Perypetie łazika Opportunity

 • NTesla
 • NTesla's Avatar Topic Author
15 years 2 months ago #388 by NTesla
NTesla created the topic: Perypetie łazika Opportunity
Skopiowane z serwisy.gazeta.pl/nauka/

Marsjański łazik zakopał się w piachu
pioc 13-05-2005

Marsjański łazik Opportunity od dwóch tygodni stoi w miejscu, bo zagrzebał się w piasku aż po osie. Od początku maja inżynierowie z NASA głowią się, jak go wydostać z tarapatów. - Udało mu się bez problemów przejechać wiele wydm, ale ta, w której się teraz zakopał, jest wyższa i złożona z bardziej miałkiego piasku - mówi Mark Maimone z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Inżynierowie zbudowali w laboratorium piaskownicę, a potem włożyli tam kopię łazika i testowali różne scenariusze jazdy. Jeśli łazik nie zdoła ruszyć, skończy swą owocną misję, w której przejechał do tej pory blisko 5,5 km.


Opportunity wreszcie wolny
pioc 07-06-2005

Marsjański łazik Opportunity uwolnił się z piaszczystej wydmy, w której ugrzązł pod koniec kwietnia

Łazik przemierza bezkresną równinę Meridiani. Jego system nawigacyjny nie zwrócił uwagi na niepozorną, 30-centymetrowej wysokości łachę piachu, która wyrosła mu na drodze. Wydma okazała się jednak bardzo zdradliwa. Piasek był tak miałki, że koła zaczęły buksować. W ciągu kolejnych dni Opportunity zdołał poruszyć się ledwo o kilka centymetrów. Zdjęcia kamer pokazywały coraz bardziej zagrzebane koła. Powodzenie misji zawisło na włosku.

Inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory zbudowali na Ziemi piaskownicę, do której włożyli kopię łazika i sprawdzali różne scenariusze jazdy. Największy kłopot mieli ze skopiowaniem marsjańskiego piasku, który ma specyficzny rozmiar i własności. W ostatni weekend akcja ratunkowa się udała. Koła złapały przyczepność, a łazik wyjechał z feralnej wydmy, wycofując się po własnych śladach. Potwierdziły to zdjęcia głębokich kolein, z których wreszcie uwolnił się Opportunity, przyjęte w centrum kontroli lotów głośnym aplauzem i westchnieniem ulgi.

Po ponadmiesięcznym postoju Opportunity kieruje się teraz do krateru Erebus. Jego ziemscy opiekunowie zapewniają, że będą ostrożniejsi w programowaniu trasy przejazdu, żeby po raz kolejny nie wpaść w piaszczystą pułapkę.

Zdjęcia piaszczystej pułapki: marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html

Please Zaloguj to join the conversation.

 • histeryk
 • histeryk's Avatar
14 years 8 months ago #441 by histeryk
histeryk replied the topic: Re: Perypetie łazika Opportunity
5,5 km... Ludzie przebyliby w czasie miesiąca pobytu kilkaset kilometrów, do tego ich badania byłyby ciekawsze dzięki ludzkiej wrażliwości i intuicji. Trzeba uzbroić się w cierpliwość - może w końcu wyślą ludzi.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • MadDog
 • MadDog's Avatar
14 years 8 months ago #467 by MadDog
MadDog replied the topic: Re: Perypetie łazika Opportunity
hej, hej, kochani....

Wlasnie jestesmy pomiedzy rocznicami (marsjanskimi) pobytu lazikow na czerwonej planecie...
Okragly rok marsjanski:
Spirit - 20 listopad 2005
Opportunity - 12 grudzien 2005

marsrovers.jpl.nasa.gov/home/

mialo dzialac 3 miesiace, dziala juz prawie 2 lata ziemskie...wot teknika!!!! :)

pozdro...moze jakiegos torta?
/m.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • histeryk
 • histeryk's Avatar
14 years 8 months ago #473 by histeryk
histeryk replied the topic: Re: Perypetie łazika Opportunity
W sumie długie działanie łazików świadczy o stosunkowo przyjaznych warunkach atmosferycznych panujących na Marsie. Burze piaskowe, jak się okazuje, są zupełnie nieszkodliwe.

Czy wiecie, że nowe statki kosmiczne Amerykanów będą działały na metan/tlen? Pewnie wiecie jaki plan zakładał użycie metanu i tlenu do podróży kosmicznych. Dla tych co nie wiedzą: \"Mars Direct\" Roberta Zubrina. Oczywiście NASA opracowała \"Mars Semi-direct\", ale założenie jest to samo. W 2018 będzie miała miejsce próba generalna opracowanych technologii. Najprawdopodobniej na Księżyć zostanie wysłany moduł mieszkalny, dokładnie taki, jaki lecieć będzie na Marsa. Zastanawiam się czy w czasie lotu na Księżyc Amerykanie będą testować sztuczną grawitację - uważam, że powinni - w prawdzie tam leci się jedynie 2 dni i negatywne skutki stanu nieważkości nie zdążą się ujawnić, ale w przypadku lotu na Marsa wspomniany system musi działać bez zarzutu.

Tak poza tym uważam lot na Księżyc za mało produktywny. Tam raczej ludzie nie zamieszkają. Można tam zbudować laboratorium i pooglądać wszechświat, potestować statki podobnedo tych, które polecą na Marsa oraz sprawdzić moduły mieszkalne. Chociaż to też nie do końca będzie podobne: przecież na Księżycu doba trwa około 60 ziemskich dni - na Marsie mniej wiecej tyle co na Ziemii, temperatura na Marsie to około 27 stopni Celsjusza na równiku - a na Księżycu 60-100 stopni, no i grawitacja, która na Marsie stanowi 0,36 ziemskiej - na księżycu ponad dwukrotnie mniej, 0,16 ziemskiej. Liczę jednak, że wkońcu wylądujemy na Marsie i powstanie tam nowe społeczeństwo, być może przez zmienione warunki, nowa rasa ludzka.

Jest to dla mnie niewyobrażalnie ekscytujące, gdy wyobrażam sobie pobyt astronautów na Marsie - cały glob i tylko kilka osób, Ziemia gdzieś dziesiątki milionów kilometrów stamtąd, po horyzont nic tylko piękna, majestatyczna i spokojna pustynia, po której jeszcze nikt nie chodził. Sytuacja zupełnie niecodzienna. Nie wiem czy potrafiłbym sobie tak do końca uświadomić, że nie jestem na Ziemii, że to piękne pogodne niebo nade mną to marsjańskie niebo. Ile bym dał, aby to przeżyć... ;)

Pozdrawiam sedecznie.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Gabriel
 • Gabriel's Avatar
14 years 6 months ago #524 by Gabriel
Gabriel replied the topic: Re: Perypetie łazika Opportunity
jesli chodzi o księżyc to być może miało by sens zbudowanie tam bazy przesiadowej dla statków między planetarnych.
bądzmy szczerzy, to będą kolosy od rozmiarów atomowych łodzi podwodnych w górę, inaczej chyba na razie się nie da.
a łatwiej takim statkiem wylądować na księżycu bez atmosfery i z mała grawitacją niż na ziemii.... po zatym najpierw trzeba gdzieś taki statek zbudować.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Dawid
 • Dawid's Avatar
13 years 5 months ago #2249 by Dawid
Dawid replied the topic: Re: Perypetie łazika Opportunity
Tak zgadzam się z tym. Mogliby tam produkować i testować nowe technologie, tworzywa i inne takie. Baza na Księżycu może przynieść więcej korzyści, aniżeli nam się wydaje. Co do Opportunity, to jest to najbardziej udana misja (razem ze Spiritem). Oby było takich więcej. Na Księżycu mogłaby powstać stocznia dla statków. Testy sztucznej grawitacji jak najbardziej trzeba przeprowadzać więc baza na naszym satelicie nie będzie tak do końca bezużyteczna.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.480 seconds
Powered by Kunena Forum