Tytan

  • jowisz
  • jowisz's Avatar Topic Author
15 years 11 months ago #239 by jowisz
jowisz created the topic: Tytan
Tytan
Ten księżyc został odkryty w 1655 przez C.Huygnesa jako pierwszy z księżyców Saturna. Długo sądzono ze Tytan był największym księżycem w układzie słonecznym. Dla porównania Ganimedes jest nieco większy od Tytana. Jest jednym z 15 znanych księżyców Saturna. Jest również największym księżycem Saturna. Tytan ma bardzo gęstą atmosferę przez to powierzchnia księżyca jest prawie niewidoczna. Na szczęście z pomocą przyleci Cassini i zrobi radarową mapę powierzchni Tytana. Tytan jest w składzie podobny do Ganimedesa Trytona i prawdopodobnie do Plutona. Jest zbudowany do połowy z lodu wodnego reszta to struktura skalna. Ma skalne jądro otoczone paroma warstwami. Na Tytan dziala silna grawitacja (Saturna?). Jako jeden z niewielu księżyców Układu słonecznego Tytan posiada znaczącą atmosferę. Ciśnienie jest o 50% większe niż na ziemi (1,5 atmosfery ziemskiej).
Atmosfera jest złożona z cząstkowego azotu, argonu nie przekraczającego ilosci 6% i z kilku procentu metanu. Warunki panujące na tym księżycu są podobne do tych które panowały na Ziemi gdy powstawało życie. Często Tytan znajduje się poza Magnosferą Saturna i przez to jest narażony na wiatr słoneczny. Naukowcy sądzą że na tym księżycu istnieje morze etanu i metanu. Mimo że jednym z głównym celów misji kosmicznej Vojager1 było zbadanie Tytana, to i tak niewiele o tym księżycu wiemy. Naukowcy zauważyli na zdjęciach Vojagera1 , że są małe różnice w kolorze półkuli północnej i południowej.
Nazwa księżyca pochodzi z mitologii. Tytani byli dwunastoma córkami i synami ziemi i nieba. Pewnego razu zbuntowali się (pewnie byli wieku dojrzewania ) i uwolnili swoich starszych braci (cyklopów i hekatonchejrów) z Tartaru (najgłębszego miejsca podziemnego świata). Obserwacje tego obiektu są łatwe, możliwe są nawet dużą lornetką! Tytan obiega Saturna w 16 dni
czekam na komentarze!!

Please Zaloguj to join the conversation.

  • radek
  • radek's Avatar
15 years 8 months ago #286 by radek
radek replied the topic: Re: Tytan
komentarze???...z mojej strony wiążę (po cichutku) powene nadzieje z tym księżycem...zycie bardzo lubi węglowodory :) ...tylko że zimno trochę :)

Please Zaloguj to join the conversation.

  • 's Avatar
15 years 3 months ago #310 by
replied the topic: Re: Tytan
ja mysle ze to wszystko z powodu religii miasta na tytanie i marsie itd mielibysmy juz np w 200 r.n.e tylko kosciol sial zamet np. w europie 10 000lat temu zylo 50 000 ludzi mala wioska a w okolo mateczniki i lasy a ludzi sie namozylo w sredniowieczu bo kazdy chlop mial 10 dzieci w ogole gdyby nie 2000 lat sredniowiecza i zabobonu i zwalczania nauki palenia ksiag kopernika zwalczania galileusza i giordano bruno inkwizycji mielibysmy concorde apollo na ksiezycu i komputery np w 300 r.n.e. pod tym wzgledem marks mial racje religia to opium dla ludu
taki fanatyzm religijny a wiadomo ze zadnych duchow diablow ani aniolow nie ma pod skorupa ziemi nie ma piekla tylko jest gorace jadro a w niebie nie ma aniolkow tyko kosmos bardzo grozny zreszta bo jest proznia i zero absolutne

tak jakos wszystkim zeszlo te 2000 lat na wieszaniu bobek na chonice
szkoda
:cry:

Please Zaloguj to join the conversation.

  • 's Avatar
15 years 3 months ago #311 by
replied the topic: Re: Tytan
chodzi o to zeby wymyslec taki samochod o napedzie pokojowej syntezy jadrowej zeby wlac 1 litr wody i jechac bez nastepnego tankowania chocby i 300 lat taki super naped moze to nie ma zwiazku z tytanem a moze ma i to bardzo :!:

Please Zaloguj to join the conversation.

  • NTesla
  • NTesla's Avatar
15 years 3 months ago #314 by NTesla
NTesla replied the topic: Tytan- szanse i zagrożenia.
Tytan wydaje się być bardzo interesujący z następujących względów:
1. Nieograniczone zasoby metanu i etanu mogą posłużyć do produkcji paliwa rakietowego, ale również i innych towarów.
2. Gęsta atmosfera w znacznym stopniu zapobiegnie (na pewno w większym niż na Marsie) uderzeniom meteorytów o powierzchnię.
3. Niewielka grawitacja ułatwi wystrzeliwanie pojazdów kosmicznych.
4. Azot z atmosfery też można wykorzystać.
Powyższe zalety sprawiają, że Tytan nadaje się na kandydata do założenia bazy dla ekspedycji badających układ Saturna, a może i nawet rubieże układu słonecznego.

Z czym będą problemy:
1. Cykliczny brak ochrony ze strony magnetosfery Saturna (to moim zdaniem przesądza kwestię istnienia życia na Tytanie).
2. Mała grawitacja ułatwi starty pojazdów kosmicznych, ale bardzo utrudni życie kolonistom.

Chętnie zobaczę, co mają do powiedzenia na temat znawcy. :)

Please Zaloguj to join the conversation.

  • NTesla
  • NTesla's Avatar
15 years 4 days ago #324 by NTesla
NTesla replied the topic: Misja sondy Cassini
Misja sondy Cassini osiągnęła swój podstawowy cel, a mianowicie zbadanie Tytana za pomocą próbnika Huyghens. :D Naszym oczom ukazał się świat wzniesień, rzek, jezior, mórz, gejzerów, chmur, deszczy i śniegów. Zupełnie jak na Ziemi! :P Kto by pomyślał, że gęsta atmosfera skrywa tak urozmaicony, metanowo-etanowo-amoniakowy świat. To oczywiście nie znaczy, że życie na Tytanie będzie łatwiejsze, ale może troszkę sympatyczniejsze. :)

Please Zaloguj to join the conversation.

Time to create page: 0.286 seconds
Powered by Kunena Forum