Mars Hand Lens Imager (MAHLI) to urządzenie stworzone do uwieczniania zdjęć marko, na których jeden piksel odpowiada 15,4 mikrona powierzchni.

To dwukrotnie lepsza rozdzielczość od tej, którą posiadały kamery misji Spirit i Opportunity. Nowa kamera wyleci na nową marsjańską misję pod koniec 2011 roku. Zostanie przyczepiona do łazika Curiosity (start planowany na jesień 2011). Dzięki tej kamerze, geologowie będą mogli obejrzeć każdą skałę z bliska. Dostaną tak dobre zdjęcia, jakby oglądali to wszystko na własne oczy.

Poniższe zdjęcie wykonano na piaszczystej wydmie obok jeziora w Oregonie. Geologowie mogą na jego podstawie ustalić, że "największe białe ziarenka to grudki pumeksu, zaś czarne i szare kawałki to bazalt, podczas gdy przezroczyste, żółtawe kawałki to pospolite skalenie":

Zwróćcie uwagę na to, że kuleczka na zdjęciu ma tylko dwa milimetry średnicy. Zdjęcie makro, na którym fotografowaną powierzchnię oświetlono tylko 4 LED-ami, zostało wykonane najnowszą kamerą NASA. Tą, która poleci na Marsa:

 

Oryginał wiadomości (w jęz. ang.) i zdjęcia w pełnej rozdzielczości na stronie NASA.

Źródło: serwis gizmodo