15 maja 2013 w Warszawie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja prasowa poświęcona zespołom biorącym udział w tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge. Po krótkim wstępie, wygłoszonym przez przedstawiciela Mars Society Polska,   przybliżającym obecnym dotychczasową historię polskich występów w tych zawodach, czas na autoprezentację miały zespoły, ScorpioIII z Politechniki Wrocławskiej. SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Hyperion z Politechniki Białostockiej. Te trzy zespoły już za dwa tygodnie rozpoczną rywalizację, na pustyni w amerykańskim stanie Utah, z ekipami z amerykańskich, kanadyjskich i indyjskich uczelni.

Zainteresowanie mediów było spore. Jeszcze przed konferencją materiały nakręciły telewizje informacyjne. Po konferencji był czas na wywiady i prezentację łazików.

 

Przybyły również zespoły, które planują udział w przyszłorocznej edycji zawodów. To była jedyna okazja, aby zobaczyć na żywo wszystkie trzy, tegoroczne, łaziki i wymienić doświadczenia z ich konstruktorami. Obecni byli członkowie zespołu Copernicus z UMK z Torunia, członkowie SKA z Politechniki Warszawskiej, którzy przywieźli łazik skarabeusz oraz studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Zespół z Białegostoku przywiózł również łazik Magma2. 
Po zakończeniu konferencji i krótkiej prezentacji łazików, według gospodarzy zbyt krótkiej, zespoły zapakowały łaziki do skrzyń i pojechały przekazać je spedytorom.
Mam nadzieję, że po zawodach zespoły będą miały więcej czasu na prezentowanie swoich konstrukcji, szerokiej publiczności, na różnych imprezach.

W mediach ukazało się sporo informacji o wyjeździe polskich zespołów i ich robotów  na zawody URC do USA. W Wiadomościach TVP1 oraz w innych telewizjach informacyjnych. 
http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/wideo/15052013-1930/10871745

Depeszę z serwisu PAP Nauka w Polsce zamieściły w swoich internetowych wydaniach praktycznie wszystkie ogólnopolskie dzienniki.
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,395381,polskie-laziki-marsjanskie-polecialy-do-usa.html

Ukazała się również informacja na stronie Polskiego Radia.
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/844935,Polskie-laziki-marsjanskie-leca-do-USA

Konferencję prasową możemy zaliczyć do udanych. Rozgłos w mediach był większy niż się spodziewaliśmy. Pozostaje nam życzyć zespołom powodzenia i z niecierpliwością czekać na wyniki zawodów.