Mars Society Polska rozwija projekt edukacyjny Automatycznego Marsjańskiego Pojazdu Badawczego. Proponując budowę modeli łazików, chcemy popularyzować wiedzę o automatycznych pojazdach, pełniących misję na powierzchni Marsa. Modele charakteryzują się prostą konstrukcją i niskimi kosztami wykonania, co ułatwia ich budowę wszystkim zainteresowanym.

Konstrukcja podwozia oparta jest na rozwiazaniu znanym z amerykanskich lazików pelniacych obecnie misje na powierzchni Marsa. Opatentowane rozwiazanie, zwane rocker-bogie, jest podwoziem szesciokolowym z niezaleznym zawieszeniem prawej i lewej strony.

Pierwsza wersja, najprostsza, to model kartonowy. Nie posiada wlasnego napedu, ale wszystkie elementy podwozia sa ruchome i pozwalaja zapoznac sie z mechanika ukladu rocker-bogie.

Model zostal zaprojektowany w srodowisku CAD. Nastepnie wszystkie elementy zostaly rozrysowane w postaci siatek i dostosowane do technologii wykonania przy uzyciu kartonu 0,2 mm i tektury 1 mm. Osie wykonane sa z drutów grubosci 1 mm.

Arkusze z czesciami i opis budowy mozna pobrac z naszego serwera.

Ponizej sa zrzuty ekranu z programu CAD:

Image

Image

Image

 

A oto gotowy model:

Image

 

Szczególy podwozia przedstawiaja zdjecia:

Image

Image

Image

 

Pokonywanie przeszkód:

Image
Na starcie, przed podjazdem.

Image
Układ przeszkody (2xLem, 1xSchulz, 1xWyspiański).

Image
I pod górę!

Image
Pokonanie grzbietu.

Image
Zjazd z niskiego stopnia.

Image
Pierwsza faza zjazdu z wysokiego stopnia.

Image
Druga faza zjazdu z wysokiego stopnia.

Obecnie trwaja prace nad kolejnym modelem. Lazik bedzie napedzany czterema silnikami, zasilanymi z osmiu akumulatorków 1,2 V. W wersji podstawowej sterowany bedzie przy uzyciu kabla. Najprostsze funkcje, czyli jada w przód, jazda w tyl i skrecanie pozwola zapoznac sie ze specyfika kierowania szesciokolowym pojazdem.