Kosmologia

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
14 years 1 week ago #1248 by Artur Modliborski
Artur Modliborski created the topic: Kosmologia
Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś z czego wziął się wszechświat, gdzie jest jego początek, gdzie kres, dlaczego istnieje grawitacja, dlaczego wszechświat się rozszerza. Jeżeli choć przez krótką chwile zastanawialiście się nad tym to zapraszam do dyskusji.

[ Dodano: 30-06-2006, 4:58 ]
Ja osobiście swego czasu bardzo często zastanawiałem się nad ogromem kosmosu i szukałem odpowiedzi. To o czym teraz chcę napisać to fantazjowanie i warjacje na temat kosmolgii dlatego traktujcie to jak przypuszczenia, domysły a jeżeli znajdziecie jakieś luki w toku rozumowania to je wytknijcie! Wszechświat ma obecnie dwojaką nature. Istnieje w nim obserwowalna mateia czyli ta z naszego otoczenia ale również coś bardziej tajemniczego, które nazywamy (ciemną materią, ciemną energią ) Wiele mądrych głów prubuje rozwikłać tą zagadkę poznać nature tych zjawisk a ja chciałbym dorzucić swoje laickie pięć groszy. Przestrzeń była zawsze ale nie zawsze istniała materia ale czy to dotyczy również \"ciemnej energi\". Sam wszechświat wydaje się być skończony, możemy zajżeć już praktycznie na jego kres, jednak przestrzeń jest nieskończona i takich wszechświatów jak nasz może być wiele. Z natury materii wynika że, jest ona zabużeniem przestrzeni ale to wytłumaczenie niebardzo do mnie dociera bo skoro materia jest zabużeniem przestrzeni to czym jest ciemna materia. Skoro ma wpływ na materie to dlaczego nie ma jej w pobliżu nas? Dlatego podstawowym pytaniem na, które musimy znaleść odpowiedź jest to dlaczgo tak się dzieje. Jedynym sensownym wyjaśnieniem wydaje się prawie prostackie \"bo jej w naszym Wszechświecie poprostu niema\" ona tylko otacza nasz Wszechświat i dlatego nigdy nie zdołamy zbadać tego w laboratorium! Więc dlaczego ma to tak ogromny wpływ na nasze otoczenie? Jestem z natury prostym człowiekiem dlatego zawsze uważam, że najprostrze wyjaśnienia są znacznie lepsze od udziwnień i dopasowywania za wszelką cene wyników obserwacji do istniejących teorii. Wyobraźcie sobie przestrzeń pozbawioną materii! Nie nie jest ona pusta wypełnia ją ciemna energia ale niema atomów , neutronów elektronów, protonów kwarków itd. Jednak załużmy, że jest to postać bardzo niestabilna lub taka, która w określonych warunkach traci stabilność. Może wtakiej sytuacji dojść do czegoś co my nazywamy Wilkim Wybuchem czyli czymś co zapoczątkowało nasz Wrzechświat. Część ciemnej energi w wyniku tego procesu została przeobrażona i zamknięta w bardzo skondensowanej formie w MATERII. W przestrzeni wypełnionej ciemną energią powstała potężna wyrwa której niema nic GRAWITACJA. Tak grawitacja jest według mnie deficytem energii zmkniętej w materii i materia jest skutkiem istnienia grawitacii . W wyniku rozszeżania się szechświata wciąż spada zwięzłość tej struktury i w miare upływu czasu wszeświat, który znamy rozpadał będzie się na coraz to mniejsze wyspy które wkońcu zupełnie znikną a ciemna enrgia osiągnie krutkotrwałą równowagę po, której nastąpi następny Wielki Wybuch i wszystko zacznie się od początku .

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Grodlife
 • Grodlife's Avatar
14 years 1 week ago #1260 by Grodlife
Grodlife replied the topic: Re: Kosmologia
mmm.... Twoje spostrzeżenia są na tyle...hm... ciekawe i wiarygodne że gdybym nie przeczytał wielu teorii o powstaniu naszego universum napisanych przez osoby takie jak Shoamaker itp, to prawdopodonie uwieżyłbym w twoją teorie i bylaby ona podstawą mojej astronomicznej wiedzy :!: Jednak to że wrzechswiat jest dalekosieznym skutkiem BIG BANG nie jest zadną nowoscią, postarales sie wyjasnic jak do tego doszło :idea: rzecz jest naprawde fascynująca i daje do myślenia, nawet tak nieogarniętemu umysłowi jak mój :D Cóz więc wszechobecne prawo grawitacji stworzyło wszechświat i materie :| Gdybym jeszcze potrafił to zrozumieć :mrgreen: [/list]

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Gabriel
 • Gabriel's Avatar
14 years 1 week ago #1262 by Gabriel
Gabriel replied the topic: Re: Kosmologia
zastanawialem sie nad osobliwosciami, i doszedlem do wniosku, ze wszechswiat sie \"nie zaczal\".

big bang byl w istocie eksplozja kolosalnej osobliwosci (np. mega wielka czarna dziura)
ktora rozrzucila podstawowe skladniki materii.

wg. mnie (fakt popularnosci osobliwosci we wszechswiecie, odkrycie dojrzalych galalktych bardzo daleko) takie cykle moga byc lokalne(nieskonczony wszechswiat i lokalne zapadniecie sie czarnej dziury) albo ogolnowszechswiatowe(jedna wielka osobliwosc).

jesli osobliwosc byla tak ogromna mogla faktycznie zaczac \"kurczyc\" wszechswiat, az do punktu krytycznego gdzie uwolnienie w wielkim wybuchu spowodowalo wielki \"rozkurcz\".

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
14 years 1 week ago #1266 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Kosmologia
Gabriel to nie zaczeło się według mnie od jakiejś osobliwości. W kończącym sie wszechświecie wyparują wszystkie Czarne dziury pozostałóści materii budującej obecnie gwiazdy, planety, galaktyki zaczną się rozpadać samoistnie po osiągnięciu przez niego temperatury zera absolutnego i wtopią się w coś co dziś ciemną energią. Mówiąc obrazowo ta postać wszechświata przypomina strukturą areożel a Wielki Wybuch jeżeli nawet swój początek w jednym punkcie to następnie rozchodził się na zasadzi e fali uderzeniowej a dowodem na to że fala ta rozwijała się w jakimś ośrodku są tak zwane galaktyczne mury

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Grodlife
 • Grodlife's Avatar
14 years 1 week ago #1269 by Grodlife
Grodlife replied the topic: Re: Kosmologia
Sądze że na ,,końcu\'\' nie będzie żadnego big rozkurczu ani nie sądze że wszechswiat będzie trwał wiecznie. ,,Wiecznie\'\' to i tak za dużo bo wszystko się musi wreszcie skończyć :twisted: Moim skromnym zdaniem, nemezis naszego wszechświata będa czarne dziury których będzie tak dużo że wchłonią całą materie (nawet tą czarną!), całe promienowanie kosmiczne no i wszystko z czego nasz wrzechswiat jest zbudowany. Potem czarne dziury zaczną same siebie wchłaniać aż w miejscu gdzie jest nasz wszechświat zostanie pustka.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
14 years 1 week ago #1272 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Kosmologia
Przyroda nie znosi pustki spójż co dzieje się w okół siebie

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.341 seconds
Powered by Kunena Forum