X-Hab Academic Innovation Competition (konkurs innowacji studenckiej X-Hab) to kierowany do amerykańskich studentów wyższych roczników konkurs na budowę pneumatycznego „strychu” do modułu habitatu kosmicznego.

Nauczyciele akademiccy z odpowiednio akredytowanych szkół mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie. Udział oznacza zorganizowanie kursu akademickiego z zakresu projektowania, wzornictwa przemysłowego lub architektury. Treścią kursu ma być budowa habitatu badawczego, zaś zwieńczeniem nauki zaprojektowanie, wyprodukowanie, złożenie i przetestowanie pomieszczenia pneumatycznego dostosowanego do modułu centralnego stworzonego przez NASA (pomieszczenie ma być jego drugim piętrem). Projekty studenckie będą częściowo finansowane przez agencję, a zwycięska drużyna otrzyma dodatkową nagrodę pieniężną i możliwość udziału w organizowanych przez NASA testach.


Habitat Demonstration Unit czyli jednostka demonstracyjna habitatu. Służy m.in. jako moduł PEM - prawa autorskie: NASA

Konkurs oparty jest na zaprojektowanym przez NASA module PEM (Pressurized Excursion Module, hermetycznym module badawczym). Jest to sztywna, jednopiętrowa konstrukcja o średnicy 5 metrów, z wbudowanymi czterema śluzami. Wyposażona jest w sprzęt i oprogramowanie pozwalające symulować pracę habitatu badawczego. Podczas zaplanowanych na rok 2011 testów ma służyć do badania alternatywnych rozwiązań architektonicznych dla misji kosmicznych oraz do opracowywania nowych wymagań i pomysłów – pierwsze testy przewidziano na sierpień 2010. Dzięki dodatkowej przestrzeni, którą zapewni stworzone przez zwycięskich studentów pneumatyczne pomieszczenie, od sierpnia 2011 możliwe będzie także symulowanie pobytu załogi w habitacie kosmicznym.

Moduł zaprojektowany przez studentów musi spełniać szereg kryteriów. Po pierwsze, musi on być na tyle zautomatyzowany, aby samodzielnie przejść ze stanu transportowego w funkcjonalny (i odwrotnie). Po drugie, musi łączyć się w wyznaczony sposób z modułem PEM. Po trzecie, powinien mieścić się w limitach masy i rozmiaru (masa maksymalna 500 kg, minimalna objętość w stanie funkcjonalnym 60m3) a po napompowaniu utrzymywać własną masę, znosić podmuchy wiatru o prędkości do 50 mil na godzinę i różnicę ciśnień do około 8,6 HPa.

Powinien być w całości zbudowany z materiałów pozwalających na eksploatację w funkcji analogu i zawierać pewne elementy symulujące warunki kosmiczne (powłoki chroniące przed małymi meteorami i odpadkami kosmicznymi oraz przed promieniowaniem), a także odpowiednią warstwę termoizolacyjną. Drużyny muszą też w konstrukcji przewidzieć okno o średnicy 0,5 metra.

O kształcie i rozmiarze modułu drużyny mogą decydować samodzielnie, ale za ekonomiczne wykorzystanie miejsca będą przyznawane dodatkowe punkty. A jest co w module zmieścić – powinno się tam znaleźć miejsce do spania dla 4 osób (z zachowaniem jakiejś prywatności), przestrzeń na przedmioty osobiste i przestrzeń do spotkań. Należy też uwzględnić zasilanie przestrzeni sypialnej, oświetlenie i system cyrkulacji powietrza (bez źródeł – znajdują się w module PEM).

Zgłoszenia od chętnych NASA przyjmuje do 20 sierpnia. Potem wyłoni trzy zespoły, które otrzymają granty do 48.000 $ na przeprowadzenie kursu i budowę modułu (koszt może być wyższy, ale uczelnie muszą znaleźć sponsorów i rozliczyć się z tego w budżecie projektu). Następnie studenci zmierzą się ze sobą w czerwcu 2011 roku, a najlepsza drużyna otrzyma dodatkowo 10.000 $ i zaproszenie na oficjalne testy sprzętu NASA (Desert Research and Technology Studies, DRATS).

Redakcja: Joanna Jodłowska

Na podstawie broszury konkursu X-Hab.: http://www.spacegrant.org/xhab/X-Hab%20Challenge%20Solicitation-2010%20r1.pdf