Po raz kolejny zespoły studenckie z polskich uczelni spisały się znakomicie w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge http://urc.marssociety.org. W tegorocznej edycji zawodów wygrał zespół Hyperion2 z Politechniki Białostockiej. Na trzecim stopniu podium stanął zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej. W pierwszej dziesiątce uplasowały się również dwa pozostałe polskie zespołu Eris z Politechniki Warszawskiej (8 miejsce) i PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej (10 miejsce). W tym roku konkurencja była bardzo silna. Do zawodów przystąpiła rekordowa liczba 23 zespołów.

Organizatorzy skrócili czas konkurencji do 30 minut i znacznie podnieśli ich trudność. Tym razem wyniki uzyskane przez najlepsze zespoły były zbliżone ale dalekie od maksimum. W zeszłym roku zwycięzca zdobył 493 punkty na 500 możliwych, w tym już tylko 368.

Najlepsze wyniki uzyskały drużyny w konkurencji pobieranie próbki, która praktycznie nie uległa modyfikacji od zeszłorocznej edycji. Znaczne zmiany nastąpiły w 2 konkurencjach.

Pomoc astronaucie. W zeszłym roku zadaniem było rozwiezienie pakietów o różnym rozmiarze i wadze, załadowanych na łazik na linii startu, do odpowiednich astronautów rozmieszczonych w terenie. Znane były ich przybliżone współrzędne GPS. W tym roku, należało najpierw odnaleźć miejsce gdzie znajdują się narzędzia, pobrać je za pomocą manipulatora z zieli i dopiero wtedy dostarczyć do odpowiednich astronautów. Dodatkowo za pomocą przekaźnika zamontowanego na łaziku należało nawiązać łączność miedzy nadajnikiem umieszczonym w terenie i odbiornikiem znajdującym się w bazie.

Zadanie serwisowe również uległo dużym modyfikacjom. Zamiast przełączników, mierzenia napięcia i czyszczenia paneli, było łączenie rur, przełączanie i przekręcanie zawodów, odczyt z manometrów.

Wzrósł również stopień trudności przejazdu terenowego. Były problemy z kamienistą ścieżką i z bramką umieszczoną na stromym, błotnistym, stoku, którą należało pokonać łazikiem przy bocznym nachyleniu.

Zespoły z Polskich uczelni poradziły sobie z tymi zadaniami całkiem dobrze wygrywając z zespołami z USA, Kanady, Indii, Bangladeszu i Egiptu. Cieszy zwłaszcza dobra postawa zespołów debiutujących w zawodach łazików marsjańskich z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Częstochowskiej. Czekamy na powrót zespołów do Polski i obszerne relacje z przebiegu zawodów.

Zapraszamy wszystkich na europejską edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, które odbędą się w dniach 5-7 września w RCNT w Podzamczu k/Chęcin woj. Świętokrzyskie. http://roverchallenge.eu

 

 

Polscy uczestnicy zawodów URC 2014 z łazikami. Od lewej Politechnika Częstochowska, Białostocka, Rzeszowska i Warszawska na tle Analogu bazy marsjańskiej MDRS

 

Przejazd terenowy. Bramka na błotnistym stoku o dużym bocznym nachyleniu. Żaden zespół jej nie pokonał.

 

 

 

Zadanie serwisowe. Widoczne pokrętła 4 zaworów, włącznik pompy, manometr, z prawej strony złącze rurowe.

 

 

 

Pomoc astronaucie. Widoczne narzędzia, które należy dostarczyć astronautom.

 

 

 

 

Wyniki zawodów