Sędziowie nagrody 2011 Europlanet Prize for Public Engagement with Planetary Science przyznali Wojciechowi Głażewskiemu  wyróżnienie za tworzenie studenckich zespołów konstruktorów łazików. Zespoły te brały udział w trzech edycjach międzynarodowego konkursu University Rover Challenge, w latach 2009-2011.

Jako członek Mars Society Polska Wojciech Głażewski szukał sposobów, żeby wśród młodych Polaków rozbudzić zainteresowanie badaniami przestrzeni kosmicznej. Postanowił zaangażować polskich studentów w budowę łazika.

Pierwszy zespół stworzony przez Wojciecha wziął udział w University Rover Challenge (URC) w 2009 roku. Składał się on ze studentów Politechniki Warszawskiej, którzy zbudowali Skarabeusza – łazik zajął 6. miejsce w rankingu końcowym, chociaż wziął udział  tylko w jednej konkurencji. W 2010 roku wspólny zespół studentów z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z Wojciechem jako głównym konstruktorem, zbudował łazika Magmę, który zajął 3. miejsce. Obecnie trzy różne polskie  zespoły przygotowują się do URC 2011. Jeden z nich tworzy grupa studentów z Politechniki Białostockiej, pracująca – pod przewodnictwem Wojciecha – nad łazikiem Magmą 2.

Udział tych zespołów w konkursach URC wzbudził wielkie zainteresowanie polskich mediów – ukazało się ponad 500 materiałów związanych z „polskimi łazikami”. Po powrocie z URC 2010 drużyna Magmy objechała całą Polskę prezentując swojego łazika na licznych imprezach popularyzatorskich, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi. Magma zdobyła największą popularność wśród dzieci – to one cieszyły się najbardziej z możliwości pokierowania kosmicznym łazikiem. Wojciech chce dalej wykorzystywać łaziki do popularyzowania badań przestrzeni kosmicznej. Chciałby również zorganizować europejską edycję URC – wydarzenie takie mogłoby przyciągnąć uwagę studentów z Europy środkowej i wschodniej.

Komitet sterujący popularyzacją działań Europlanet, którego członkowie zasiadali w jury konkursu, wydał oświadczenie:

Duże wrażenie wywarły na nas entuzjazm, energia oraz zdolności przywódcze Wojciecha Głażewskiego, którymi wykazał się podczas prowadzenia projektu dotyczącego „łazików  marsjańskich” . Doceniliśmy również to, że projekt zdołał wzbudzić znaczące zainteresowanie  polskich mediów oraz zwiększyć ogólnie zainteresowanie przestrzenią kosmiczną wśród mieszkańców tego kraju, bo choć Polska uczestniczy w prowadzonych przez państwa europejskie misjach kosmicznych, nie jest z tego należycie znana. Spodobał nam się także pomysł organizacji europejskiej edycji URC, która byłaby w szczególności skierowana do studentów z państw Europy środkowej i wschodniej. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie sprawi, że projekt spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem, a zainteresowanie to pomoże w jego realizacji.
 

 

Tłumaczenie: Katarzyna Kaszorek
Redakcja: Joanna Jodłowska