Naukowcy skorzystali z pomocy astronomów- amatorów

  • Dejmos
  • Dejmos's Avatar Topic Author
14 years 1 month ago #704 by Dejmos
Dejmos created the topic: Naukowcy skorzystali z pomocy astronomów- amatorów

Wykorzystując instrumenty zainstalowane na pokładzie sondy międzyplanetarnej Cassini, naukowcy obserwują gigantyczną i niezwykle gwałtowną burzę w atmosferze Saturna - poinformowało laboratorium badawcze agencji NASA w Pasadenie (Kalifornia).
Burzę, podczas której wyładowania elektryczne osiągają moc 1000 razy większą od piorunów ziemskich, zauważyli po raz pierwszy 23 stycznia br. naukowcy z uniwersytetu stanu Iowa.

Sonda Cassini znajdowała się wówczas w pozycji uniemożliwiającej wykonanie zdjęć i dlatego naukowcy skorzystali z pomocy astronomów- amatorów, którzy potwierdzili, że burza szaleje na południowej półkuli planety.

Saturn jest znany ze swych słynnych i doskonale widocznych z Ziemi pierścieni.

\"Bez wątpienia są to najsilniejsze wyładowania, jakie zaobserwowaliśmy, od czasu przybycia sondy Cassini do rejonu Saturna\" - powiedział Donald Gurnett, z uniwersytetu Iowa.

Dotychczas zarejestrowano 35 okresów wzmożonej aktywności atmosferycznej, z których każdy trwał ok. 10 godzin.

Nie jest jasne w jaki sposób takie burze powstają. Naukowcy przypuszczają, że mogą one mieć związek z gorącym wnętrzem planety.

Wystrzelona w 1997 r. sonda Cassini realizuje misję opracowaną wspólnie przez agencję NASA, Europejską agencję kosmiczną ESA i Włoską Agencję Kosmiczną.

Po locie trwającym siedem lat, sonda bada Saturna, jego pierścienie i liczne satelity.


wiadomosci.onet.pl/1261172,16,item.html

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.223 seconds
Powered by Kunena Forum