Poniżej prezentujemy tłumaczenie oficjalnego komunikatu ze strony
http://www.marssociety.org/home/press/announcements/untitledpost-2

Trzy wietrzne, gorące i męczące dni konkursu łazików dobiegły końca. W sobotę 4 czerwca, na pustyni w południowym Utah, zakończyła się, sponsorowana przez firmę inżynierską TASC, tegoroczna edycja konkursu: University Rover Challenge 2011. 

Brało w niej udział 8 drużyn studenckich – 3 z Polski, 3 z USA i 2 z Kanady. Warto dodać, że, posługiwały się zaawansowanymi technologiami, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na URC. Na podium znalazły się zespoły ze wszystkich trzech krajów. Miejsce pierwsze zajęła drużyna studentów z Politechniki Białostockiej z łazikiem Magma 2, któremu udało się nie tylko zostawić konkurencję w tyle, ale też zdobyć bardzo wiele punktów. 

Zespół Magma 2 jest pierwszym w historii zwycięzcą z Europy. Był też pierwszym, który w ramach konkurencji wykorzystał bezzałogowy pojazd latający. Tym, a także niezwykle lekką konstrukcją łazika – zbudowanego głównie z poliwęglanu – udało się zespołowi wrażenie na sędziach. Poza tym, twórcy Magmy 2 wykazywali się przy wykonywaniu zadań doświadczeniem godnym starych wygów.[1] Jednak najważniejszym źródłem dla ich sukcesu jest świetna konstrukcja ich łazika.

Najwięcej emocji dostarczył pojedynek o drugie miejsce, w którym starły się drużyny z kanadyjskiego Uniwersytetu w York (York University) oraz amerykańskiego Uniwersytetu Stanu Oregon (Oregon State University). Ostatecznie różnica między nimi wyniosła zaledwie 16 punktów. W sumie można by powiedzieć, że w tym roku na podium stanęły te same drużyny co w zeszłym, tyle że w innej kolejności. 

Kierujący URC Kevin Sloan, zwrócił uwagę na bardzo wysoki poziom konkurencji – Zaawansowanie techniczne łazików jest niesamowite. Widać, że w ciągu roku przygotowań drużyny dawały z siebie wszystko. To co się tutaj w tym roku zdarzyło, wynosi ten konkursu na zupełnie nowy poziom.

Na stronie konkursu zostanie później umieszczone streszczenie wydarzeń oraz pełna punktacja wszystkich drużyn. Dogłębna analiza zostanie też przedstawiona na 14. dorocznej Międzynarodowej Konwencji Mars Society w Dallas, USA, w dniach 4-7 sierpnia 2011.

[1] Zespół z Politechniki Białostockiej brał też udział w URC 2010 – ich łazik Magma zajął wtedy 3. miejsce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć, m.in. w archiwalnych wiadomościach na tej stronie.

Tłumaczenie i opracowanie: Joanna Jodłowska