W roku 2016 możemy być w połowie drogi na Marsa lub w połowie drogi donikąd.

Źródło: http://www.marssociety.org/portal/mobilize-now-to-save-nasa-human-space-flight

Opracowanie: Joanna Jodłowska

2 lutego przedstawiciele NASA i Biura ds. Nauki i Techniki (Office of Science and Technology Policy) przedstawili Kongresowi propozycję nowego budżetu NASA i planu zadań dla agencji. Według relacji The Mars Society, plan ten zakładał anulowanie stworzonego przez administrację prezydenta Busha programu Constellation, którego celem było wyprodukowanie sprzętu zdolnego do wykonania lotu na Księżyc do 2020 roku. W zamian, w planie nie umieszczono niczego porównywalnego. Zamiast tego, administracja zaproponowała powiększenie budżetu i wydanie otrzymanych środków na rozwijanie dość fantazyjnych technologii, które nijak do siebie nie pasują i nie pozwolą Amerykanom donikąd dolecieć. Biorąc pod uwagę, że właśnie kończy się program lotów wahadłowców, tego rodzaju plan oznaczał nie tylko pewność, że agencja nie dokona niczego istotnego przez najbliższe dziesięć lat, ale także odsyłał agencję na emeryturę.

Plan spotkał się, według relacji TSM, z zasłużenie chłodnym przyjęciem przez obie partie polityczne. Alternatywą dla niego mogłoby być zaplanowanie na rok 2016 załogowej misji badania asteroid bliskich Ziemi (Near Earth Asteroid – NEA). Zdaniem Stowarzyszenia, misję taką należałoby przeprowadzić za pomocą odchudzonego Oriona (o średnicy 4,5 metra i maksymalnie 6, a optymalnie 4 miejscach dla załogi, z możliwością wyniesienia przez czterostopniową rakietę Ares I, a nawet przez istniejącą już rakietę Atlas V i być może przez Delta IV czy Arianne). Tak zmodyfikowanemu Orionowi towarzyszyć powinny: rakieta wynosząca o dużym udźwigu (Heavy Launch Vehicle – HLV), kapsuła i moduł habitatu.

Zdaniem TMS sam Orion, oprócz misji typu NEA, nadawałby się do lotów na Księżyc i Marsa – w połączeniu ze wspomnianym wyżej sprzętem stanowiłby połowę wyposażenia potrzebnego do takiego lotu, a poparcie polityków dla misji typu NEA mieszczącej się w czasie do końca drugiej kadencji Obamy, oznaczałoby że sprzęt ten RZECZYWIŚCIE powstanie. Natomiast samo przeprowadzenie misji NEA TMS uznaje za szansę na przełamanie bariery psychologicznej, która powoduje, że wciąż trzymamy się kurczowo lotów skoncentrowanych w istocie na Ziemi.

Stowarzyszenie widzi jednak problem w tym, że pomimo chłodnego przyjęcia w lutym, ludzie który przedstawili tamten plan nadal działają i walczą o to, aby ich koncepcja została przyjęta. Jak zauważa, teoretycznie celem obu koncepcji jest lot na Marsa przy czym przedłożony w lutym projekt nazywa projektem „lotu kiedyś” a własny „lotem w tym pokoleniu”. Za decydujący moment wskazujący na wybór jednej z koncepcji przez amerykańską administrację, TMS uważa zaplanowane na 15 kwietnia przemówienie prezydenta Baracka Obamy w Kennedy Space Center.

W związku z tym, The Mars Society wzywa swoich członków i sympatyków do wyrażenia poparcia i wysyłania listów, faksów lub e-maili (te ostatnie są ponoć najmniej skuteczne) do prezydenta Obamy i senatora Billa Nelsona (przedstawiciela stanu Floryda z ramienia Demokratów) oraz do innych reprezentantów i senatorów. Jak pisze TMS w swojej odezwie: powiedzcie im, że chcecie PRAWDZIWEGO programu lotu załogowego na Marsa, lotu „teraz” a nie „kiedyś” i że chcecie aby program ten stał się rzeczywistością poprzez ustalenie, że NASA ma do 2016 roku wysłać załogową misję do asteroid bliskich Ziemi. TMS szczególnie zaleca kontaktowanie się z senatorem Billem Nelsonem jako przywódcą tego stronnictwa, które chce wyznaczyć NASA bardziej dynamiczny plan. TMS ma nadzieję, że będzie to stanowiło dla niego stanowiło mocny dowód społecznego poparcia dla wyznaczenia załogowej misji NEA na rok 2016 i pozwoli mu doprowadzić do podjęcia przez administrację finansowania tego programu.

Kontakt z Białym Domem:

President Barack Obama
The White House
1600 Pennsylvania Avenue
Washington, DC 20500

Uwagi: 202-456-1111
Centrala: 202-456-1414
Fax: 202-456-2461

Dla osób korzystających ze sprzętu TTY/TDD
Uwagi: 202-456-6213

Do Białego Domu można także wysłać e-mail. Służy do tego formularz kontaktowy na stronie: http://www.whitehouse.gov/contact

Kontakt z Senatorem Nelsonem:

Senator Bill Nelson
United States Senate
716 Senate Hart Office Building
Washington, DC 20510

Telefon: 202-224-5274
Fax: 202-228-2183

Informacje o innych reprezentantach i senatorach można znaleźć na:
http://www.house.gov/  (w lewym górnym rogu)
http://www.senate.gov/ (w prawym górnym rogu)

Ze wszystkimi członkami Kongresu można się skontaktować za pośrednictwem centrali Kapitolu, pod numerem: 202-224-3121. Osobom korzystającym z tego numeru, TMS proponuje poproszenie o rozmowę z doradcą ds. programu kosmicznego („legislative aide concerned with the Space Program”).

Przy okazji, TMS przypomina, że podczas 13. Międzynarodowej Konwencji Mars Society (5-8 sierpnia 2010, Marriott Hotel, Dayton, Ohio, USA) odbędzie specjalna sesja poświęcona przezwyciężeniu kryzysu, w jaki wpadł obecnie amerykański program lotów kosmicznych. Udział w Konwencji można zgłaszać pod adresem: www.marssociety.org.