15 maja 2013r. o godzinie 15:15 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona zespołom, które będą rywalizowały w tegorocznej edycji zawodów URC. 

Obecnie jednym z najbardziej dynamicznych projektów realizowanych przez Mars Society Polska jest wsparcie udziału zespołów z Polski w zawodach University Rover Challenge. Są to prestiżowe zawody organizowane przez The Mars Society. Przeznaczone są dla zespołów studenckich z całego świata, które mają za zadanie zaprojektować i zbudować roboty mobilne, przez nas nazywane łazikami marsjańskimi. Co roku, na przełomie maja i czerwca, zespoły i ich łaziki rywalizują ze sobą w czterech terenowych konkurencjach na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.
Dzięki staraniom naszego stowarzyszenia, od pięciu lat, w zawodach tych uczestniczą zespoły z Polski.

Przygoda z URC zaczęła się na dobre w 2009r. Z inicjatywy naszego kolegi Wojtka Głażewskiego powstaje łazik Skarabeusz, owoc współpracy MSP i Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej. Jako pierwszy robot z Europy, wystartował w tych zawodach. Niestety kłopoty logistyczne spowodowały, że łazik dotarł na miejsce dopiero drugiego dnia zawodów i wziął udział tylko w jednej konkurencji. Mimo to nie zajął ostatniego miejsca. Pojawienie się zespołu z Polski wzbudziło wówczas sporą sensację i zainteresowanie.

W 2010r. Polskę reprezentował łazik Magma, wspólne dzieło studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechniki Białostockiej. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników zawodów. Łazik wyróżniał się zgrabną, opływową sylwetką, małą masą i zastosowaniem poliwęglanu jako głównego materiału konstrukcyjnego. Zalety konstrukcji i sprawność operatorów przyczyniły się do sukcesu, jakim było zajęcie trzeciego miejsca.

Zespół Magma z łazikiem na konferencji przed wyjazdem na zawody

Aż trzy zespoły z Polski wzięły udział w kolejnej edycji zawodów URC 2011. Copernicus z UMK w Toruniu (6 miejsce), Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (4 miejsce) i Magma2 z Politechniki Białostockiej (1 miejsce).

Doświadczenie członków zespołu Magma2, pod kierownictwem Wojtka Głażewskiego, wyniesione z poprzedniej edycji zawodów zaowocowało nową konstrukcją łazika. Wykorzystywała ona zarówno sprawdzone i niezawodne elementy, jak i całkiem nowe rewolucyjne rozwiązania. Prosta i lekka konstrukcja podwozia. Modułowa budowa umożliwiająca optymalne przystosowanie łazika do poszczególnych konkurencji. W tym dwa wymienne manipulatory przeznaczone do różnych konkurencji. Zastosowanie, po raz pierwszy w historii tych zawodów, pojazdu latającego, startującego z pokładu robota. Wszystkie te elementy plus zgrana i doświadczona drużyna dały przewagę nad innymi zespołami i przyczyniły się do końcowego sukcesu.

Sukces polskiego zespołu odbił się dużym echem w mediach i zaowocował zaproszeniami na wiele różnych imprez.

 • prosto z lotniska zespół udał się na spotkanie Premiera z młodymi wynalazcami,
 • spotkanie z Wicepremierem w sejmie
 • Międzynarodowe Pokazy Lotnicze i Astronautyczne na lotnisku le Bourget we Francji, czerwiec 2011
 • wyjazd na Europejską Konwencję MS do Szwajcarii
 • udział w wystawie Design in Poland — Transition to Modernity na terenie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Genewie
 • laureaci plebiscytu Najważniejsze Wydarzenia 2011 „Soczewki Focusa '11”
 • wystawa w Muzeum Techniki NOT w Warszawie w ramach ekspozycji stałej Astronomia i Astronautyka
 • laureaci konkursu Podlaska Marka Roku 2011
 • udział w Targach Lotniczych ILA 2012 w Berlinie, wrzesień 2012

Rok 2012 to mały regres spowodowany kłopotami kadrowymi i finansowymi zespołów.Tylko zespół Scorpio2 z Politechniki Wrocławskiej, jako jedyny z Polski, brał udział w tych zawodach. Z całkiem nową konstrukcją zajął 5 miejsce. Do podium zabrakło im zaledwie kilku punktów.

Udział drużyn z Polski w zawodach URC przyczynił się w widoczny sposób do podniesienia poziomu rywalizacji i prestiżu zawodów, które przyciągają coraz większą liczbę zespołów.

Tegoroczne zawody University Rover Challenge odbędą się w dniach 30.05. – 01.06. jak zwykle na pustyni w stanie Utah USA w pobliżu miasta Hanksville. Zarejestrowała się rekordowa liczba 14 drużyn z USA, Kanady, Polski i po raz pierwszy z Indii. Coraz większym problemem staje się znalezienie miejsc noclegowych, przez zespoły, w maleńkiej miejscowości Hanksville, w której są tylko dwa motele.

Drużyny będą rywalizowały w pięciu, nieco zmienionych w porównaniu z ubiegłym rokiem, konkurencjach.

 1. Prezentacja zespołu, projektu łazika i jego przystosowania do wykonywania zadań konkursowych.
 2. Pobranie próbki –z kilku lokalizacji należy wybrać najlepsze miejsce do pobrania próbki. Próbka o masie od 25 do 250g musi być pobrana z głębokości co najmniej 5cm i zbadana pod kątem występowania organizmów zawierających chlorofil. Należy zrobić zdjęcie, w wysokiej rozdzielczości, miejsca poboru próbki, szerokokątną panoramę okolicy oraz ustalić dokładne współrzędne GPS. Po dostarczeniu próbki do bazy, zespół ma czas na jej dodatkową analizę i opracowanie zebranych przez łazik danych, które następnie przedstawiają komisji sędziowskiej.
 3. Pomoc astronaucie - należy dostarczyć pojemniki transportowe w pobliże, rozmieszczonych w terenie, makiet astronautów, w jak najkrótszym czasie.. Pojemniki mają różne, ale ograniczone, wymiary i wagę od 0,5 do 6kg. każdy pojemnik musi być dostarczony do przypisanego mu astronauty. Zespoły maja podane przybliżone współrzędne GPS astronautów.
 4. Zadanie serwisowe - drużyny za pomocą łazików mają wykonać zadania zgodnie z instrukcją zamieszczoną na panelu. Zadania obejmują pomiar napięcia na zaciskach, czyszczenie baterii słonecznych, odczytywanie wskazań licznika, naciskanie przycisków i przerzucanie przełączników.
 5. Przejazd terenowy - łazik musi przejechać trasę wytyczoną przez bramki. Do pokonania będą urozmaicone i wymagające przeszkody terenowe, obszary pokryte luźnym piaskiem, kamieniste, pokryte dużymi głazami oraz stoki o nachyleniu ponad 45 stopni. Odstępstwa od wyznaczonej trasy będą karane ujemnymi punktami.

Na wykonanie każdego zadania terenowego zespoły maja od 30 do 60min. Operatorzy kierują łazikami ze specjalnych namiotów, które zasłaniają widok na obszar rozgrywania konkurencji. Sterowanie opiera się wyłącznie na podstawie obrazu i danych odbieranych z pokładu łazika. Krajobraz jest iście marsjański, warunki atmosferyczne są odmienne ale też wymagające. Temperatura dochodząca do 40 st. C, silne nasłonecznienie, częste silne wiatry i  zapylenie. Warunki uciążliwe zarówno dla ludzi jak i dla robotów.

Przygotowania do tegorocznej edycji zawodów rozpoczęło pięć zespołów. Dwa z nich Copernicus z UMK w Toruniu http://copernicus.fizyka.umk.pl/ i HERO z AGH w Krakowie http://www.space.agh.edu.pl/index.php/projekty/lazik-marsjanski z różnych powodów, odstąpiły od udziału w tegorocznych zawodach. Członkowie tych zespołów będą obecni na konferencji. 

Zespoły z Polski biorące udział w zawodach URC2013

HYPERION Politechnika Białostocka https://www.facebook.com/projekt.hyperion

Skład zespołu: Piotr Ciura (koordynator projektu, jako jedyny ma doświadczenie w zawodach URC. Członek zespołów Magma i Magma2), Robert Bałdyga, Jakub Maliszewski, Jacek Wojdyła, Michał Grześ, Ariel Lech.

Łazik Hyperion skonstruowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Posiada sześć niezależnie napędzanych i sterowanych kół, manipulator przegubowy, system GPS oraz system wizji.  Przystosowany jest do poruszania się w terenie pustynnym, może pokonywać wzniesienia do 50 stopni  w terenie piaszczystym i kamienistym. Na pustyni poszukiwał będzie form życia, wykonywał zadania inżynierskie przy panelu operatorskim oraz udzielał pomocy rannym astronautom. Dzięki zastosowaniu lekkich silników dużej mocy oraz wydajnego układu sterowania łazik wyróżnia się zwrotnością i precyzją. Wykorzystane baterie litowo - żelazowe pozwalają zasilać wszystkie układy robota przez ponad 2h.

ScorpioIII Politechnika Wrocławskahttp://www.scorpio.pwr.wroc.pl/

Członkowie zespołu są zrzeszeni w kole naukowym OFF-ROAD działającym przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Dotychczas zespół brał udział w dwóch edycjach konkursu URC w 2011 i 2012r.

Skład zespołu: Łukasz Leśniak (koordynator projektu), Michał Ogórek,  mgr inż. Krystian Jankowski, Jan Nowak, Szymon Dzwończyk, Konrad Cop, Julia Marek, Dorota Budzyń, Piotr Dutkiewicz, Maksymilian Kowalczuk, Krzysztof Szczurek, Rafał Sokaluk, Jan Unold.

Scorpio III jest rozwinięciem zeszłorocznej konstrukcji. Jest to przegubowy pojazd o  sześciokołowym napędzie. Jest wyposażony w wielofunkcyjny manipulator o sześciu stopniach swobody oraz system wizyjny i pomiarowy. W stosunku do Scorpio II  łazik jest lżejszy o ponad 5 kg. Ma zupełnie nowy  bardziej precyzyjny i lżejszy manipulator oraz nową elektronikę składającą się z kilku modułów opartych na nowoczesnych 32 bitowych procesorach STM32 i Freescale. Wyposażony jest w czujniki pozwalające na pomiar ciśnienia, temperatury i wilgotności otoczenia. Do sterowania służy moduł komunikacyjny pracujący na częstotliwości 2,4 GHz. System wizyjny składa się z trzech kamer umieszczonych w różnych częściach pojazdu. Obraz przesyłany jest sygnałem analogowym o częstotliwości 5,8 GHz i 900 MHz. Pozwala to na zminimalizowanie opóźnień transmisji sygnału, co ma ogromny wpływ na precyzję sterowania pojazdem.

SKNL Rover Team Politechnika Rzeszowska http://urc.prz.edu.pl

Zespół tworzą członkowie dwóch kół naukowych: Studenckiego Koła Naukowego Lotników i Studenckiego Koła Naukowego Robotyków studiujący na kierunkach Lotnictwo i Kosmonautyka, Mechatronika oraz Mechanika i Budowa Maszyn.

Skład zespołu: Adrian Wojciechowski (koordynator projektu), Remigiusz Laszczak, Grzegorz Szpyra, Łukasz Pelikan, Piotr Czachor, Łukasz Bereś, Radosław Gancarz, Filip Nycz.

Łazik Legendary Rover porusza się na sześciu kołach o niezależnym zawieszeniu i elektrycznym napędzie. Wyposażony jest w dwa wymienne manipulatory wyspecjalizowane do odmiennych zadań stawianych przez konkurencje konkursowe, oraz cztery platformy do przewozu ładunku dla astronautów. Układ wizyjny, GPS i niezawodny moduł łączności umożliwia sprawne i precyzyjne operowanie łazikiem w trudnym pustynnym terenie.

Zespoły 15 maja spakują łaziki i sprzęt towarzyszący w skrzynie i przekażą firmie spedycyjnej, która dostarczy je do USA i przywiezie z powrotem do Polski, po zawodach. Zespoły w drogę wyruszą ponad tydzień później. Informacje o przebiegu zawodów będą spływały z pewnym opóźnieniem. W warunkach pustynnych nie ma dostępu do internetu i telefonii komórkowej. Przepustowość łącza internetowego, w małej miejscowości Hanksville, gdzie stacjonują zespoły, jest ograniczona i będzie wystawiona na dużą próbę.

Na konferencji będzie obecny zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej z łazikiem Skarabeusz, przechodzącym gruntowny remont. Swoją obecność potwierdzili również studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zabraknie niestety zespołu z Lublina. Wszystkie trzy zespoły deklarują udział w zawodach URC2014.