (Wiceprezes Zarządu Mars Society Polska), dr Robert Zubrin (przewodniczący The Mars Society)

Zdjęcia z tej imprezy wykonali dla nas Konrad oraz Lilianna. Ze względu na liczbę fotografii, podzieliliśmy je na kilka galerii. Zdjęcia otwierają się w pełnym rozmiarze po kliknięciu w miniaturę.

16.09.2023 (sobota), Autor: Konrad Mruk

16.09.2023 (sobota), Autorka: Lilianna Chomiak

17.09.2023 (niedziela), Autor: Konrad Mruk

17.09.2023 (niedziela), Autorka: Lilianna Chomiak

NASA SPACE APPS CHALLENGE STALOWA WOLA

Ledwo ochłonęliśmy po European Rover Challenge, a już wyruszaliśmy na największy kosmiczny hackathon w Europie – NASA Space Apps Challenge w Stalowej Woli. Wg organizatorów wzięło w nim udział 300 uczestników, 60 wolontariuszy oraz 33 mentorów, jurorów i prelegentów. Imprezę wspierało łącznie 101 partnerów! Stowarzyszenie Mars Society Polska było jednym z partnerów merytorycznych tego wydarzenia. Na miejscu obecni byli członkowie Zarządu: Paweł Urbanek oraz Robert Lubański. Zdjęcia wykonała Lilianna Chomiak.

Stoisko Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych (MAUT) Leonardo

Całe wydarzenie najlepiej podsumowuje udostępniony przez organizatorów film, dostępny tutaj. Zapraszamy także do poniższych galerii. Zdjęcia otwierają się w pełnym rozmiarze po kliknięciu w miniaturę.

7.10.2023 (sobota), Autorka: Lilianna Chomiak

8.10.2023 (niedziela), Autorka: Lilianna Chomiak

World Space Week Wrocław

Dwa tygodnie później (21-22 października) trafiliśmy do Wrocławia, gdzie w centrum Concordia Design na Wyspie Słodowej odbyła się siódma edycja World Space Week Wrocław.

U góry, na czwartym piętrze, zgromadzeni goście mogli wysłuchać ciekawych wykładów oraz dyskusji panelowych. Całość transmitowana była na żywo i dostępna jest nadal w serwisie YouTube – zachęcamy do oglądania: sobota, niedziela.

Natomiast na parterze, na pikniku naukowym, można było zobaczyć rakiety, łaziki marsjańskie czy poeksperymentować z fizyką, chemią i robotyką. Jedno ze stoisk prowadzili członkowie Mars Society Polska. Przywieźliśmy ze sobą łaziki AMPB 2.0, Magma White czy ExoMy w wersji testowej. Na pytania zainteresowanych odpowiadali Julia Klimiuk oraz członkowie Zarzadu MSP.

Robert Lubański opowiada o naszym stowarzyszeniu jednemu z gości wydarzenia
Zarząd Mars Society Polska podczas World Space Week Wrocław

Walne Zebranie Mars Society Polska

Tydzień później, bo 28 października (sobota), zebraliśmy się w Warszawie na corocznym Walnym Zebraniu członków Mars Society Polska.

Dyskutowaliśmy kilka godzin i podjęliśmy plany na najbliższy rok. Zamierzamy nadal pracować nad naszą ofertą edukacyjną, poprawiać komunikację zewnętrzną oraz pozyskiwać nowych, aktywnych członków. Szykujemy się także do organizacji kolejnej edycji konferencji z cyklu Horyzont Mars, która odbędzie się we Wrocławiu, w październiku 2024 roku.

Premiera Scorpio 8 Infinity

21 listopada (wtorek) uczestniczyliśmy w uroczystej prezentacji nowej wersji łazika Scorpio na Politechnice Wrocławskiej. Nasi członkowie Daniel Lis, Paweł Skorb oraz Bartosz Smolik wzięli w niej udział, przeprowadzili również wywiady z zarządem i opiekunem koła naukowego.

Przy okazji uczestniczyli także w otwarciu nowej pracowni, uruchomionej dzięki wsparciu finansowemu LG Energy Solution Wrocław.

21.11.2023 (wtorek), Autor: Bartosz Smolik

…i wiele więcej

Nasi członkowie przez te kilka miesięcy brali też udział w innych konferencjach i wydarzeniach – online oraz stacjonarnie. Pracowaliśmy też nad rozwojem naszego stowarzyszenia. Cały czas też przygotowujemy się do przyszłorocznych wydarzeń.

O wszystkim będziemy Was informować na bieżąco. Do usłyszenia!