PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH

 • maggalenka
 • maggalenka's Avatar Topic Author
12 years 4 days ago #4478 by maggalenka
maggalenka created the topic: PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH
Witam :)

Chciałam rozpocząć nowy temat. Otóż Pan Marek Osipowicz z MSP zaproponował rozszerzenie mojej pracy dyplomowej o bazie na marsie o moje niezawarte w niej pomysły, o uzupełnienie w niej wiadomości na temat innych projektów, marsie, ważnych informacji dotyczących eksploracji kosmosu i misji załogowych. Ma to na celu stworzenie książki będącej czymś na kształt kompendium wiedzy o projektach marsjańskich.


W idei tej książki zapewne nie chodzi tylko o moją pracę, ale i o to by wszystko zebrać w jedną publikację. Oparta będzie ona o to co udało mi się wykonać. Powinno to być gotowe na jesień, na festiwal marsjański.

Rozpoczynam pracę w około połowie kwietnia. wstępnie 14 kwietnia powiedzmy o godz. 20 będę na forum czekać na Wasze uwagi i propozycje. Od tego czasu ustalę terminy dwa razy w tygodniu kiedy będę na pewno dostępna na forum w celu usprawnienia pracy.

Prosiłabym wszystkich którzy przeczytali moją pracę lub zamierzają ja przeczytać aby napisali na forum swoje uwagi, wytknęli mi błędy i nieścisłości, jeśli takie odnaleźli, oraz aby pisali mi swoje pomysły i propozycje tego o co można by uzupełnić tą publikacje. Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczna.

Ja sama znalazłam drobne błędy w opisach pomieszczeń na planszach które do publikacji będą skorygowane.

1 kwietnia na mojej stronie internetowej w zakładce BAZA NA MARSIe magdalena-gorska.com/01projekty/projekty.html
pojawi sie druga część mojego dyplomu, nie publikowane wcześniej szkice, pomysły. Zapraszam również do zapoznania się z nimi i dyskusji.

Dziękuję z góry za wszelką pomoc. :)

Pozdrawiam

Magdalena Górska


PS. W razie czego mój email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Prosiłabym nie pisać za dużo przed środkiem kwietnia ponieważ teraz jestem dość zajęta i nie będę miała czasu odpowiedzieć.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • ticonderoga
 • ticonderoga's Avatar
12 years 3 days ago #4480 by ticonderoga
ticonderoga replied the topic: Re: PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH
Fantastyczna inicjatywa! :grin:

Czy zakres tematyczny tej książki ograniczy się tylko do projektów architektonicznych? Pytam, bo skoro to ma być kompendium, to może warto zawrzeć tam także wiadomości z innych dziedzin - mam tu na uwadze swój jak najbardziej prywatny interes :wink: czyli łaziki marsjańskie. Proponuję nawet więcej - w dorobku MSP jest także pojazd załogowy, a z pewnych źródłeł wiem, że tu i ówdzie trwają prace nad rakietami i lądownikami. Taką publikację możnaby elegancko zorganizować "chronologicznie", czyli najpierw rozdział o rakietach i lądownikach, które będą latały na Marsa, potem o łazikach, czyli pierwszych automatycznych eksploratorach, potem habitat dla pierwszej załogi projektu Janka Kozickiego, potem pojazd MPV, którym ludzie by się poruszali, potem różne koncepcje baz, w kierunku których mogłoby się rozwijać osadnictwo, czyli projekty Asi Kozickiej i na deser baza Magdaleny, jako przykład przestrzeni życiowej regularnych kolonistów. Co Wy na to?

Tak sobie jeszcze myślę, że skoro praca miałaby postać takiej popularnonaukowej historii kolonizacji Marsa, to doskonale wpisałaby się w ramy serii "Na ścieżkach nauki" wydawnictwa Prószyński i S-ka: www.proszynski.pl/Seria-atr-1-27-.html Jeśli chcemy być czytani i docierać do szerokich rzesz - nie ma lepszej serii :grin:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • maggalenka
 • maggalenka's Avatar Topic Author
11 years 11 months ago #4507 by maggalenka
maggalenka replied the topic: Re: PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH
A więc we wtorek 15 kwietnia o godz. 20 będę czekać na wasze uwagi odnośnie takiej publikacji. Będę naprawdę bardzo wdzięczna za pomoc :)

[ Dodano: 14-04-2008, 12:14 ]
Co do łazików marsjańskich myślę że jak najbardziej można zawrzeć informację o nich :) , jako dodatkowe, podać autorów, opis i również źródła gdzie można odnaleźć więcej informacji. Nawet w mojej pracy dyplomowej podałam polski projekt łazika, można to rozszerzyć. :)

Pod każdym projektem chciałabym umieścić informacje gdzie można dowiedzieć się więcej, myślę że to dobry pomysł, mi osobiście często takich rzeczy brakuje w publikacjach a to pozwoli zainteresowanym dotrzeć do źródeł i skontaktować się z autorami.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • ticonderoga
 • ticonderoga's Avatar
11 years 11 months ago #4510 by ticonderoga
ticonderoga replied the topic: Re: PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH
Kiedy byłaby planowana publikacja? Pytam, bo chciałbym dołączyć się ze swoim projektem. Ponieważ jestem z wykształcenia budowlańcem, chciałbym do tej kolekcji projektów architektonicznych dołączyć projekt technologiczno-wykonawczy. Problem tkwi w tym, że teraz nie mam czasu, zacząłbym dopiero w lipcu, więc publikacja najbardziej pasowałaby mi bliżej jesieni. A może w międzyczasie coś ciekawego jeszcze wypłynie? Najbardziej liczę na jakiś projekt inżynierów środowiska - uprawa roślin, oczyszczalnie, obieg materii. Szkoda, że kompostman zniknął...

Please Zaloguj to join the conversation.

 • maggalenka
 • maggalenka's Avatar Topic Author
11 years 11 months ago #4512 by maggalenka
maggalenka replied the topic: Re: PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH
A więc jestem. Jeśli ktoś miał czas przeczytać prace i ma jakieś uwagi lub propozycje to czekam przez najbliższą godzinkę czyli do 21. :)

[ Dodano: 15-04-2008, 20:04 ]
Odpowiadam na poprzednie posty. CO do Pruszyńskiego to świetny pomysł, ale nie do końca wiem jaki ta publikacja nabierze charakter, powoli zacznę uzupełniać wiadomości i projekty, jak wyjdzie to dobrze można pomyśleć i o tym.

Co do terminu praca powinna być gotowa na Mars Festiwal, czyli właśnie na jesień, z tym że jeżeli będzie planowane jej drukowanie, trzeba odpowiednio wcześniej materiał zamknąć, jeśli będzie to publikacja na CD, wiadomo, odpalamy nagrywary ;) no trwa to krucej.

[ Dodano: 15-04-2008, 20:10 ]
Super :) To świetny pomysł z tym projektem wykonawczym. Jak najbardziej takie coś trzeba umieścić w publikacji !!! :) Jak starczy Ci czasu, masz zarezerwowane miejsce :) w ogóle wiadomo o co chodzi w takiej publikacji, chodzi o promocję pomysłów i polskich naukowców :) I tak będzie :)

[ Dodano: 15-04-2008, 20:12 ]
Jeżeli powstanie napewno Twój projekt będzie istotny dla całości, fajnie by było jakbyś zdąrzył :)

[ Dodano: 15-04-2008, 20:16 ]
Ja powoli zaczynam przeglądać to co się pojawiło od czasu jak w ten temat się zagłębiałam, rok czasu to spora przerwa, muszę sporo przeczytać. Wiem że skoro podjęłam się tego praca ta będzie spoczywać głównie na mnie, więc obieram tempo powolne ale regularne i skuteczne :) DO DZIEŁA.

Wiem że nie ma za dużego zainteresowania ale dla samej siebie i dla mobilizacji będę na tym forum co dwa tygodnie w poniedziałek wieczór pisać co udało mi się wykonać i co odnaleść. Tak żeby inni wiedzieli że praca się posuwa. W ogóle cieszę się że mogę się tego podjąć :)

[ Dodano: 15-04-2008, 20:18 ]
no i wogóle wszystkich zachęcam, teraz mam troszeczkę więcej czasu i częściej będę zaglądać na forum. :lol:

[ Dodano: 15-04-2008, 20:22 ]
I w ogóle nie nadużywam słowa " w ogóle" :grin:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • ticonderoga
 • ticonderoga's Avatar
11 years 11 months ago #4514 by ticonderoga
ticonderoga replied the topic: Re: PUBLIKACJA O PROJEKTRACH MARSJAŃSKICH
Super, że się podjęłaś tego trudnego zadania :grin: Z chęcią pomogę, ale niestety teraz całkowicie pochłania mnie budowa łazika na czerwiec, że nie wspomnę o studiach :grin: Za to w lipcu - pozwalam dysponować moją osobą i przydzielać mnie do zadań :mrgreen:

A co do tego mojego projektu budowlanego, to rozważam dwa tematy. System budownictwa prefabrykowanego, oparty o beton z regolitu, wtedy byłby wielkoblokowy lub wielkopłytowy, lub po prostu monolityczny, przy czym możliwy do zastosowania w późniejszym etapie eksploracji, czyli obsługiwany przez ludzi. A drugi pomysł, to habitaty dla pierwszych osadników. Miejsce do ich "stawiania" byłoby przygotowywane przez roboty, powłoki też rozkładałyby się samoczynnie.

Tak czy inaczej, przy projektowaniu pomieszczeń przydałaby się pomoc architekta i zapewnie nie omieszkam zapytać Ciebie o opinię :mrgreen:

Publikacja poprzez wydawnictwo to szansa na większy nakład i dotarcie do szerszego grona czytelników. Pewnie nawet honorarium dla autora by się znalazło :grin: My, ze środków MSP, moglibyśmy sfinansować nakład najwyżej kilkuset egzemplarzy. Jak się uda znaleźć sponsora lub dofinansowanie to nawet więcej. Sądzę jednak, że skoro powstanie praca tak ciekawa i niezwykła, to warto szukać poważnego wydawnictwa i rzutem na taśmę powalczyć o tysiące egzemplarzy :grin:

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.415 seconds
Powered by Kunena Forum