Winda na księżyc?!

  • Grodlife
  • Grodlife's Avatar Topic Author
13 years 11 months ago #1514 by Grodlife
Grodlife created the topic: Winda na księżyc?!

Naukowcy sądzą, że możliwe jest spuszczenie długiej liny z satelity wiszącego na orbicie geostacjonarnej (stale nad tym samym punktem równika, na wysokości ok. 36 tys. km) aż na powierzchnię Ziemi. NASA właśnie rozstrzyga swój doroczny konkurs, w którym wyłania technologie najlepiej nadające się do tego celu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Naukowcy startujący w konkursie musza opracować koncepcje technologiczne liny nośnej i kabiny windy.
Dwumetrowy kawałek "konkursowej" liny nie może ważyć więcej niż 2 g i musi mieć ogromną wytrzymałość.

Sama winda musi wspiąć się po 61-metrowej linie ze średnią prędkością 1 m/s, i musi być napędzana fotoogniwami. Jednak każda z ekip może korzystać z takiego źródła światła, jakie jej pasuje. Zamocowane do windy panele mogą pobierać energię ze Słońca albo być zasilane wiązką światła laserowego, silnej lampy punktowej lub mikrofalami.

W tym roku za faworyta uchodzi zespół z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Jego prototyp windy jest na tyle lekki, że może być napędzany tylko światłem padającym bezpośrednio ze Słońca. To idealne - bo najtańsze - rozwiązanie dla przyszłych wind wysyłających ładunki i ludzi w kosmos - informuje "Gazeta Wyborcza".

Zanim będziemy mogli bez przeszkód podróżować windą na Księżyc naukowcy będą musieli się uporać w ogromną ilością problemów.


Informacje te wyczytalem na Onecie (mozna tez przeczytac o tym w Gazecie Wyborczej) według mnie, pomysł poryftany ale czy ta idea jest możliwa do wykonania? Cóż, do tego trzeba geniusza :) Jaki materiał byłby na tyle twały i jednocześnie ,,lekki\'\' aby przeciwstawiając sie naszej sławetnej grawitacjii, warunkom atmosferycznym i siłom tarcia mogłaby pociągnąć aż na naszą orbite... jakieś sugestie? :D

Please Zaloguj to join the conversation.

  • Artur Modliborski
  • Artur Modliborski's Avatar
13 years 8 months ago #1834 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Winda na księżyc?!
Stary pomysl z fimów s-f. Teoretycznie możliwy, materjałowo na dziś niewykonalny

Please Zaloguj to join the conversation.

  • nietoperz
  • nietoperz's Avatar
11 years 4 months ago #5177 by nietoperz
nietoperz replied the topic: Re: Winda na księżyc?!
Jedynym rozwiązaniem są chyba nanorurki węglowe. Ale zanim opracuje się technologie pozwalającą w uporządkowany sposób je układać i łączyć w dłuższe elementy, minie obawiam się jeszcze spooooro czasu :)

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.357 seconds
Powered by Kunena Forum