Zawody University Rover Challenge URC są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah. W ekstremalnych warunkach, zespoły studenckie z całego świata i ich łaziki marsjańskie, rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Dzięki zaangażowaniu Mars Society Polska, od 2009 roku w zawodach uczestniczą, z sukcesami, zespoły z polskich uczelni. W roku 2013 i 2014 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bezpośrednio wsparło także same przygotowania do zawodów, finansując akcję zachęcającą uczelnie do wystawiania zespołów konkursowych.

Chęć udziału w zawodach URC 2014 zgłosiła rekordowa liczba zespołów 31. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednich latach. Widoczny jest wzrost zainteresowania zawodami uczelni ze Stanów Zjednoczonych. Jak zwykle dopisały uczelnie z Polski i Kanady. W zeszłym roku po raz pierwszy w rywalizacji wzięła udział drużyna z Indii. W tegorocznej edycji zawodów, Hindusi będą stanowili drugą siłę po gospodarzach. Debiutować będą zespoły z Bangladeszu i Egiptu.

Kraj, Liczba zespołów

USA 10

Indie7

Polska6

Kanada5

Bangladesz2

Egipt1

Więcej na stronie organizatorów The Mars Society http://urc.marssociety.org/home/team-info

Polskę reprezentują drużyny:

 

  1. Eris z Politechniki Warszawskiej
  2. Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej
  3. Hyperion z Politechniki Białostockiej
  4. Scorpio z Politechniki Wrocławskiej
  5. PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej
  6. SKN SIMP z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Drużyny z Białegostoku i Wrocławia to weterani. Brały one udział w kilku edycjach zawodów URC. W zeszłym roku zdobyły dwa pierwsze miejsca. Rzeszów brał udział w zeszłorocznej edycji zawodów. Zespół z Warszawy wraca do rywalizacji po czteroletniej przerwie. Częstochowa i Szczecin to debiutanci.

Polskim zespołom życzymy powodzenia.

Liczymy na to, że te zespoły potwierdzą swoje osiągnięcia startując, w europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich, European Rover Challenge 2014. http://www.roverchallenge.eu/