Pora na krótkie podsumowanie działalności MSP w minionym 2012 r. 

Rok ten  był, mimo braku tak spektakularnych sukcesów jak zwycięstwo polskiego zespołu w zawodach URC 2011,  bardzo owocny dla naszego stowarzyszenia. Współpraca z zespołem ABM Space Education zaowocowała kilkoma ciekawymi projektami.

Udział w Dachstein Mars 2012 Simulation  Mission, symulowanej misji marsjańskiej w austriackich jaskiniach masywu Dachstein na zaproszenie Austriackiego Forum Kosmicznego. Łazik Magma White brał tam udział w testach systemu zdalnego zarządzania misją, oraz posłużył jako mobilna platforma dla francuskiego georadaru Wisdom, który poleci na Marsa wraz z europejskim łazikiem Exomars.

 

Więcej na stronie MSP i ABM Space Education.

Projekt edukacyjny The Remote Mars Yard, w którym zainteresowane osoby mają możliwość sterowania pracą łazika w symulowanych warunkach marsjańskich przez internet, z dowolnego miejsca na świecie. Projekt wzbudził zainteresowanie na serwisie Kickstarter, jednak brakujące fundusze zostaną pozyskane z innego źródła.

 

Więcej na stronie MSP i ABM Space Education.

I w końcu wspólny wyjazd na 15 Międzynarodową Konwencję The Mars Society do Pasadeny, gdzie przy okazji lądowania Łazika Curiosity na Czerwonej Planecie przybyli najważniejsi przedstawiciele branży kosmicznej z USA. Promowaliśmy tam polskie technologie i projekty kosmiczne. Między innymi sukcesy polskich łazików marsjańskich na konkursie URC, uczestnictwo łazika Magma White w testach georadaru dla misji Exomars oraz rozwiązania rodzimej firmy EPAR Space dla sektora kosmicznego.

Więcej na stronie MSP i ABM Space Education.

Przy okazji konwencji, członek Mars Society Polska, Łukasz Wilczyński został powołany na stanowisko koordynatora The Mars Society na Europę w zakresie polityki wizerunkowej organizacji.

W tym roku odbyło się również Walne Zebranie Mars Society Polska na którym wybrano nowy zarząd na kolejną trzyletnią kadencję.

Podtrzymaliśmy dobrą passę i po raz kolejny udało się doprowadzić do wyjazdu polskiego zespołu na zawody URC 2012. Na przełomie maja i czerwca 2012 r. na pustyni w Utah w rywalizacji wziął udział zespół Scorpio 2 z Politechniki Wrocławskiej, który zajął piąte miejsce.

http://www.scorpio.pwr.wroc.pl/index.php/wiesci-z-warsztatu

Zorganizowaliśmy Konferencję Prasową Łazików i wzięliśmy udział w konferencji TEDx Poznań. Nasze osiągnięcia prezentowaliśmy w trakcie pikniku naukowego Dzień Odkrywców Rzeszów 2012. Włączyliśmy się również w społeczną akcję Polska w ESA. Łaziki związane z MSP były prezentowane w Sejmie RP podczas głosowania nad wejściem Polski do tej agencji.

Nasze Stowarzyszenie było istotnym elementem środowiska pracującego nad członkostwem w ESA i będzie dalej pracować nad efektywnym wykorzystaniem tej szansy dla polskiej nauki i gospodarki. 

Byliśmy patronem V edycji konkursu Klasa ze snów „Wyprawa na Marsa”.

Rok zakończyliśmy serią spotkań promujących zawody URC na Politechnice Lubelskiej i Rzeszowskiej. Spotkania te przyczyniły się do powstania zespołów na obu wymienionych uczelniach.

W 2012 roku wyłoniło się aż 6 polskich zespołów URC: Białystok, Toruń, Szczecin, Rzeszów, Kraków i Wrocław. Na konkurs URC 2013 zarejestrowały się cztery z nich:

 

  • po rocznej przerwie, Hyperion z Politechniki Białostockiej, spadkobierca zespołu Magna2
  • Scorpio 3 z Politechniki Wrocławskiej
  • Copernicus Team z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, również po rocznej przerwie.
  • debiutanci SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej

 

W 2013 roku planujemy wspólnie z ABM Space Education kontynuację współpracy z Austriackim Forum Kosmicznym i udział w symulowanej misji marsjańskiej Mars 2013 na pustyni w Maroko.

Będziemy dalej wspierać polskie zespoły biorące udział w zawodach URC 2013.

Powoli dojrzewamy do decyzji o zorganizowaniu Europejskiej lub przynajmniej Polskiej Edycji Zawodów URC. Liczymy na to, że już w tym roku rozpoczną się wstępne przygotowania do realizacji tego projektu. Mamy nadzieję, że uda się w końcu  pchnąć do przodu dwa trochę zapomniane, kiedyś sztandarowe, projekty budowy analogu bazy marsjańskiej i pojazdu MPV. Chcemy kontynuować owocną współpracę z Kołem Naukowym Psychologii Lotniczej i Kosmicznej, zespołem Virtual Mars Base (VMB) oraz innymi organizacjami i zespołami z branży astronautycznej.

Oby rok 2013 był równie udany jak dwa poprzednie.