Przywitanie

 • kanarkusmaximus
 • kanarkusmaximus's Avatar Topic Author
9 years 8 months ago #5532 by kanarkusmaximus
kanarkusmaximus created the topic: Przywitanie
Hej ho szanowni Marsjanie,

z tej strony kanarkusmaximus, czyli Krzysztof Kanawka. Jestem jednym z maniaków astronautyki w postaci prawie wszelakiej. Chciałbym się przedstawić co nieco.

Aktualnie kończę studia w pewnym kraju bardzo "zamorskim" w dziedzinie związanej z inż chemiczną. Prócz tego od kilku lat udzielałem się na pewnym forum wraz z kilkudziesięcioma różnymi innymi delikwentami w dziale astronautycznym. Miejsce coraz bardziej i bardziej stawało się popularne - np misje promów czytano po kilkanaście tysięcy razy w 2000+ postów.
Na początku 2009 roku wraz z kilkoma osobami z tego forum założyłem serwis kosmonauta.net między innymi dlatego, by łatwiej można było dotrzeć do informacji na dany temat. Dziś, po 1,5 roku działalności odwiedza nas codziennie przynajmniej 800-1000 osób, a bywa że i kilkanaście tysięcy. (Rok temu umieściliśmy informację o wirtualnej bazie marsjańskiej - stąd może kilku z Was kojarzyć kosmonautę)
Prócz tego od kilku lat się udzielam (choć lepiej napisać udzielałem z małym "ale") w małych projektach satelitarnych w ramach organizacji SSETI (chyba macie gdzieś tutaj wątek na ten temat). Aktualnie jednak wolny czas w większości przeznaczam kosmonautę, niedawno założone Polskie Forum Astronautyczne oraz misję balonową "Hevelius", która powinna wystartować jesienią tego roku.

Mam nadzieję, że uda mi się Was poznać wcześniej i później - w chwili obecnej wypracowanie wspólnego zdania i wzajemnego wspierania się w wielu akcjach i inicjatywach. :)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Maquis
 • Maquis's Avatar
9 years 8 months ago #5533 by Maquis
Maquis replied the topic: Re: Przywitanie
I am a man of few words...

Any questions? :wink:

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Mateusz Józefowicz
 • Mateusz Józefowicz's Avatar
9 years 8 months ago #5534 by Mateusz Józefowicz
Mateusz Józefowicz replied the topic: Re: Przywitanie
A witamy kolegów z bratnich inicjatyw. Rozgoście się. Jest u nas trochę tematów mniej lub bardziej poważnych, sporo pomysłów. Jak widać odpowiedni ferment przynosi odpowiednie skutki.

Zakładam, że doszły Was informacje o pomyśle organizacji międzyorganizacyjnej, która roboczo została nazwana w sposób podobny do Waszej? (informacje od Michała Moroza). Ta inicjatywa nie jest jakimś naszym posunięciem w celu zdobycia punktów dla MSP, nie ma na celu zastąpienia którejkolwiek z organizacji dotąd istniejących (ani kosmonauty, ani PFA) tylko właśnie ma stworzyć przedstawicielstwo WSZYSTKICH istniejących organizacji, na równych prawach, mieć swoje określone kompetencje i być tworem silniejszym, niż każde z naszych stowarzyszeń z osobna. To, czy nazwiemy to Forum Organizacji i Stowarzyszeń Astronautycznych (forum nie internetowe, ale w oryginalnym rozumieniu tego słowa), czy inaczej, nie ma znaczenia. Nie ma też znaczenia, kto pierwszy wyszedł z taką inicjatywą, bo wszyscy biorący w niej udział powinni mieć prawa równe i demokratyczne, pierwszeństwo się nie liczy.

Musimy podkreślić, że taka inicjatywa musi być realizowana wspólnie przez wszystkie organizacje. Nie można najpierw założyć biura, albo strony, a następnie wybiórczo kontaktować się z wybranymi, roszcząc sobie tytuł do reprezentacji całego środowiska. To by było niedemokratyczne. Dlatego drogą mailową zgłosiliśmy naszą inicjatywę, oddając ją do dyspozycji wszystkich zainteresowanych organizacji biorących udział w konsultacjach.

Pozdrawiam

mj

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kanarkusmaximus
 • kanarkusmaximus's Avatar Topic Author
9 years 8 months ago #5536 by kanarkusmaximus
kanarkusmaximus replied the topic: Re: Przywitanie
Hej Mateuszu,

Potwierdzam otrzymanie informacji. Mogę nawet napisać, że w kręgu kilkunastu delikwentów po stronie kosmonauty toczyły się dość ożywione dyskusje na ten temat.

Niewątpliwie, proces (pozwolę sobie jeszcze nie użyć słowa \'organizacja\', \'forum\' ani żadnego innego - o czym w dalszej części postu) dzięki któremu doszłoby do konsolidacji środowisk astronautycznych w Polsce jest z całą pewnością potrzebny. W tym przypadku z pewnością nasze działania są wspólne! :)

Jednak - moim zdaniem - diabeł tkwi w szczegółach lub też nie od razu Rzym zbudowano. ;)

Wydaje mi się, że w tej chwili porywanie się na taki szczytny cel może być wyjątkowo trudne i nie przynieść zupełnie żadnych rezultatów. Napisz Mateuszu - kogo byś zaprosił? Jakie organizacje? Czy znasz ich obecny stan? Czy wiesz, ilu mają członków i czy są to organizacje w stanie rozsypki albo też bardzo sędziwe panie przykrywane grubą warstwą pudru? :) Jaką mają wiedzę? Czy będąc osobą aktywną chciałbyś się opierać na organizacjach i osobach, które są zupełnie nieaktywne, mają zerową wręcz wiedzę czy też niespodziewanie znikają albo zwyczajnie nie rozumieją czy też nie chcą zrozumieć np realiów współpracy o sieć?

Ja już (także w kontekście współpracy międzynarodowej) wiele razy się naciąłem na takie sytuacje i wiem, że po początkowym entuzjazmie, gdy pył opada, zaczyna się po prostu ciężka praca, której efekty są w 99% negatywne.

Osobiście uważam, że zamiast od razu wskakiwać na galopującego konia, wpierw trzeba się nauczyć jeździć na kucyku. Czyli - zacząć się nawzajem informować, zapraszać na różne eventy, pisać i wspierać. Poznajmy swoje opinie, w tym i te sprzeczne z innymi (takie pewnie też są). Określmy, to rzeczywiście robi konkretną robotę, a kto nastawia się na zabawę.

Wydaje się, że niby to tak mało - a jednak dużo, bowiem wymaga zaglądania w różne miejsca i nie ignorowania pozostałej części społeczności*. Nie tylko od osób, które są uznawane za dziennikarzy**, ale także od tych, które koordynują pracę w różnych organizacjach. Zatem, zwyczajnie poznajmy się wpierw zanim zdecydujemy na wielkie kroki. :) Między innymi dlatego tutaj jestem.

Gdy ten pierwszy (wirtualny!) krok ku konsolidacji zostanie poczyniony, wtedy będziemy mogli - znając wady i zalety - koncentrować się na kolejnych czynnościach. Dlatego też moim zdaniem w tej chwili za wcześnie na \'organizację\' czy też \'forum\'. Zbyt wiele niewiadomych - a inżynierowie starają się minimalizować niewiadome, nieprawdaż? ;)

Pozdrawiam serdecznie

* tu piszę o każdym z nas - z sobą na czele. kilka lat temu odwiedzałem to forum, a potem... zwyczajnie jakoś zapomniałem o nim. i otwarcie napiszę - szkoda!
** tak na totalnym mardżinesie ;) - strasznie na wątrobie leży mi to określenie. Czegoś takiego raczej długo nie będzie w naszej astronautycznej społeczności... :)

Please Zaloguj to join the conversation.

 • Mateusz Józefowicz
 • Mateusz Józefowicz's Avatar
9 years 8 months ago #5537 by Mateusz Józefowicz
Mateusz Józefowicz replied the topic: Re: Przywitanie
Dzięki za odpowiedź. Nie jestem inżynierem, pewno bardziej dziennikarzem :)
Ale jest w dużej mierze tak jak mówisz - jak widziałeś nie piszemy, że chcemy od razu coś zrobić, tylko zacząć o tym rozmawiać.
Natomiast istotny jest moment!
Wiele razy podejmowano próbę niezależnego stworzenia skonsolidowanego środowiska. Samo PTA miało pełnić kiedyś taką rolę, otrzymywaliśmy propozycję zintegrowania się jako sekcja, powstaje szereg inicjatyw integrujących, które trwają po kilka miesięcy, a potem się rozpadają z prozaicznych powodów - inicjatorzy idą do intensywnej pracy, albo nie zdołali przekonać dość ludzi do siebie. My nigdy nie chcieliśmy się bawić w coś takiego, bo to naszym zdaniem strata czasu.
Jednak zauważcie, że projekt konsultacji daje nam solidną nogę do podparcia - mianowicie mamy w tej chwili głos, inicjatywę i uwagę ministerstwa. Jeżeli wykażemy, że potrafimy inicjatywę wykorzystać śmiałym posunięciem, mówimy jednym głosem, nie przepychamy się między sobą, nawet jeśli mieliśmy coś zaplanowane, to ministerstwo ni mniej ni więcej tylko będzie skłonne przynajmniej otworzyć nam kanał do finansowania, obsługi, a następnie stałych kontaktów i głosu w przygotowywanej strategii. Przecież de facto osoby z ministerstwa zajmują się tą tematyką, bo ktoś musi. Nie ma tam w tej chwili za wielu ludzi z powołania, którzy siedzieliby w temacie. Oni z przyjemnością zepchną pewne sprawy na odpowiednią komórkę, organizację, która z jednej strony nie będzie ich obciążać, a z drugiej będzie im generować wskaźniki i rozwój. Jeżeli zabierzemy się za to po projekcie, to będzie po ptokach - będziemy w punkcie wyjścia, a projekt niczego nas nie nauczy i nie wygeneruje nic oprócz pustego papieru.
Wreszcie kolejna sprawa - taka jednostka musi być profejsonalna, czyli musi zatrudniać osoby i umożliwiać im full-time koncentrację na temacie. W inną nie ma co się bawić, bo to już było wiele razy.

Nie ważne czyja jest inicjatywa, ważne że jest. Nie ma co się czaić. Samo nie przyjdzie, premier nie nakaże, Amerykanie nie poproszą, a lobbowanie po sejmowych kuluarach też nic nie da, bo nie ma wśród nas milionerów i trwa to dłużej, niż kadencja sejmu.

Osoby które są gotowe - oto nasza szansa. Jeśli ktoś nie jest gotowy, to albo musi znaleźć w sobie gotowość, albo musi poczekać, ale ominie go współtworzenie czegoś istotnego. Co do innych organizacji - pojawienie się odpowiedniego hasła "tworzymy profesjonalną jednostkę - zapraszamy" będzie samo w sobie odpowiednim filtrem. Gotowych przyciągnie jak magnes. Niegotowych i sceptyków - nie przyciągnie i chwała za to, bo potrzebni są ludzie aktywni i wierzący w sukces i własne możliwości.

Pozdrowienia

m

Please Zaloguj to join the conversation.

 • kanarkusmaximus
 • kanarkusmaximus's Avatar Topic Author
9 years 8 months ago #5538 by kanarkusmaximus
kanarkusmaximus replied the topic: Re: Przywitanie
Hehe, to mi nieco przypomina czasy wczesnych lat 90, gdy się demokracja i kapitalizm w naszym kraju tworzył. :) Wtedy też moment był ważny.

Zgadzam się co do profesjonalizmu danej organizacji - takie rozwiązanie zapewni stałość całego tworu. Jednak uważam, że zbudowanie czegoś takiego zajmie sporo czasu - przynajmniej dwa lata (i to jeśli zaczniemy w tej chwili). Uważam też, że pośpiech w tym przypadku może być zły - szczególnie gdybyśmy mieli się oprzeć na kimś, kto za kilka miesięcy sobie może zniknąć. Jednocześnie chcielibyśmy kontynuować naszą obecną pracę (oraz normalne, codzienne zajęcia - nikt z nas chyba nie ma firmy swojej firmy SpaceX, dzięki której może przeznaczać więcej czasu na takie inicjatywy ;) ).

Mateuszu, czy możesz w punktach przedstawić swoją wizję jak osiągnąć zamierzony przez Ciebie cel? Czy możesz podać orientacyjne czasy osiągnięcia poszczególnych celów oraz kogo widzisz w danej organizacji? I jak dana organizacja by miała wyglądać? Jaki byłby jej cel? Jak widzisz, Ty nie jesteś inżynierem, a ja tak - możemy mieć różne cele, które mogą nie być możliwe do zrealizowania pod tym samym szyldem...

Moim zdaniem, jeśli w tej chwili miała by się zacząć konsolidacja, to zajęłoby to minimum dwa lata. Uważam jednak, że lepiej by zacząć przynajmniej za 6 miesięcy, po wcześniejszym etapie "randkowania".

Pozdrawiam :)

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.417 seconds
Powered by Kunena Forum