Największy w historii łazik marsjański Mars Science Laboratory "Curiosity" został zamontowany 2 listopada na rakiecie nośnej Atlas V. Planowany start: 25 listopada.

Amerykański Mars Science Laboratory (MSL) "Curiosity", największy robot do badań innej planety w historii, został przewieziony z budynku obsługi ładunków niebezpiecznych (Payload Hazardous Servicing Facility) Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego na stanowisko startowe nr 41 Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral. Łazik dotarł do rakiety 2 listopada o 04:35 czasu miejscowego. Tego samego dnia zamontowano go na szczycie rakiety Atlas V i zamknięto w osłonie aerodynamicznej.

"Curiosity" będzie badał Marsa dziesięcioma przyrządami naukowymi. Będzie szukał przesłanek świadczących, że niegdyś Mars sprzyjał życiu mikrobiologicznemu.

Start planowany jest na 25 listopada 2011.

Źródło: kosmonauta.net

Mars Society Polska rozwija projekt edukacyjny Automatycznego Marsjańskiego Pojazdu Badawczego. Proponując budowę modeli łazików, chcemy popularyzować wiedzę o automatycznych pojazdach, pełniących misję na powierzchni Marsa. Modele charakteryzują się prostą konstrukcją i niskimi kosztami wykonania, co ułatwia ich budowę wszystkim zainteresowanym.

W Polsce powstaje wiele robotów eksploracyjnych, ale ten jest pierwszy, który z założenia przeznaczony jest do badań Marsa. Jest próbą wkroczenia na ścieżkę, która - miejmy nadzieję - poprowadzi polską naukę ku współpracy z ESA i pozwoli naszemu krajowi aktywnie uczestniczyć w podboju Czerwonej Planety.