Sprawozdanie
z 12–tej międzynarodowej konwencji The Mars Society w College Park, University of Maryland, USA,
odbytej w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia 2009 r.

Miejsce konwencji: Uniwersytet Maryland w College Park koło Waszyngtonu, budynek uniwersytecki Adele H. Stamp Union. Konwencja odbywała się przez 4 dni: od czwartku do niedzieli. Zajęcia i wykłady trwały od godz. 9.00 rano do 22.00, a nawet do 23.00 z godzinną przerwą obiadową. Udział wzięło około 400 osób: członków i sympatyków The Mars Society głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale też z różnych krajów z całego świata reprezentujących organizacje Mars Society z krajów członkowskich. Ja byłem jedynym uczestnikiem z Polski reprezentującym Mars Society Polska. Kierującym konwencją był Chris Carberry – dyrektor wykonawczy TMS.

Do udziału w konwencji zaproszono wielu mówców- przedstawicieli świata nauki, pracowników NASA, pracowników różnych instytucji zajmujących się badaniami kosmosu w USA, publicystów, artystów. Między innymi udział wzięli:
Dr. Steve Squyres (Cornell University; Mars Exploration Rovers)
George Butler (Director - Roving Mars; Pumping Iron)
Michael Carroll (artist/author)
Andrew Chaikin (historian/author)
Dr. Roger Launius (Chief Space Curator, Smithsonian Institute)
Dr. Jim Garvin (NASA)
William Klanke (Publisher, Space News)
William Asman (Producer, NBC News, retired)
Dr. Lou Friedman (Executive Director, The Planetary Society)
Dr. John Mather (NASA; Nobel Prize winner)
Dr. Mario Livio (Space Telescope Science Institute)
Dr. Chris McKay (NASA)
Dr. Paul Mahaffy (NASA)
Dr. Brent Bos (NASA)
Miles O'Brien (Formerly of CNN)
Bertram Ulrich (Curator, NASA Art)
Jim Dean (Founder, NASA Art Program)
Emil de Cou (Associate Conductor of the National Symphony)
Dr. Carolyn Porco (Cassini)
Robert Zubrin (President, The Mars Society)

W pierwszym dniu konwencji przedstawił wykład inauguracyjny przewodniczący TMS dr Robert Zubrin. Przedstawił w nim aktualną sytuację w zakresie planów lotu załogowego na Marsa, które nie są skonkretyzowane w programach NASA. Przedstawił również naszą argumentację. Ogólny plan zamierzeń w zakresie dalszego podboju kosmosu po erze Apollo i erze wahadłowców podał prezydent Bush w roku 2004. Zakłada on ponowny lot załogowy na Księżyc w roku 2018, budowę bazy na Księżycu w 2022 i lot załogowy na Marsa w 2030.

Dotychczas

NASA nie przełożyła tych zamierzeń na konkretne plany, co powinna uczynić w najbliższym czasie. Czy program realizacji tych zamierzeń ujrzy światło dzienne jest w chwili obecnej wysoce niepewne z powodów geopolitycznych, ekonomicznych, braku poparcia społecznego itd. Nad nowym planem dla NASA pracuje Komisja Augustina, wobec której wkrótce dr Zubrin przedłoży nasze argumenty w imieniu członków Mars Society.

Nie zgadzamy się z planem powrotu na Księżyc w terminie przed podjęciem lotu załogowego na Marsa. Uważamy, że technika, technologia i ludzie są gotowi już teraz do podjęcia lotu załogowego na Marsa, który należy zrealizować w ciągu najbliższej dekady za pomocą programu Mars Direct. Doprowadzenie do realizacji tego planu jest naszym podstawowym zadaniem.

W osobnym artykule przedstawiam w skrócie wykład dr Roberta Zubrina wygłoszony na konwencji w czasie inauguracji. Wykład ten dr Zubrin planuje przedstawić przed Komisją Augustina.

Następnie zabrał głos przedstawiciel NASA, który w swoim wykładzie omówił Aspekty lotu załogowego na Marsa:

Ziemia i otoczenie
• Wielokrotne starty dużych mas ładunkowych
• Automatyczne łączenie na orbicie Ziemi – dokowanie

Tranzyt na Marsa
• Zdrowie człowieka i odporność w przestrzeni kosmicznej (200 dni na Marsa) włącznie z radiacją i zerową grawitacją
• Długoterminowa niezawodność urządzeń
• Lądowanie dużych mas ładunkowych na Marsie (wejście w atmosferę i precyzyjne lądowanie)
• Wydłużone okresy snu
• Opóźnienie komunikacji radiowej
• Opuszczenie powierzchni Marsa

Eksploracja powierzchni Marsa
• Zdrowie człowieka i wytrzymałość (500 dni)
• Zminimalizowanie robót montażowych na powierzchni
• Niezawodność systemów w długich okresach czasu
• Brak dostaw dodatkowych z Ziemi
• Opóźnienie w komunikacji radiowej
• Wydłużone operacje naukowe w celu zminimalizowania ilości próbek powrotnych
• Środowisko Marsa – pył i burze
• Systemy nuklearnego zasilania
• Przedłużony sen
• Start i dokowanie
• Ochrona planety

Tranzyt z Marsa na Ziemię
• Zdrowie człowieka i wytrzymałość (200 dni)
• Długoterminowa niezawodność urządzeń
• Opóźnienie w łączności radiowej

Powrót na Ziemię
• Wejście w atmosferę z wielką szybkością kosmiczną

Po wykładzie uczestnicy konwencji udali się metrem do siedziby Kongresu w Waszyngtonie, gdzie na Kapitolu przeprowadzono tzw. akcję Blitz polegającą na wizycie w biurach wszystkich kongresmanów i reprezentantów do kongresu i przekazaniu im informacji i listu. Wszyscy uczestnicy konwencji zostali podzieleni na 3-osobowe grupy z zadaniem wizytowania jednego piętra na Kapitolu. Ja zostałem przydzielony do grupy z kolegami Andym z Winsconsin i Kennetem z Maryland.

Odwiedziliśmy 20 biur przedstawiając Mars Society i wręczając list do kongresmanów. Niekiedy udawało się rozmawiać z samym kongresmenem albo jego dyrektorem biura. Wszędzie udało się umówić naszego dyrektora Chrisa Carberry na spotkanie z kongresmanem w dogodnym późniejszym terminie.

Poniżej podaję treść listu, który wręczyliśmy wszystkim kongresmenom i reprezentantom na Kapitolu:

Pomóżcie nam w poparciu ambitnego Program Badań Przestrzeni Kosmicznej, który zainspiruje świat.
Kongres Stanów Zjednoczonych i Prezydent Barack Obama powinni poprzeć przyśpieszony program badań przestrzeni kosmicznej, który zakłada badanie Marsa przez ludzi jako podstawowy cel amerykańskiego programu kosmicznego.
 1. Przyśpieszmy i ponownie skupmy się na aktualnym Programie Podboju Przestrzeni Kosmicznej, by zapoczątkować badanie Marsa przez ludzi, który jest podstawowym celem amerykańskiego załogowego programu kosmicznego przy założeniu pierwszego lądowania załogi ludzkiej na Marsie do roku 2022
  • Jeżeli mamy zająć się lotami kosmicznymi z załogą ludzką to potrzebujemy celu naukowego godnego wysokich kosztów i wielkiego ryzyka. Mars niepowtarzalnie dostarcza nam takiego celu.
  • Wyzwania te zainspirują miliony naszej młodzieży do rozwoju ich umysłów, do opanowania nowej wiedzy i nowych technologii w celu wzięcia udziału w tej wielkiej epickiej przygodzie, mobilizując najbardziej zaawansowane zdolności amerykańskiego przemysłu i świata uniwersyteckiego i umożliwiających osiągnięcia przełomu na każdym polu.
  • Konsekwentnie dążąc do tego celu należy podjąć wszelkie wysiłki by zapoczątkować pionierskie misje poza niską orbitę ziemską najwcześniej jak to możliwe.
 2. Przyśpieszmy rozwój statków kosmicznych i rakiet nośnych by zastąpić promy kosmiczne
  • Pozostawienie luki pięciu albo więcej lat między przejściem na emeryturę promów kosmicznych a nową Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) jest decyzją nie do przyjęcia, niemądra i niepotrzebną.
  • Podczas gdy kilka zmian w podstawowych komponentach Programu Podboju Kosmosu może być koniecznych, program musi zachować ciężką rakietę nośną wielkiej mocy, która umożliwi nam misje o dużych masach ładunkowych na Marsa i na inne obiekty kosmiczne.
 3. Zabezpieczmy w pełni fundusze na przyśpieszony program
  • Nie zabezpieczenie finansowania programu NASA stosownie do potrzeb nie tylko powiększy lukę, w której USA nie będą posiadać zdolności do wysłania załogi ludzkiej w kosmos, ale postawi pod znakiem zapytania powodzenie programu jako całości.
 4. Realizujmy mocny program kosmicznych misji naukowych, włączając misje realizowane przez zautomatyzowane roboty do dalszego zbierania wiedzy o Marsie
 5. Skorzystajmy z COTS (Komercyjne Orbitalne Usługi Transportowe) - programu lotów zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po przejściu na emeryturę promów kosmicznych. Rozszerzmy programy takie jak COTS w celu zwiększenia ich roli w badaniach jeżeli to oznaczać będzie oszczędności kosztów w misjach zaopatrzeniowych dla ISS.

Waszyngton 30.07.2009 r.

 
 Cala grupa TMS przed Capitolem po przeprowadzeniu akcji na Capitol Hill

Wieczorem pierwszego dnia odbył się pokaz filmu na temat badania Marsa przez łaziki marsjańskie z komentarzem George Butlera – twórcy filmu i Stevena Squyresa, który jest dyrektorem zespołu kierującego i nadzorującego pracę łazików Spirit i Opportunity. W dyskusji zadałem pytanie Stevenowi, jak wygląda komunikacja z łazikiem, kiedy Mars w drodze po swojej orbicie znajdzie się z drugiej strony Słońca w stosunku do Ziemi. „Mamy wówczas dwa tygodnie wakacji” – padła odpowiedź.