W październiku, we włoskim Bergamo odbyła się IX Europejska Konwencja Mars Society. Polska reprezentacja, będąca najliczniejszą grupą uczestników zjazdu, zainteresowała zebranych innowacyjnymi projektami i realizacjami.
Polacy zaprezentowali na Konwencji robota marsjańskiego Skarabeusz – jedynego przedstawiciela Starego Kontynentu w konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Następnie zapoznali gości zjazdu z oprogramowaniem Rover and Orbiter Delta Mars, które umożliwia tworzenie trójwymiarowych wizualizacji powierzchni Marsa. Przedstawione zostały również rozwiązania architektoniczne dla Czerwonej Planety oraz plany rozwojowe Mars Society Polska.

Nasze inicjatywy zostały odebrane jako dopływ „świeżej krwi”, a ich entuzjastyczne przyjęcie na IX Konwencji Mars Society kolejny raz dowiodło, że przemysł astronautyczny potrzebuje Polaków, którzy mogą wnieść wiele inspirujących rozwiązań. Dla zwolenników eksploracji Marsa jest to okazja do umocnienia i rozwoju w tej dziedzinie, a dla Polski - szansa na korzystanie z międzynarodowych doświadczeń, kontaktów i funduszy – komentuje Mateusz Józefowicz, prezes MSP.

Wyjechaliśmy z Bergamo dumni i usatysfakcjonowani tym, że nasze propozycje, takie jak organizacja X Europejskiej Konwencji Mars Society w Polsce w 2010 r. oraz budowa Polskiej Testowej Bazy Marsjańskiej zostały poparte przez przedstawicieli sektora kosmicznego z Europy i Stanów Zjednoczonych – dodaje Łukasz Wilczyński, rzecznik  MSP.
 
Uczestnicy konwencji w Bergamo
Uczestnicy Konwencji w Bergamo. W środku stoją: Mateusz Józefowicz (w czarnym swetrze) i Łukasz Wilczyński (w marynarce)
 
Łukasz Wilczyński
Planet PR
Tel.kom. 0 516 036 036
Tel. 012 376 42 70
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.