PW-SAT

  • Lubański Robert
  • Lubański Robert's Avatar Topic Author
9 years 7 months ago #6614 by Lubański Robert
Lubański Robert created the topic: PW-SAT
Pierwszy polski satelita PW-SAT już na orbicie!

Wczoraj 13.02.2012 o godzinie 11.00 czasu polskiego najnowsza i jednocześnie najmniejsza europejska rakiet – Vega wystartowała w swój pierwszy lot ze stanowiska w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie rakiety, oprócz dwóch większych satelitów LARES i ALMASat-1 będących głównym ładunkiem, poleciało na orbitę siedem CubeSatów. Jednym z nich jest pierwszy polski studencki satelita PW-SAT. Został on zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Biura Edukacyjnego ESA.
Nastąpił udany start rakiety. Wszystkie stopnie pracowały prawidłowo.


Trzy pierwsze na paliwo stałe wyniosły ładunek w kosmos. Czwarty stopień AVUM na paliwo ciekłe jest przystosowany do kilkukrotnego zapłonu w warunkach próżni kosmicznej. Pierwsze około 2 minutowe odpalenie skierowało ładunek na orbitę transferową. Drugie odpalenie silnika spowodowało wejście na orbitę kołową o wysokości 1450 km i uwolnienie głównego ładunku czyli satelity LARES. Trzecie, ostatnie odpalenie stopnia AVUM spowodowało przejście na orbitę eliptyczna o parametrach 350 na 1450km docelowej dla wszystkich pozostałych satelitów. Około godziny 12.10 pierwszy polski satelita został uwolniony z zasobnika P-POD i rozpoczął swoją orbitalną misję. Wszyscy śledzący na żywo relacje ze startu czekali teraz niecierpliwie na pierwszą sesję łączności, która była planowana na godzinę 13.20, gry satelita przelatywał nad Polską. Radość była wielka gdy dotarła informacja o odebraniu sygnału z PW-SATa. Również dwie pozostałe sesje łączności zakończyły się sukcesem. W trakcie trzeciej kilkunastominutowej sesji około godziny 16.40 stacja naziemna EiTI na Politechnice Warszawskiej uzyskała dane telemetryczne z satelity.


PW-Sat pracuje zgodnie z programem. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzonych szereg testów orbitalnych PW-Sata. Jeśli wszystko pójdzie z planet to za około miesiąc zostanie rozpoczęta zasadnicza część misji. Polegać ona będzie na rozłożeniu metrowej długości ogona i badaniu jaki ma on wpływ na czas deorbitacji satelity.

Relacje na żywo można było śledzić w budynku Instytutu Techniki Cieplnej w bibliotece wydziałowej MEiL na Politechnice Warszawskiej wraz z członkami zespołu, zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami mediów. Po informacji o udanej separacji satelitów członkowie zespołu otworzyli szampana i rozpoczęli świętowanie.

Jan Pomierny i Maciej Urbanowicz na bieżąco przekazywali swoje wrażenia z Gujany Francuskiej, gdzie mieli okazję na własne oczy obejrzeć start rakiety Vega i obserwować pracę a później wielką fetę w centrum kontroli lotów.
Obszerną relację ze startu można przeczytać na stronie serwisu Kosmonauta.net i na Polskim Forum Astronautycznym.
www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezza...2012-02-13-vega.html
www.astronautyka.org/index.php/topic,895.0.html

Niestety strona Studenckiego Koła Astronautycznego nie wytrzymała obciążenia i chwilowo jest niedostępna.
ska.pw.edu.pl/

Gratulujemy zespołowi PW-SAT spektakularnego sukcesu jakim jest niewątpliwie zbudowanie i umieszczenie na orbicie funkcjonującego satelity. To do nich należy palma zwycięstwa w naszym polskim wyścigu kosmicznym.

Please Zaloguj to join the conversation.

  • JF
  • JF's Avatar
9 years 7 months ago #6615 by JF
JF replied the topic: Re: PW-SAT
Gratulacje dla zespołu!!!

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.241 seconds
Powered by Kunena Forum