Przyszłość Wachadłowców

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
13 years 6 months ago #1318 by Artur Modliborski
Artur Modliborski created the topic: Przyszłość Wachadłowców
Do 2010 roku ma zakończyc się era amerykańskich wachadłowców i według planów warte miliardy dolarów staki kosmiczne mają skończyć jako muzealne eksponaty. Wszystkie dotychczasowe awarie związane z programem STS zdarzały się wyłcznie w czasie startu a skutkiem była utrata statku i śmierć załogi(Colambia w czasie startu doznała uszkodzeń, które przesądziły o jej losie). Jednak w przestrzeni wokół ziemskiej po za jednym drobnym incydentem systemy wachadłowców nigdy nie zawiodły. Nie zawiodły też nigdy silniki główne promów, dlatego dziwi mnie łatwość z jaką NASA odprawia tę flotę na emeryture. Parę lat temu wpadł mi do głowy nieco zwariowany pomysł by wykorzystać trzy wachadłowce jako zespół napendowy załogowej misii na Marsa. Dziś gdy na horyzoncie widać kres ich służby myśl powruciła. Czy nie lepiej dokonać odpowiednich przeróbek i stworzyć z trzech pozostałych wacadłowców taksówkę zdolną zawieść ludzi w dowolny region Układu Słonecznego wraz z ogromną ilością sprzętu. Zdaje sobie sprawę, że ilość technicznych problemów jest kolosalna ale nie potrafie sobie wyobrazić Discavery w muzeum tym bardziej że, mocy zespołu 9 silników STS nie można lekceważyć a stworzenie takiego statku od podstaw będzie poza naszym zasięgiem przez następne dziesięcilecia.

Please Zaloguj to join the conversation.

 • NTesla
 • NTesla's Avatar
13 years 6 months ago #1320 by NTesla
NTesla replied the topic: Re: Przyszłość Wachadłowców
Pomysł ciekawy, ale moim zdaniem z praktycznego punktu widzenia dość wątpliwy, bo jak np. skonstruować statek kosmiczny z trzech innych? Czy da się zrobić ciężarówkę z trzech terenówek? :|

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
13 years 6 months ago #1324 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Przyszłość Wachadłowców
NTesla narysuj Krzyż na krótkich ramionach narysuj trzy trujkąty symbolizujące wachadłowce na długim ramieniu dorysuj kwadraciki symbolzująze ladowniki, zbiorniki paliwa zasobnki na sprzęt itp. Teraz chyba zrozumiałeś o co chodzi ? :mrgreen:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kicaj
 • kicaj's Avatar
13 years 6 months ago #1350 by kicaj
kicaj replied the topic: Re: Przyszłość Wachadłowców
z tego co sie orientuje to NASA już od dawna planował sie pozbyć wachadłowców bo ich utrzymanie kosztowało majątek!! tylko że ciągle nie było pieniędzy na jakiś inny statek a ostatnia tragedia definitywnie przypieczętowała los tych maszyn... pozatym NASA nie projektuje nowego statku od zera, udoskonala tylko maszyny które były wykorzystywane w czasach misji APOLLO…

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Artur Modliborski
 • Artur Modliborski's Avatar Topic Author
13 years 6 months ago #1353 by Artur Modliborski
Artur Modliborski replied the topic: Re: Przyszłość Wachadłowców
Nowe statki OK. ale po co pozbywać się czegoś dobrego. Jedynym mankamentem wachadłowców jest tak naprawdę koszt przygotowania do startu i podatność tych maszyn na uszkodzenia w czasie tej procedury. W momencie gdy znikną problemy związane ze startem statki te mogą się stać najlepszym środkiem transporu jaki kiedy kolwiek mieliśmy w przestrzeni kosmicznej!

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Gabriel
 • Gabriel's Avatar
13 years 6 months ago #1360 by Gabriel
Gabriel replied the topic: Re: Przyszłość Wachadłowców
dlatego ze pozbycie sie wachadlowcow stworzy luke na rynku ktora moga wypelnic nowoczesne promy.


kazdy, kto stara sie cos zbudowac wie, ze najlepiej jest zburzyc i stawiac od nowa niz przerabiac istniejace.


moze sie okazac ze wyslanie wachadlowcow tam gdzie ich miejsce (czyli - na zlom)
zaowocuje nowymi rozwiazaniami, np. statkami z wbudowanymi silnikami - naped jonowy, helikonowy dwuwarstwowy naped plazmowy i inne.

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.250 seconds
Powered by Kunena Forum