Jasło, 20 lipca 2009 r. – Już po raz czwarty  w Jaśle dniach 16-19 lipca odbył się happening „Dogonić Kosmos”. W tym roku okazją do spotkania wszystkich sympatyków astronomii i astronautyki była 40 rocznica lądowania człowieka na Księżycu. 
Pierwszemu dniu happeningu towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw "Dogonić Kosmos 50 lat ery kosmicznej " oraz  „Mars Mission Possible" w Jasielskim Domu Kultury. Jednak  głównym punktem tego dnia były  prelekcje poświęcone zaangażowaniu i roli Polski w takich projektach jak  budowa pierwszego sztucznego satelity PW SAT projektu studentów Politechniki Warszawskiej. Poruszano również kwestie przyszłości Polskiej Agencji Kosmicznej oraz te związane ze Skarabeuszem –  polskim łazikiem marsjańskim .
Kolejny dzień upłynął pod znakiem spotkania z gen. Mirosławem Hermaszewskim,  który wziął udział w dyskusji dotyczącej możliwego lądowania człowieka na Marsie. Polski kosmonauta zwrócił uwagę, że najważniejszym celem programów kosmicznych jest rozwój ludzkości, poparty chęcią poznania przyrody, zgłębienia wiedzy skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Generał pytany o to czy jesteśmy sami we Wszechświecie stanowczo zaprzeczył mówiąc: „Nie mogę powiedzieć, że jedynymi myślącymi jesteśmy my, ludzie. A może sam Kosmos jest też rozumny? Tam jest tyle materii, która potrafi coś z siebie generować. To „coś” może być myślą. Duch Kosmosu istnieje”.

Mirosław Hermaszewski po serii dziennikarskich pytań, spotkał się również z  najmłodszymi jak i najstarszymi sympatykami kosmosu odpowiadając na ich pytania oraz rozdając autografy. Zakończenie IV edycji happeningu „Dogonić Kosmos” upłynęło pod znakiem muzyki elektronicznej w ramach Pierwszego Ogólnopolski Festiwal Muzyki Elektronicznej "Ticket To The Space". Na scenie pojawili się tacy artyści, jak  Adam Bownik, Marek Biliński i Przemysław Rudź, którzy  pasję do astronomii i kosmosu zawarli w dźwiękach swojej muzyki. 
Jak powiedział Adam Piech z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, happening „Dogonić Kosmos” ma i miał jeszcze dodatkowy cel: „przybliżać informacje na temat polskiego udziału i udziału ludzkości w ogóle w pojmowaniu wszechświata, naszego układu słonecznego i tego co nas otacza”. Tegoroczna edycja „Dogonić Kosmos”  to również efekt połączonych sił Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno –  Astronautycznego wraz z Polskim Towarzystwem Astronautycznym, Studenckim Kołem Astronautycznym oraz Mars Society Polska . 

Jak zdradza pomysłodawca happeningu, Marcin Mazur w przyszłym roku kolejna edycja imprezy. Już teraz organizatorzy zapraszają na przyszłoroczny V happening „Dogonić Kosmos”.   

Łukasz Wilczyński