Warszawa, 26.10.2010 - W dniach 22-23 października Warszawa stała się centrum badań Marsa. Jubileuszowa 10 Europejska Konwencja Mars Society gościła znanych naukowców i badaczy Czerwonej Planety z całego świata. Wśród prezentowanych projektów, silną grupę stanowiła polska reprezentacja. Czy nasz kraj ma szansę odegrać rolę w podboju Marsa?
 
Ideą Konwencji Mars Society jest śledzenie postępów nauki o Marsie i propagowanie nowych badań zmierzającej ku pierwszej załogowej misji na Czerwoną Planetę. Dr Robert Zubrin – gość specjalny Konwencji i zarazem prezes Mars Society – podkreślił w swoim wystąpieniu, że również Polska może odegrać dużą rolę w podboju tej planety. Naukowiec podkreślił, że mimo skromnego budżetu, nasz kraj mógłby przeprowadzić ciekawe badania, które nie tylko znacznie poszerzyłyby zasób naszej wiedzy o Marsie, ale stanowiłby także impuls mobilizujący inne europejskie kraje do realizowania ciekawych projektów. Oczywiście, za postępem nauki idzie nie tylko prestiż, ale także opłacalność gospodarcza – zwłaszcza, gdyby Polakom udało się wyspecjalizować w konkretnym obszarze badań.
Słowa Zubrina potwierdza polski naukowiec – Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN, koordynator projektu Chomik. Jego zdaniem, Polacy mają szanse na wyspecjalizowanie się w badaniach geologicznych ciał niebieskich. Badania podłoża Marsa są bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia – wszelkie plany dotyczące wyprawy na Marsa i zbudowania tam bazy muszą się rozpocząć od zbadania gruntu Czerwonej Planety. Chomik, czyli penetrator gruntu księżyca Marsa, Phobosa, weźmie udział w marsjańskiej misji Phobis Grunt już w przyszłym roku. To jednak tylko jeden z przykładów sukcesów polskich naukowców. Innym jest algorytm RODM, autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Podczas Konwencji Kotlarz zaprezentował skrypt mComplex, czyli kolejny element „marsjańskiego oprogramowania”.
To właśnie liczne osiągnięcia i projekty badawcze polskich naukowców sprawiły, że jubileuszowa Konwencja odbyła się w Warszawie. O sukcesach Polaków na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Univeristy Rover Challenge opowiadał Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, a także sami członkowie drużyny łazika Magma. Z kolei nowoczesne rozwiązania z obszaru robotyki zaprezentowali przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. 
Jubileuszowa Konwencja Mars Society zgromadziła także wielu przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowych. Dr Hannes Griebel z Mars Society Deutschland przedstawił koncepcję misji Archimedes, której celem jest wysłanie sondy badającej atmosferę Marsa. O klimacie planety mówił także szwajcarski naukowiec Pierre Brisson. Francję reprezentował natomiast m.in. Alain Souchier, który poruszył tematykę symulacji misji marsjańskich. Te i inne wystąpienia stanowiły doskonałą platformę wymiany myśli i poglądów na temat możliwości zdobycia Czerwonej Planety. 
 

Kontakt dla mediów:
Łukasz Wilczyński
Planet PR
Tel.kom. 516 036 036
Tel. 012 376 42 70
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.