Jak co roku, w czerwcu, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej na pustyni w Utah w USA, odbędą się, organizowane przez The Mars Society zawody łazików marsjańskich URC. Poniżej przedstawiamy kilka polskich drużyn, które się na nie wybierają.

W zeszłym roku drużyna z Polski wraz z łazikiem MAGMA, zbudowanym wspólnymi siłami przez studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i UMK w Toruniu, zdobyła trzecie miejsce w tych prestiżowych zawodach. W tegorocznej edycji zawodów chęć uczestnictwa zadeklarowały aż 3 drużyny z Polski. Dwie z nich; COPERNICUS z UMK w Toruniu i Magma2 z Politechniki Białostockiej powstały z inicjatywy studentów wchodzących w skład drużyny łazika MAGMA. Trzeci zespół o nazwie SCORPIO reprezentujący Politechnikę Wrocławską to tegoroczni debiutanci. Prace nad konstrukcją łazika prowadzili od ponad roku i uznali, że są już na tyle zaawansowani z pracami, że mogą wziąć udział w tegorocznej edycji zawodów.

Niestety brak jest wieści z obozu drużyny łazika SKARABEUSZ reprezentującego SKA z Politechniki Warszawskiej, która jako pierwsza ekipa z Polski i w ogóle z Europy brała udział w zawodach URC w 2009r. Z powodu wewnętrznych problemów drużyna nie wystartowała w zeszłym roku i nic nie wskazuje na to, że w tym roku będzie inaczej. Mam nadzieję, że łazik i zdobyte przez zespół doświadczenie nie pójdą na marne i w przyszłym roku drużyna pozbiera się i stanie do rywalizacji.

Poniżej mała prezentacja drużyn.