Warszawa, 4 czerwca 2008 r. – Polski robot Skarabeusz, jedyny reprezentant Europy na międzynarodowym konkursie University Rover Challenge  2009, zajął 6 miejsce, zachwycając organizatorów i jurorów wytrzymałością konstrukcji i starannością wykonania.
Konkurs odbywał się na pustyni w amerykańskim stanie Utah, gdzie grupa młodych konstruktorów z Mars Society Polska i Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, rywalizowała z amerykańskimi i kanadyjskimi drużynami w kosmicznych konkurencjach. 
 
Wartość oraz bardzo dobre przygotowanie polskiego łazika i zespołu pokazała konkurencja poszukiwania organizmów ekstremofilnych (zbadanie terenu pod kątem możliwości występowania życia). Polscy studenci zdobyli jedną z najwyższych punktacji w tej konkurencji. 
 
W dniu ogłoszenia wyników Skarabeusz znalazł się na 6 miejscu – taki rezultat był wynikiem dostarczenia robota dopiero podczas drugiego dnia konkursu, mimo odpowiednio wcześniejszego nadania przesyłki z Polski. Z tego względu łazik wziął udział tylko w jednej  konkurencji, zamiast w czterech, zdobywając 65 punktów. Drużyny, które znalazły się na podium zebrały ok. 140 punktów w czterech konkurencjach, co pokazuje niewątpliwe możliwości polskiego robota.
 
Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, podkreśla świetne przygotowanie całego projektu – Pomimo trudności i obcego terenu nasz zespół był w stanie podjąć równorzędną rywalizację z drużynami amerykańskimi, za którymi stało nie tylko doświadczenie z poprzednich edycji konkursu, ale całe zaplecze akademicko-przemysłowe, mające na swoim koncie wiele udanych misji kosmicznych. Okazało się że nie mamy się czego wstydzić, a co więcej, możemy zaoferować nowatorskie rozwiązania, jak chociażby kwestia uniknięcia kłopotów z komputerami pokładowymi. Ponadto nawiązaliśmy doskonałe kontakty w branży i zamierzamy je wykorzystać.
 
Szkoda, że ze względu na opóźnienie w doręczeniu paczki nie mieliśmy okazji wziąć udziału we  wszystkich konkurencjach. Mieliśmy realne szanse na podium. Niemniej, nie straciliśmy zapału i w  przyszłym roku ponownie wystartujemy w URC – wierząc w wygraną - dodaje Sebastian Rodak z SKA, koordynator projektu.
 
Trwają wyjaśnienia powstałej sytuacji, która uniemożliwiła konstruktorom z SKA i Mars Society pokazanie na arenie międzynarodowej wszystkich możliwości Skarabeusza.
 
SKARABEUSZ
Skarabeusz to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę i chwytak zamontowany na długim ramieniu. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myślą o warunkach, jakim musi sprostać. Skarabeusz realizowany jest przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem Mars Society Polska, przy współpracy z instytucjami i firmami takimi jak PIAP, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Transfer Multisort Elektronik oraz PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.skarabeusz.edu.pl