Wydarzenia społeczne

Decyzje rządów, parlamentów, agencji kosmicznych i firm astro. Działania towarzystw okołokosmicznych, festiwale, książki i wydarzenia medialne, przedstawianie znaczących propagatorów

Łazik Magma2 Laureatem konkursu Podlaska Marka Roku 2011 

W sobotę 28 kwietnia br. w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Podlaska Marka Roku 2011, organizowanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego. 

Do udziału w edycji 2011 konkursu zakwalifikowane zostały 64 produkty, spośród których Grupa Ekspercka, stanowiąca trzon Kapituły Konkursu, wyłoniła 23 zgłoszenia nominowane do nagród głównych. To z nich wybrano pięciu laureatów, którzy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 15000 złotych oraz szklaną statuetkę wykonaną według projektu Profesora Leona Tarasewicza. Swojego faworyta wskazali również Internauci w Plebiscycie o Nagrodę Podlaskich Konsumentów, w którym oddano łącznie 3785 głosów. 

 


Laureaci konkursu Podlaska Marka Roku 2011 
  • Łazik marsjański Magma 2 - Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny 
  • Ogród Branickich w Białymstoku - Urząd Miejski w Białymstoku 
  • Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - Stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej" 
  • Przewodniki: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy - Fundacja Sąsiedzi 
  • Agroturystyka Tatarska Jurta - Dżenneta Bogdanowicz 

Laureat Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów 
  • Łazik marsjański Magma 2 - Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny 

Informacja pochodzi z serwisu Kosmiczna Polska i strony Plebiscytu Podlaska Marka Roku 

Przedstawiamy (całkowicie nieoficjalne) tłumaczenie na polski dokumentu „Background document to the public consultation concerning a possible EU Space Programme”.

Ukazał się artykuł o historii polskich łazików, ich twórcach, oraz co z tego wynika...
 

Pan Juergen Herholz z Mars Society Deutschland potwierdził miejsce i termin EMC12.
Odbędzie się ona w Monachium od 12 do 14 października 2012, tuż po święcie Oktoberfest.
Jeśli więc ktoś lubi litrowe kufle może przyjechać parę dni wcześniej :)

EMC12 jest organizowana wspólnie przez Mars Society Deutschland i Universitat der Bundeswehr Munchen (akademię wojskową). Jak na poprzednich konferencjach głównym tematem będzie eksploracja Marsa i perspektywa bezzałogowych i załogowych misji na Marsa. Mile widziane są propozycje prezentacji nadsyłane przez uczestników.
Naturalnie szczególna uwaga poświęcona będzie niemieckiemu projektowi ARCHIMEDES i przygotowaniom do programu MIRIAM-2 w 2014 roku. Ma on przetestować zasady i technologię balonu marsjańskiego ARCHIMEDES. Informacje dostarczone będą z pierwszej ręki, gdyż konferencja odbędzie się w pobliżu miejsca opracowywania MIRIAM-2.
Szczegóły dotyczące zakresu i organizacji EMC12 zostaną przekazane na początku przyszłego roku.

www.marssociety.de

11 Europejska Konwencja Mars Society odbyła się w dniach 30 września - 2 października 2011 roku w szwajcarskim mieście Neuchatel. Obecni byli reprezentanci oddziałów szwajcarskiego, francuskiego, austriackiego, polskiego, niemieckiego, holenderskiego, brytyjskiego i włoskiego, zaproszeni goście oraz pasjonaci badań Marsa. Polskę reprezentowali: Mateusz Józefowicz (prezes MSP) oraz Wojciech Głażewski i Bartosz Solnik, którzy zaprezentowali łazik Magma2 uczestnikom konwencji.

14 Międzynarodowa Konwencja Mars Society odbyła się  w dniach 4-7 sierpnia 2011 roku w Grapevine koło Dallas w Teksasie, USA. 

Pomimo niesprzyjających warunków ekonomicznych ostatnich dekad dla podboju kosmosu oraz pomimo nieprzychylnego nastawienia obecnej administracji rządowej do postępu w tej dziedzinie w konwencji wzięło udział około 300 uczestników z USA i z zagranicy. Pozdrowienia dla uczestników zjazdu przysłał gubernator stanu Teksas Rick Perry.

W trakcie konwencji odbywały się wykłady, które wygłaszali naukowcy, pracownicy uniwersytetów, pracownicy NASA, specjalni goście i członkowie Mars Society w liczbie około 50 osób, około 20 osób brało udział w panelach dyskusyjnych. Wykłady obejmowały bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z badaniami Marsa, z przyszłymi lotami załogowymi na Marsa, z przyszłą  kolonizacją Marsa i zagadnieniami z tym związanymi oraz zagadnienia astronomiczne.

Program konwencji, nazwiska wykładowców i tematów wykładów oraz krótkie streszczenia można znaleźć w programie konwencji oraz na stronie The Mars Society.

Wykłady te i panele dyskusyjne wywarły na mnie wielkie wrażenie, niektóre z nich postaram się tutaj pokrótce opisać.

Walne Zebranie Członków MSP odbyło się 24.09.2011 w Toruniu w siedzibie irmy ABM Space Education, założonej przez członków naszego stowarzyszenia, którzy chcą połączyć swoja pasję z pracą zawodową. Otwarcia biura firmy w połowie września dokonał Simon 'Pete' Worden NASA Ames Center Director, który do Polski zawitał przy okazji wspólnych warsztatów centrum badawczego NASA i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Relacja ze spotkania z Simonem Wordenem dostępna na stronie Planet RP