Poniżej znajduje się lista większości wydarzeń – m.in. konferencji prasowych, wystaw, lotów kosmicznych i spotkań - w które w tym roku zaangażowana jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Tłumaczenie: Karolina Okulska
Redakcja: Joanna Jodłowska

Styczeń  

14.01.2010 – spotkanie prasowe w siedzibie ESA w Paryżu, na którym dyrektor generalny ESA, Jean-Jacques Dordain, przedstawi noworoczne podsumowanie informacji o podejmowanych działaniach oraz przegląd nadchodzących wydarzeń.

26.01.2010 - omówienie pierwszych wyników dostarczonych przez satelitę Proba-2; Królewskie Obserwatorium w Brukseli.

Luty

7.02.2010 (do potwierdzenia) – rozpoczęcie misji wahadłowca w ramach programu STS-130. Wahadłowiec wyniesie europejski moduł łącznikowy Node 3/Tranquility oraz moduł Cupola; przylądek Canaveral w USA.

Do potwierdzenia – Cosmic Vision: dalsze zawężenie puli misji klasy średniej [18 lutego do dalszych prac wybrane zostały misje Plato, Euclid i Solar Orbiter].

25.02.2010 – wyniesienie satelity CryoSat za pomocą rakiety nośnej Dniepr z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start będzie nadzorowany przez Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt w Niemczech [wydarzenie zostało przesunięte na 8 kwietnia].

Marzec

Do ustalenia – spotkanie w ramach programu Globalnego Monitoringu Środowiska i Bezpieczeństwa (GMES), które odbędzie się w Madrycie podczas trwania hiszpańskiej prezydencji unijnej [spotkanie odbyło się w dniach 10-11 marca].


Maj

Do ustalenia – Mars500: rozpoczęcie symulacji misji na Marsa w Instytucie Problemów Biomedycznych w Moskwie.

Do ustalenia – sympozjum Herschel First Results organizowane przez ESA i Europejskie Centrum Badań Kosmicznych i Technologii w Holandii [sympozjum odbędzie się w dniach 4-7 maja].

Czerwiec

8-13.06.2010 – pokazy lotnicze ILA 2010 Berlin Air Show w Niemczech. ESA wraz z Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) i Federalnym Związkiem Niemieckiego Przemysłu Lotniczego i Lotów Kosmicznych (BDLI) przygotują stanowisko w międzynarodowej wiosce kosmicznej.

28.06 – 2.07.2010 – Sympozjum ESA Living Planet w Bergen w Norwegii.

Lipiec

Do potwierdzenia – inauguracyjny start rakiety Sojuz z satelitą HYLAS z europejskiego Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej (CSG) [start może zostać przełożony na wrzesień].

10.07.2010 – przelot badawczy sondy Rosetta koło Lutetii; ESA/Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt.

19-25.07.2010 – pokazy lotnicze w Farnborough w Wielkiej Brytanii, Farnborough International Airshow (FIA) 2010.

29.07.2010 – rozpoczęcie przez wahadłowiec Endeavour misji STS-134 ze spektrometrem magnetycznym alfa i astronautą ESA Robertem Vittorim na pokładzie; przylądek Canaveral w USA.

Wrzesień/Październik

27.09.2010 – 01.10.2010 – International Astronautical Congress 2010 w Pradze.

21.10.10 – Space Exploration Conference w Brukseli.

Listopad

5.11.2010 – ministerialny szczyt programu Grupy ds. Obserwacji Ziemi (Group on Earth Observations) w Pekinie.

Do potwierdzenia – start drugiego automatycznego statku transportowego (ATV) o nazwie Johannes Kepler z europejskiego Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej (CSG).

24.11.2010 – Space Council w Brukseli.

Do potwierdzenia – wyniesienie pierwszych dwóch satelitów Galileo IOV przez rakietę Sojuz z europejskiego Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej (CSG).

Grudzień

13.12.2010 – start statku kosmicznego Sojuz z Paolem Nespolim na pokładzie – Nespoli weźmie udział w trzeciej co do długości misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; Bajkonur w Kazachstanie.

Do ustalenia – pierwszy start i lot małej rakiety nośnej Vega z europejskiego Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej (CSG).

Do ustalenia – wczesne wyniki misji satelity Planck, ESA/Europejskie Kosmiczne Centrum Astronomii (ESAC) w Hiszpanii.

Rzeczywiste daty niektórych wydarzeń, szczególnie startów, zależą od wielu czynników, np. od rodzaju ładunku i/lub gotowości rakiety wynoszącej. Na powyższej liście niepewne terminy zostały oznaczone jako „do ustalenia” lub „do potwierdzenia”. Dokładne daty startów określane są przez Arianespace (dla Ariane), Starsem (dla Sojuzów) i NASA (dla wahadłowców).

Tekst przetłumaczony i opublikowany za zgodą Europejskiej Agencji Kosmicznej
Źródłem był artykuł http://www.esa.int/esaCP/SEMXTMIJX3G_index_0.html z 2010 roku, do którego prawa autorskie ma Europejska Agencja Kosmiczna.

ESA nie ponosi odpowiedzialności za poprawność informacji i treść wypowiedzi przedstawicieli w tej wersji tekstu. Tekst nie jest przeznaczony do sprzedaży i może być rozpowszechniany tylko dla celów informacyjnych.
--------
Translated and published with permission of the European Space Agency.
Translated from the original ESA article, http://www.esa.int/esaCP/SEMXTMIJX3G_index_0.html, 2010, copyright ESA.

The European Space Agency accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to the information or statements made in this version.
Not for sale; distribution for information purposes only.