Baza na Księżycu około 2010

 • BountyHunter
 • BountyHunter's Avatar Topic Author
14 years 3 months ago #759 by BountyHunter
BountyHunter created the topic: Baza na Księżycu około 2010
Czy baza na Księżycu w 2010 przyspieszyłaby organizację załogowego lotu na Marsa? Załóżmy, że Chińczycy lub Rosjanie zdołaliby umieścić stałą załogę na naszym Srebrnym Globie w 2010, a jest to wielce prawdpodobne bo takie misje w tych krajach kosztowałyby znacznie mniej, to czy wpłynęłoby to jakoś na ambicję Amerykanów? Historia lubi się powtarzać - jak wiemy - Ruscy pierwsi w kosmosie, Amerykanie pierwsi na Księżycu. Chińczycy pierwsi na Księżycu, Amerykanie pierwsi na Marsie? :-)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • histeryk_
 • histeryk_'s Avatar
14 years 3 months ago #763 by histeryk_
histeryk_ replied the topic: Re: Baza na Księżycu około 2010
To chyba jedyny sposób, aby Księżyc mógł przyspieszyć podróż na Marsa.Wszystkie pomysły z punktem postojowym na naszym satelicie to tylko kolejne sposoby na wyciąganie pieniędzy przez kolejne grupy osób.

W książce \"Czerwony Mars\" K. S. Robinson fajnie opisał takie zjawisko przy okazji budowy windy orbitalnej. Natomiast cały rozdział takiem zjawisku poświęcił R. Zubrin w \"Czasie Marsa\".

Pozdrawiam.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • NTesla
 • NTesla's Avatar
14 years 3 months ago #767 by NTesla
NTesla replied the topic: Re: Baza na Księżycu około 2010
1. Chińczycy myślą bardzo poważnie o podboju kosmosu. Kiedyś czytałem główne założenia ich programu kosmicznego i było tam o założeniu bazy na Księżycu w roku 2015, czy 2017.
2. Pomysł z bazą kosmiczną na Księżycu jest jak najbardziej godzien uwagi. Nie pamiętam kto (ale chyba właśnie Zubrin) dowodził, że koszt wystrzelenia statku kosmicznego z Księżyca na Marsa jest niższy, niż z Ziemi na Księżyc. :shock:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kicaj
 • kicaj's Avatar
14 years 2 months ago #791 by kicaj
kicaj replied the topic: Re: Baza na Księżycu około 2010
nie ma szans żeby do 2010 na księżycu powstała baza! to za krótki okres czasu.. i myśle że to Chiny będą pierwsze w na księżycu w tym stuleciu :P

Pozatym zakładanie bazy na Ksieżycu po to żeby wysałć ludzi na marsa, to strata czasu i pieniedzy.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • 's Avatar
14 years 1 month ago #821 by
replied the topic: Re: Baza na Księżycu około 2010
Baza na księzycu przydała by się jak naj szybciej ale conajmiej powstanie w 2020. Teraz do konkursu szykują się Indusi Chińczycy Brazyliczycy Rosjanie i Amerykanie. Więc jak się zacznie wyścik to będzie ciekawie. :)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kicaj
 • kicaj's Avatar
14 years 1 month ago #822 by kicaj
kicaj replied the topic: Re: Baza na Księżycu około 2010
no i prosze dziś przeczytałem że ruscy chcą polecieć na księżyc w 2015 :D coraz tłoczniej sie tam robi :D... tutaj daje artykuł z onetu na ten temat...

Gazociąg z Księżyca - wyścig Rosji i Chinb

\"Gazeta Wyborcza\": Zaledwie 25 ton helu-3 wystarczyłoby dla zapewnienia USA energii elektrycznej na rok - oceniał Lawrence Taylor z amerykańskiego Instytutu Nauk Planetarnych na Ziemi.
Rosja i Chiny ruszają do wyścigu o przejęcie na Księżycu zasobów helu-3. To gaz, który może się stać głównym źródłem czystej energii, kiedy za kilkadziesiąt lat wyczerpią się zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na Ziemi jest zaledwie 10 kg tego cudownego gazu. Badania próbek przywiezionych przez Amerykanów sugerują, że jego wielkie ilości, przyniesione przez wiatr słoneczny, są na Księżycu.

Dziś koncerny energetyczne z Chin i Rosji ścigają się o dostęp do złóż ropy naftowej i gazu. Jednak za kilkadziesiąt lat te ziemskie zasoby węglowodorów wyczerpią się. Skoro nie będzie ich na Ziemi, to szukać trzeba w kosmosie. Dlatego mocarstwa już teraz szykują się do wyścigu po nowe źródła energii.

Do 2015 r. Rosja będzie mogła wysłać załogową misję na Księżyc - zapowiedział Nikołaj Sewastianow, szef firmy RKK Energy, głównego rosyjskiego producenta rakiet kosmicznych.

Rosjanie się spieszą, bo kilka dni temu swoje plany wypraw na Księżyc ujawnili Chińczycy. W 2017 r. Państwo Środka zamierza wysłać sondę po próbki gruntu z Księżyca. Już wcześniej Chińczycy mówili, że chcą sprawdzić, czy opłaci się sprowadzanie stamtąd helu-3.

W wyścigu na Księżyc mocarstwa zapewne będą więc najpierw rywalizować o prawo do działek zawierających najwięcej helu-3.

wiadomosci.onet.pl/1306108,16,item.html

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.470 seconds
Powered by Kunena Forum