Sonda Deep Impact

 • NTesla
 • NTesla's Avatar Topic Author
15 years 2 months ago #417 by NTesla
NTesla created the topic: Sonda Deep Impact
Z serwisu serwisy.gazeta.pl/nauka/

Sonda Deep Impact zbliża się do komety Tempel-1
Piotr Cieśliński 01-07-2005

poniedziałek rano naszego czasu miedziany pocisk o wadze 370 kg, wystrzelony dzień wcześniej przez amerykańską sondę Deep Impact, ma się wbić z dużą prędkością w kometę Tempel-1. Nikt nie wie, z jakim skutkiem

Tempel-1 okrąża Słońce raz na pięć i pół roku. Przypomina ziemniaka o długości 14 km i szerokości pięciu km. Ciągnie za sobą warkocz gazów i pyłów. Podobna kometa mogła być 65 mln lat temu przyczyną wielkiej zagłady życia na Ziemi.

Pocisk wysłany przez NASA zwany nieoficjalnie \"zemstą za dinozaury\" skruszy kometę niczym skałę albo też... zagłębi się w niej miękko jak w styropianie. A może trafi na coś jeszcze innego? Pozostawi po sobie krater. To chyba pewne. Ale jakich rozmiarów? I z czego będzie się składała chmura odłamków i pyłu, która wzbije się wokół?

Nikt tego nie wie. Na internetowych stronach Towarzystwa Planetarnego ( www.planetary.org ) trwa loteria, w której można prognozować średnicę krateru. W tej zgadywance naukowcy - którzy szacują rozmiar dziury na od 10 do 200 metrów - mają takie same szanse jak inni.

Końca świata nie będzie

Komety są wciąż tajemnicą, również dla nauki. Oczywiście, nikt ich już nie uważa - wzorem Arystotelesa - za wyziewy ziemskiej atmosfery. Nikt sobie nie wyobraża, jak francuski fizyk Arago w XIX wieku, że mogą być siedliskiem ludzi i cywilizacji takich jak nasza. Nikt też już raczej nie wierzy za astrologami, że pojawienie się warkocza komety na niebie jest złowieszczym znakiem nadchodzącego nieszczęścia - wojny, zarazy czy końca świata.

Dziś komety stoją w równym szeregu z innymi ciałami Układu Słonecznego - planetami, księżycami, planetoidami. Tyle że mamy o nich dużo skromniejszą wiedzę. W kręgu hipotez największą popularność ma ta, że komety to bryły zamrożonych gazów i pyłu. Słowem - brudne góry lodowe. Mogą być lite jak skała, porowate jak pumeks, a może i sypkie.

Jeśli chcemy poznać nieznane, najprościej go dotknąć. Z taką właśnie misją 12 stycznia tego roku z przylądka Cape Canaveral na Florydzie została wystrzelona sonda Deep Impact. Dziś ma już kometę na celowniku - zbliża się do niej z prędkością 37 tys. km/godz. Ale NASA swego statku nie zamierza roztrzaskać. W niedzielę nad ranem - na 24 godziny przed zderzeniem - od Deep Impact odłączy się pocisk zbudowany głównie z miedzi w kształcie kostki o średnicy metra i masie 370 kg. On pomknie dalej w kierunku komety, a sonda zmieni kierunek, by zderzenie obserwować z bezpiecznej odległości.

Transmisja do ostatniej sekundy

Cała operacja dzieje się w odległości 134 mln km od Ziemi. Zbyt daleko i zbyt szybko, by manewry mógł kontrolować i wykonywać człowiek. Wszystko zostało więc zaprogramowane z góry. Pocisk ma silniki sterujące i będzie korygować swój kurs, kierując się na najjaśniejszy cel w swym polu widzenia, a więc - jak spodziewają się kontrolerzy lotu - na jasno oświetloną przez Słońce część jądra komety. Jeśli tylko nie zostanie oślepiony czymś innym, to musi wcelować.

Przekonamy się o tym w poniedziałek nad ranem, o godz. 7.52 naszego czasu. Kamera umieszczona na pocisku ma przekazywać obraz do ostatniej chwili, aż cały kadr wypełni zbliżająca się kometa. Potem wyparuje w eksplozji o energii wybuchu 4,5 tony trotylu.

Być może uda się to dostrzec nawet gołym okiem z Ziemi, ale - niestety - tylko w rejonie Pacyfiku. W kometę będą wpatrzone chyba wszystkie znajdujące się tam teleskopy oraz te krążące na ziemskiej orbicie, łącznie z teleskopem Hubble\'a. Amatorzy też mogą liczyć na niezłe widowisko.

Sonda Deep Impact będzie świadkiem \"wielkiego bum\" z odległości 8 tys. km, fotografując i odbierając transmisję z kamery na pocisku. Po około 14 minutach zbliży się do komety na odległość ledwie 500 km, ale będzie wtedy musiała obrócić się tak, żeby skryć się za osłoną przytroczoną do jednego z jej boków. Ma ona obronić maszynę przed odłamkami wybuchu oraz smagnięciami cząsteczek kometowego warkocza.

- To będzie kluczowe 800 sekund tej misji - mówi szef operacji dr Michael A\'Hearn z Uniwersytetu Maryland. Bardziej niż awarii sprzętu boi się on wybryków komety, która choć zazwyczaj spokojna, może nieoczekiwanie - jak kilka dni temu - trysnąć fontanną gazów i pyłów. Silna erupcja mogłaby zmieść z kursu sondę, oślepić jej kamery i elektronikę.

Próba generalna

Materiał, który zostanie wybity z krateru komety, pochodzi z początków Układu Słonecznego. Naukowcy podejrzewają, że we wnętrzu komet przechowały się w niezmiennej postaci pierwotne związki i minerały, z których formowały się planety. Od dawna pragnęli się przyjrzeć tej zamrożonej od miliardów lat pramaterii. Kto wie, czy nie potwierdzą się hipotezy o tym, że komety są nosicielami zaczynu życia, czyli złożonych związków organicznych, albo - jak wierzą niektórzy - przetrwalnikowych form bakterii.

Misja ma też cel bardziej praktyczny. Będzie to próba generalna zmierzenia się z kometą, która kiedyś może znaleźć się na kursie Ziemi i zagrozić naszej cywilizacji. Najlepszą metodą uniknięcia zagrożenia jest zepchnięcie zawalidrogi z kursu. Być może da się to zrobić za pomocą tego typu pocisku, jaki niesie Deep Space, choć na pewno sporo cięższego. Naukowcy przewidują, że 370-kg pocisk wyhamuje prędkość Tempel-1 o ledwie 0,0001 milimetra na sekundę.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MadDog
 • MadDog's Avatar
15 years 2 months ago #418 by MadDog
MadDog replied the topic: Re: Sonda Deep Impact
Troszke po czasie, no ale lepiej pozno niz wcale :)
To moze teraz link z wynikami:

deepimpact.jpl.nasa.gov/home/index.html

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Mateusz
 • Mateusz's Avatar
15 years 2 months ago #419 by Mateusz
Mateusz replied the topic: Re: Sonda Deep Impact
Ech... i troche nie to forum... wazne wydarzenia odnosily sie do dat... Macie uprawnienia to z nich korzystajcie ;) Poekperymentowac z nowymi forami nie zaszkodzi.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MadDog
 • MadDog's Avatar
15 years 2 months ago #420 by MadDog
MadDog replied the topic: Re: Sonda Deep Impact
To moze przeklej/podklej do innego dzialu? Da sie?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Mateusz
 • Mateusz's Avatar
15 years 2 months ago #421 by Mateusz
Mateusz replied the topic: Re: Sonda Deep Impact
Da sie wszystko. Ale jesli pozwolisz zostawie to Tobie. Przy okazji sie nauczysz ;) A jak nie chcesz to zrobie to pozniej sam. ;)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MadDog
 • MadDog's Avatar
15 years 2 months ago #422 by MadDog
MadDog replied the topic: Re: Sonda Deep Impact
NTesla tez ma takie uprawnienia, to niech sam naprawia ;)

Powoli dochodze i tak do wniosku, ze wystarczyloby sobie w trojke rozsylac maile, bo malo kto tu wiecej zaglada :)

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.264 seconds
Powered by Kunena Forum