Mars-500

 • Dejmos
 • Dejmos's Avatar Topic Author
13 years 7 months ago #1434 by Dejmos
Dejmos created the topic: Mars-500

Ponad 70 osób zgłosiło się do udziału w eksperymentach związanych z lotem na Marsa. Eksperymenty przeprowadzi Rosyjska Akademia Nauk.
70 osób z 17 krajów chce wziąć udział w eksperymentach. Z tej grupy wybrane zostanie 6 osób, które będą musiały odbyć symulacje prawdziwego lotu.

Przez 520 dni będą oni zamknięci w małym pomieszczeniu wyposażonym jak moduł statku kosmicznego. Będą musieli wykonywać czynności związane z lotem.

Rosyjska Akademia Nauk zapozna się z dokumentami wszystkich kandydatów. Następnie przejdą oni niezbędne badania lekarskie i psychologiczne, po których dopiero będą mogli być dopuszczeni do eksperymentu.

Zgodnie z programem \"Mars 500\", lot na Marsa mógłby się już odbyć w latach 2007 - 2009.

wiadomosci.onet.pl/1370862,16,item.html


Bardzo fajnie - czekamy :lol: (predzej kaktus mi wyrosnie...)

W najbliższym dziesięcioleciu planujemy podjęcie szeregu działań związanych z badaniami Księżyca i Marsa.
Jeśli chodzi o Czerwoną Planetę, to w przyszłym roku w Instytucie Zagadnień Medyczno-Biologicznych zaczynamy wprowadzać w życie specjalny eksperyment naziemny „Mars-500”. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć międzynarodową załogę liczącą sobie 6 ludzi, która w ciągu 500 dni będzie symulować lot na Marsa. Przygotowaliśmy w tym celu specjalny program naukowy. Rozesłaliśmy po świecie zaproszenia dla wszystkich tych, którzy są w stanie uczestniczyć w eksperymencie na tym poziomie. Lot będzie odbywał się na ziemi – to po pierwsze. Po drugie, zaplanowaliśmy, że do 2015 roku odbędzie się lot na satelita Marsa Fobos, ale będzie to lot automatyczny, w czasie którego będzie wykańczany cały układ startowy, lądowanie na Fobosie, pobór gruntu i powrót.
Co się tyczy Księżyca, to wspólnie z Amerykanami, od których otrzymaliśmy odpowiednią propozycję, planujemy przygotowanie ekspedycji na satelita Ziemi.


www.rosja.edu.pl/index.php?module=CMpro&...=viewpage&pageid=387
(Nauka i technika > Projekty miedzynarodowe przyszloscia kosmonautyki - www.rosja.edu.pl/index.php )

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar
13 years 3 months ago #1554 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Mars-500
Czyżby amerykanie kombinoiwali coś z ruskimi?

Please Zaloguj to join the conversation.

 • astrooman
 • astrooman's Avatar
12 years 7 months ago #3060 by astrooman
astrooman replied the topic: Re: Mars-500
iewykluczone, że eksperyment Mars 500 zostanie przedłużony z 500 dni do 700, co dałoby okres dwóch lat, czyli prawie tyle co normalna misja na Marsa. Eksperyment ma wystartować w ostatni kwartał 2007 roku (czyli możliwe, że w okolicach października). Na dzień dzisiejszy wybranych zostało 5 z 6 członków przyszłej "marsjańskiej" załogi.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Lubański Robert
 • Lubański Robert's Avatar
12 years 7 months ago #3065 by Lubański Robert
Lubański Robert replied the topic: Re: Mars-500
Jak się nie mylę to w serwisie Mars Dayli ukazał się krótki artykuł na ten temat
www.marsdaily.com/reports/Mars_500_Exper...To_700_Days_999.html

Please Zaloguj to join the conversation.

 • robert lubański
 • robert lubański's Avatar
12 years 4 months ago #3961 by robert lubański
robert lubański replied the topic: Re: Mars-500
W serwisie Mars Daily ukazał się 30.11.2007 kolejny artykuł o eksperymencie Mars 500.
www.marsdaily.com/reports/Russia_Conduct...or_Mars_500_999.html

Został zakończony pierwszy etap przygotowań do zasadniczej części eksperymentu, który ma symulować załogową wyprawę na Czerwona Planetę. Eksperyment ma objąć lot w kierunku Marsa i 250 dni, 30 dniowy pobyt na powierzchni planety i powrót na Ziemię 240 dni. Ma się on rozpocząć pod koniec 2008 roku. Jak widać plan symulacji pokrywa się z koncepcją ESA dotyczącą załogowej wyprawy na Marsa przedstawioną przez Kotarskiego na Festiwalu Marsjańskim.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Sentinel_73
 • Sentinel_73's Avatar
9 years 10 months ago #5502 by Sentinel_73
Sentinel_73 replied the topic: Re: Mars-500


520 dni w drodze na "Marsa"

WSZYSTKO BY BYĆ BLIŻEJ CZERWONEJ PLANETY

520 dni w całkowitym odcięciu od świata, w spartańskich warunkach. W Moskwie rusza wyjątkowy eksperyment - symulacja lotu na Marsa. Udział w nim bierze sześciu ochotników.
Celem eksperymentu, który przeprowadza Instytut Badań Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk przy współpracy z Europejską Agencja Kosmiczną, jest zbadanie jak człowiek może znieść długą podróż do "innego" świata. Scenariusz zakłada 250-dniowy lot na Czerwoną Planetę, tam ochotnicy zostaną 30 dni, by 240 kolejnych wracać na Ziemię. Laboratorium na Marsie zakończyło żywot


Prawdziwa misja

"Statek kosmiczny" (specjalnie przygotowany moduł) o powierzchni 180 m kw. znajduje się w moskiewskim Instytucie Badań Biomedycznych.

Naukowcy mówią, że misja jest tak realistyczna na ile pozwalały na to warunki. - To będzie jak prawdziwa misja - ocenia dr Martin Zell z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Sześciu ochotników

Na udział w 1,5-rocznym przedsięwzięciu zdecydowało się sześciu ochotników - trzej Rosjanie, Francuz , pół-Włoch pół-Kolumbijczyk i Chińczyk. Ze światem zewnętrznym będą komunikować się jedynie za pomocą internetu.

O swoich odczuciach w związku z misją w rozmowie z "Le Fiagro" opowiadał kilka dni temu Francuz Romain Charles. - To prawda, że spędzę dwie rocznice urodzin wewnątrz - wejdę (do modułu) w wieku 30 lat, wyjdę, kiedy będę miał 32. Jednak przede wszystkim jest duma, że udało (mi się) przejść trzy selekcje, aby być w tym miejscu (...) - mówił. - Wiele osób widzi tę misję jako poświęcenie, ale ja widzę to jako możliwość, jako pewien etap - dodał.

Podobny eksperyment przeprowadzono już w 2009 roku. Jednak wtedy sześciu ochotników "było na Marsie" jedynie 105 dni.

kj/fac

Źródło: www.tvn24.pl

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.314 seconds
Powered by Kunena Forum