Kwatera główna organizacji The Mars Society wydała krótki builetyn, podsumowujący działanie organizacji w roku 2006. Datowany jest na 29 listopada i zawiera kilka skrótowych informacji podzielonych na rozdziały:

  • raport z 9 Międzynarodowej Konwencji MS
  • polityka Marsa
  • wybór załogi FMARS
  • ogłoszenie o międzynarodowym konkursie Mars Rover Challange
  • nowy program Spaceward Bound

Raport z 9 Międzynarodowej Konwencji The Mars Society

9 Międzynarodowa Konwencjia TMS odbyła sie w dniach 3-6 sierpnia w Waszyngtonie. Otworzył ją sam szef NASA dr Michael Griffin, po czym członkowie udali sie do Capitol Hill, gdzie odbyli ponad 100 spotkań w pomieszczeniach Kongresu USA. Podczas konwencji prezentowali się tak dystyngowani mówcy jak Prezes Zarządu SpaceX Elon Musk, kierownik NASA Associate for Exploration Scott Horowitz, dyrektor Space Telescope Science Institute Matt Mountain oraz ponad setka innych grup i osób. Na konwencji omówiono również szczegóły największego projektu jaki do tej pory The Mars Society się podjęło - nadchodzącej czteromiesięcznej symulacji eksploracji Marsa przez człowieka w artktycznej bazie badawczej Flashline, na którą zgromadzono ponad 50 tysięcy dolarów od darczyńców. Jako imprezy dodatkowe odbyły się: otwarty konkurs poezji marsjańskiej, pierwszy festiwal filmów marsjańskich (na którym prezentowane były prace członków stowarzyszenia), panel dyskusyjny o ryzyku i profitach w eksploracji kosmosu oraz bankiet. Kolejna, 10 konwencja odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 2 września 2007 roku na University of California w Los Angeles.

Polityka Marsa

The Mars Society powołało specjalną grupę osób, która będzie zajmowała się propagowaniem Wizji Eksploracji Kosmosu. Ponieważ wiąże się to ściśle z polityką USA, przez nastepne 2-3 lata zadaniem tej grupy będzie rozmowa z każdym kandydatem na urząd prezydencki USA oraz możliwie z jak największą liczbą kongresmenow amerykańskich, aby promować i utrwalać w ich świadomości potrzebę badań kosmosu oraz znaczącą rolę Marsa w tych badaniach. The Mars Society określa obecny moment jako politycznie najważniejszy w histroii badań kosmosu i zrobi wszystko co w jego mocy, by historia potoczyła się w kierunku przez nas oczekiwanym.

 Wybór załogi FMARS

The Mars Society rozpocznie w roku 2007 swój największy jak do tej pory projekt - czteromiesięczną symulację pobytu człowieka na Marsie i eksploracji planety. Projekt realizowany będzie w bazie Flashline Mars Arctic Research Station (FMARS) na wyspie Devon Island w Kanadzie w okresie od 1 maja do 31 sierpnia. Załoga tej misji przedstawia się w składzie:

Melissa Batter - dowódca, geolog, University of New Brunswick, Kanada

Matt Bamsey - kierownik, inżynier, University of Guelph, Kanada 

James Harris - główny inżynier, Austin Community Colledge, USA

Kim Binsted - naukowiec interdyscyplinarny, University of Hawaii, USA

Konstantinos Kormas - główny biolog, University of Thessaly, Grecja

Kathryn Bywaters - biolog, Miracosta College, USA

Simon Auclair - geolog, International Space University, Kanada

Ryan Kobrick - rezerwowy, inżynier, University of Colorado, Kanada

Emily Colvin - rezerwowy, inzynier, Georgia Tech, USA

Wyselekcjonowana dziewiątka wybrana była z puli ponad 50 wysoko wykwalifikowanych ochotników z całego świata. Będą wspierani przez zespół naukowy kierowany przez Chrisa McKay'a z NASA Ames Research Center oraz przez Penelope Boston i Shannon'a Rupert'a z New Mexico State University. Dodatkowym wsparciem ma być również grupa kierowana przez Tony'ego Muscatello i Roberta Zubrina z Pioneer Astronautics oraz zespół inżynieryjny kierowany przez Paula Grahama z Alpine Engineering Systems. 

Przez cztery miesiące załoga FMARS będzie próbowała przeprowadzić wysoko produktywny program badań na polarnej pustyni kanadyjskiej wyspy Devon Island, 900 mil od bieguna północnego, gdzie warunki do badań będą bardzo przypominać te, z jakimi może się spotkać załogowa misja na Marsa. Zadaniem załogi będzie przeprowadzenie szeregu badań geologicznych, biologicznych, laboratoryjnych, naprawa posiadanego sprzętu oraz zbieranie doświadczeń z codziennego życia grupy osób przebywających w zamkniętej bazie. Aby wyjść na zewnątrz bazy członkowie załogi będą musieli zakładać kombinezony symulujące ubiór astronautów. Podaczas badań będą korzystać z tele-badań, łączac się medialnie z zespołem naukowym w USA. Misja ta stanie się więc bezprecedensową próbą generalną badań innych planet przez ludzkość. The Mars Society przeprowadzając tę misję ma nadzieję zgromadzić szeroką wiedzę i doświadczenie, które można wykorzystać planując misje astronautów na Czerwoną Planetę.

Międzynarodowy konkurs Mars Rover Challange

The Mars Society ogłosiło kolejny konkurs pod nazwą Mars Rover Challange. Kierowany jest on do grup studentów z uniwersytetów całego świata i wymaga zbudowania prototypu kontrolowanego zdalnie robota badawczego, który będzie testowany na pustyni na zachodzie USA. Każda z drużyn będzie miała 4 godziny na eksplorację wycinka obszaru pustyni za pomocą robota, używając kamer i innych przyrządow zainstalowanych w robocie, aby uzyskać jak najwiekszą ilość danych o geologi, biologii i paleontologii wycinka pustyni. Drużyny będą punktowane za każde odkrycie dokonane za pomocą robota oraz jego odpowiednią interpretację. Dodatkowo, w ciągu dwóch godzin drużyna będzie musiała jak najlepiej ulokować przekaźnik, z dodatkowymi punktami za jego optymalne umieszczenie. Aby wygrać ten konkurs, drużyny będą musiały wykazać się interdyscyplinarnymi zdolnościami, zarówno w prowadzeniu badań jak i w wiedzy inżynierskiej, tak jak obecne zepoły odpowiedzialne za misje robotów NASA. Więcej szczegołów dostępnych jest na stronie The Mars Society lub przez bezposredni kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Wspólny program The Mars Society i NASA - Spaceward Bound

Spaceward Bound jest programem edukacyjnym organizowanym wspólnie przez NASA Ames i The Mars Society, ufundowanym przez Exploration Systems Mission Directorate (ESMD) w NASA Headquarters. Program ten koncentruje się na wytrenowaniu kolejnego pokolenia kosmicznych badaczy przez udział studentów i nauczycieli w badaniach odległych zakątków Ziemi, często o ekstremalnych warunkach klimatycznych. Badania te mają być analogiczne do przyszlych badań Marsa i Księżyca. Program ten po raz pierwszy wystartował w 2006 roku.

Program Spaceward Bound składa się z dwóch ekspedycji rocznie. Każda ekspedycja skupia się na zaangażowaniu nauczycieli w badania środowiska w wybranej lokalizacji, tak by swoje doświadczenie mogli przenieść do swoich programów nauczania, by w przyszłości pokolenie studentów było przygotowane na prowadzenie badań w różnych ekstremalnych środowiskach. Szczegóły dotyczące programu dostępne są pod adresem http://quest.nasa.gov/projects/spacewardboud/

W czerwcu 2006 roku siedmiu nauczycieli ze szkół średnich z różnych stron USA połączyło się z grupą siedmiu nauczycieli z Antofagasta w Chile, by współnie wziąć udział w badaniach terenu przypominającego glebę Marsa w Atacama Desert w północnym Chile. Kolejna ekspedycja ma skupić przyszłych maturzystów wraz z nauczycielami w grupy, które wezmą udział w dwutygodniowych symulacjach życia i pracy na Marsie w bazie Mars Desert Research Station (MDRS), zbudowanej i kontrolowanej przez The Mars Society. Rotacja grup w bazie MDRS w ramach programu Spaceward Bound będzie się odbywać pomiędzy listopadem 2006 a styczniem 2007.